Notowania

Hat-trick Kaczyńskiego. Prof. Orłowski dla money.pl: "płacę minimalną zje inflacja, a gonitwa Niemiec to fantazja"

Polska dogoni Niemcy? - Ekonomicznie niemożliwe. Równie ciekawe, jak mówienie, że będziemy mieli w Polsce śródziemnomorskie kurorty. Pensje minimalne w górę? Tak, ale będą zjedzone przez inflację - powiedział money.pl ekonomista prof. Witold Orłowski w odniesieniu do przedwyborczych obietnic prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Ekonomista prof. Witold Orłowski dla money.pl: "zapowiedzi Kaczyńskiego to czysta fantazja" (Fot: PAP/Rafał Guz)

Konwencja wyborcza Zjednoczonej Prawicy w Lublinie rozwiązała kolejny wór przedwyborczych obietnic złożonych przez liderów Prawa i Sprawiedliwości: Jarosława Kaczyńskiego, Beatę Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Szef ugrupowania powiedział, że pensja minimalna wzrośnie już w 2020 r., a Polska gospodarczo dogoni Niemcy w ciągu 20 lat.

W rozmowie z money.pl profesor Witold Orłowski powiedział, że płaca minimalna wzrośnie, ale w sensie ekonomicznym nic się nie zmieni, natomiast mówienie o dogonieniu Niemiec to fantazja. - Podniesienie płacy minimalnej w 2020 r. do poziomu 3 tys. zł jest bardzo realne. Szybko nastąpi przyspieszenie inflacji, będziemy mieli do czynienia ze wzrostem płac tylko nominalnie. Na inflację jesteśmy już skazani, już przekracza 4 proc., tylko ukryte do stycznia są podwyżki energii. Wzrost płacy o 10-15 proc. nie będzie niczym wielkim i będzie zjadany przez inflację - tłumaczy ekonomista.

Obejrzyj: Kaczyński: Model rodziny to jedna kobieta, jeden mężczyzna i dzieci

Gonimy Niemcy?

Prezes PiS zadeklarował, że Polska w ciągu 20 lat dogodni Niemcy w sensie gospodarczym. Dogoni w takim rozumieniu, że co najmniej się z nimi zrówna, a nie, że osiągnie ich obecny poziom. - Możemy dogonić Niemcy. Nie obecne, ale te za 20 lat - powiedział Kaczyński.

- To jest ekonomicznie niemożliwe. Na podstawie wszelkich danych i istniejących modeli - to jest po prostu fantazja. Pomijając już fakt, że trzeba by prowadzić taką politykę, która by to rzeczywiście umożliwiła. Ale nawet gdyby założyć, że taka polityka jest prowadzona, doścignięcie Niemiec pod względem poziomu produktywności jest niemożliwe w takim czasie - wyjaśnia w rozmowie z money.pl prof. Witold Orłowski.

Ekonomista dodaje, że Niemcy intensywnie inwestują w robotyzację, automatyzację, rozwój tak zwanego przemysłu 4.0. - To się w Polsce prawie w ogóle nie dzieje. Oczywiście to spowoduje, że w Niemczech będziemy mieli do czynienia z ogromnym wzrostem produktywności, prawdopodobnie w najbliższych latach - podkreśla prof. Orłowski.

Jak mówi, tego typu propozycje może składać każdy. - Można nawet zapowiedzieć przeskoczenie Niemiec o 50 proc. Problem z doganianiem polega na tym, że nie ma żadnego sensu mówienie za ile lat możemy dogonić bądź nie. Ważne jest mówienie, co będziemy robić, żeby dogonić. Rzecz jest zupełnie oderwana od tego, co się dzieje. Mamy najniższą od ćwierć wieku stopę inwestycji przedsiębiorstw w Polsce. Więc opowiadanie o tym, jak to dogonimy Niemcy za 20 lat, to opowiadanie równie ciekawe, jak mówienie, że za 15 lat - skutkiem ocieplenia klimatu - będziemy mieli w Polsce śródziemnomorskie kurorty - podsumowuje prof. Orłowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wybory 2019, polityka, ekonomia, witold orłowski, Jarosław Kaczyński, minimalna pensja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-09-2019

PiotrBiedny profesor taki zakompleksiony jak PO.

07-09-2019

TamtaramtamTaaaaa..a dolary będą rosły na drzewach i zamiast deszczu będzie padała Whisky...:)))))))))) Przebudzenie będzie bolesne..już nie długo haha... :DDDDD

07-09-2019

biorcaA czemu mam zagłosować za tymi co zawsze odbierali i odbieranie zapowiadają a nie za tymi co dawali, dają i dawać będą ?

Rozwiń komentarze (191)