Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artykuł Sponsorowany
|
Materiał sponsorowany przez HRlink

Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną?

Podziel się:

Spotkanie z kandydatem to przełomowy moment w rekrutacji. Podczas rozmowy kandydat walczy o zatrudnienie na danym stanowisku, jednak jest to również sprawdzian dla rekrutera. Jak zaprezentować organizację z jak najlepszej strony i dać się polubić kandydatowi?

Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną?
(Adobe Stock)

O ile kandydaci zawsze starają się przygotować do spotkania rekrutacyjnego, o tyle rekruterzy często działają schematycznie, a w ich pracę wkrada się rutyna. Pamiętajmy, że nie tylko potencjalny kandydat ma do zaoferowania coś pracodawcy. Takie spotkanie to również wyzwanie dla organizacji, która chce pozyskać nowego pracownika.

Spotkanie rekrutacyjne na medal

Każde spotkanie rekrutacyjne jest inne, ale każde wartościowe. W sieci łatwo znaleźć szereg porad dla kandydatów, dotyczących tego, jak przygotować się do rozmowy o pracę. Nic w tym w dziwnego, w końcu upragnionym efektem prowadzonych rozmów jest zdobycie nowego zatrudnienia. O ile potencjalni pracownicy starają się dać z siebie wszystko i przedstawić z jak najlepszej strony, o tyle ze strony rekruterów można spotkać się z brakiem profesjonalizmu lub zwyczajnym nieprzygotowaniem.

Nowoczesna rekrutacja podobnie jak biznes, powinna być dynamiczna. Kandydaci mają coraz większe możliwości wyboru, a co za tym idzie oczekują więcej od rekrutera i organizacji. Przebieg spotkania rekrutacyjnego, prezentacja możliwości oraz funkcjonowania danej firmy może być kluczowa podczas decyzji kandydata o zatrudnieniu. Chcesz zatrudniać najlepszych? Profesjonalnie przygotuj się do spotkania rekrutacyjnego– zauważa Alina Michałek, ekspert HR w HRlink i Goldenline.

Czas goni, rekrutacja stoi

Brak wiedzy na temat umiejętności kandydata i jego przeszłości zawodowej? Przecież wszystko jest w CV, wystarczy je dobrze przeanalizować. Niestety natłok obowiązków, wielu kandydatów, a często kilka rozpoczętych procesów na raz powoduje, że zwyczajnie brakuje czasu na indywidualne podejście do każdej kandydatury.

W takim wypadku warto korzystać z narzędzi, które usprawniają codzienną pracę rekruterów. W systemie ATS od HRlink dzięki jednej bazie kandydatów, analiza przesłanych aplikacji i przeszukiwanie CV jest dużo prostsze i co najważniejsze szybsze. Jak odpowiednio przeprowadzić spotkanie rekrutacyjne? Najważniejsze jest przygotowanie i indywidualne podejście do każdego kandydata.

Wiele ważnych aspektów na jednym spotkaniu rekrutacyjnym

Podczas jednego spotkania z kandydatem rekruter musi zbadać nie tylko jego predyspozycje do pracy na danym stanowisku, ale również zaprezentować organizację w taki sposób, by była dla kandydata atrakcyjna. O dobrego pracownika coraz trudniej, dlatego budowanie dobrej marki pracodawcy to dziś must- have organizacji, które chcą otaczać się najlepszymi specjalistami. Oprócz tego rekruter musi poprowadzić całą rozmowę, nawiązać dobry kontakt z kandydatem, zadawać odpowiednie pytania, poznać kandydata, niekiedy negocjować stawkę wynagrodzenia czy szczegółowo określić obowiązki i ścieżkę kariery na oferowanym stanowisku i… jednocześnie pamiętać, aby zmieścić się w czasie przeznaczonym na rozmowę z konkretnym kandydatem.

Rekruter wizytówką organizacji

To od zachowania oraz przygotowania rekrutera do spotkania zależy, jakie zdanie o firmie wyrobi sobie kandydat i czy będzie chciał kontynuować swój udział w rekrutacji. Budowanie Candidate Experience to kolejny ważny element, o którym musi pamiętać rekruter. Co więcej, to właśnie osoba odpowiedzialna za rekrutację jest pierwszym "łącznikiem" kandydata z firmą i to ona poniekąd odpowiada za pierwsze wrażenia kandydata na temat organizacji oraz opinie na temat firmy. Te czynniki są bardzo istotne dla kandydata podczas podejmowania decyzji o przyjęciu danej oferty pracy.

Materiał sponsorowany przez HRlink

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl