Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Jak przekształcić działalność jednoosobową w spółkę?

3
Podziel się:

Decydując się na założenie firmy, przedsiębiorca musi wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej. Jednoosobowa działalności gospodarcza cieszy się dużą popularnością, jednak wraz z rozwojem biznesu może okazać się, że przedsiębiorca chce przekształcić firmę. Wymaga to jednak zmiany formy prawnej działalności. Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę i jakich formalności należy dopełnić?

Jak przekształcić działalność jednoosobową w spółkę?
(Adobe Stock)

Jakie są różnice między działalnością jednoosobową a spółką?

Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć przyszły przedsiębiorca. W Polsce firma jednoosobowa oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dwie formy, które cieszą się największym zainteresowaniem. Pomiędzy nimi istnieją jednak spore różnice, które warto znać przed zdecydowaniem się na przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. 

Najważniejszą aspektem różniącym te dwie formy prowadzenia działalności jest odpowiedzialność przedsiębiorcy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej za zobowiązania i długi przedsiębiorca odpowiada całym majątkiem osobistym. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością rozwiązuje ten problem, ponieważ odpowiedzialność udziałowców jest ograniczona jedynie do wysokości wniesionych przez nich wkładów.

W przypadku JDG podatnikiem jest przedsiębiorca, który ma do wyboru kilka form opodatkowania. Spółka jest odrębnym podmiotem prawnym, przez co obciążona jest podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19 proc. od wypracowanego zysku brutto (w niektórych przypadkach przedsiębiorcy mogą korzystać z obniżonej stawki 9 proc.). 

Na czym polega przekształcenie działalności jednoosobowej w spółkę?

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę to płynna zmiana formy prawnej dotychczas prowadzonej działalności bez konieczności likwidacji tej działalności. Powodem zmiany najczęściej są względy finansowe i chęć ograniczenia osobistej odpowiedzialności przedsiębiorcy. Inne powody to możliwość osiągnięcia celów takich jak: obniżenie kosztów działalności, pozyskanie inwestorów, zwiększenie kapitału czy wprowadzenia spółki na giełdę.

Kto i kiedy może przekształcić taką działalność w spółkę?

Warto pamiętać o tym, że nie każdą formę prawną działalności można bez przeszkód przekształcić w inną. Sytuacja, w której dopuszczalna jest zmiana, dotyczy przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną i wykonuje działalność gospodarczą we własnym imieniu. Taka osoba może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (jednoosobową spółkę akcyjną lub jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością). Po takim przekształceniu nie ma problemów, by przekształcić jednoosobową spółkę w wieloosobową. 

Zasada kontynuacji — na czym to polega?

Jest to jedna z zasad, która dotyczy przekształcenia. Zasada kontynuacji oznacza, że przekształconej spółce przysługują te same prawa oraz obowiązki. To pozwala na płynne kontynuowanie działalności bez konieczności tworzenia aneksów do zawartych umów. Przekształcona spółka pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały jej przyznane przed przekształceniem, chyba że ustawa lub wydana decyzja stanowi inaczej. Przykładowo, ulgi podatkowe nie będą takie same po przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę.  

Jak przebiega przekształcenie?

Jak wygląda przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z.o.o krok po kroku? Niezależnie od formy prawnej przekształcanego przedsiębiorstwa bardzo podobnie. Pierwszym etapem jest przygotowanie planu przekształcenia wraz z wymaganymi załącznikami (projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy, projekt statutu spółki przekształconej, wycenę poszczególnych składników majątku i sprawozdanie finansowe sporządzone do celów przekształcenia na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia). 

Następnie zgłoszenie go do Krajowego Rejestru Sądowego. Później przedsiębiorca musi złożyć wniosek o wyznaczenie biegłego rewidenta do zbadania planu przekształcenia. Po wydaniu opinii biegłego należy powołać władze spółki i zawrzeć akt założycielski spółki w formie aktu notarialnego. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku elektronicznego do KRS oraz złożenie wniosku w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym" o ogłoszeniu przekształcenia. Trzeba pamiętać także o tym, by poinformować o zmianie formy prowadzenia działalności współpracujące instytucje oraz kontrahentów. 

Cały proces przekształcenia wiąże się z kosztami, które zaczynają się od około 5 tys. zł. Zależy to m.in. od wielkości spółki czy wysokości jej kapitału zakładowego. 

Kiedy przekształcenie jest skuteczne?

Z chwilą wpisu do rejestru przekształcenie staje się skuteczne. Dopiero wraz z otrzymaniem informacji z KRS o wpisaniu do rejestru spółka może zacząć działać. Jeśli przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność zdecyduje się na przekształcenie jej w spółkę z o.o, otrzyma nowy NIP oraz REGON. W ciągu 7 dni od rejestracji przekształconej spółki KRS należy złożyć wniosek o wykreślenie działalności gospodarczej z CEIDG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Renia
2 lata temu
Ja wolę pracę w sektorze medycznym, tam się najlepiej czuję. Warto było ukończyć Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku ortoptystka.
victor
2 lata temu
Obecnie, jedną z najczęściej występujących w obrocie gospodarczym osób prawnych, jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dopuszczalne jest, aby spółka z o.o. prowadziła również działalność społecznie użyteczną lub gospodarczo użyteczną, gdyż kodeks spółek handlowych zezwala na zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. W praktyce jednak warto skorzystać z przewidzianej do prowadzenia takiej działalności formy organizacyjno-prawnej, czyli fundacji. Fundację mogą ustanowić osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania, bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą. A zatem spółka z o.o. z siedzibą w Polsce może również być fundatorem. Fundator może być jeden.
victor
2 lata temu
Czy fundacja spelnia wymagania spolki zoo?