Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JGR
|

Jak zrobić natychmiastowe wrażenie podczas rozmowy o pracę. Doświadczony rekruter ma trzy rady

29
Podziel się:

Początek rozmowy o pracę to krótka, ale kluczowa chwila, która ma często duży wpływ na wynik całego procesu. Serwis CNBC Make It poprosił eksperta, który przeprowadził kilkadziesiąt tysięcy takich rozmów, o wskazanie najlepszych sposobów na to, by z miejsca zrobić wrażenie na rekruterze.

Jak zrobić natychmiastowe wrażenie podczas rozmowy o pracę. Doświadczony rekruter ma trzy rady
Dopytywanie o wynagrodzenie w pierwszych minutach spotkania to jeden z "najszybszych sposobów, aby źle rozpocząć rozmowę kwalifikacyjną" - uważa ekspert (Getty Images, FG Trade)

"Aby przyciągnąć uwagę rekrutera, warto już na samym początku prezentować przyjazną, pewną siebie oraz profesjonalną postawę" – podkreśla William Vanderbloemen, dyrektor generalny Vanderbloemen Search Group. Jak podkreśla serwis CNBC Make It, w swojej karierze Vanderbloemen rozmawiał z ponad trzydziestoma tysiącami kandydatów. Oto rady, jakich udzieliłby tym, którzy chcą zrobić dobre wrażenie na rekruterach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dotyczą bardzo podstawowych kwestii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekrutacja przed lotem w kosmos. Sześć etapów w półtora roku

1. Ubierz się odpowiednio

Rozmowa kwalifikacyjna, niezależnie od tego, czy odbywa się stacjonarnie, czy też online, jest rozmową formalną. "Musisz ubrać się w sposób odpowiedni do stanowiska, na które aplikujesz" – radzi Vanderbloemen.

Ekspert podpowiada, by w razie wątpliwości zajrzeć na fotografie zamieszczane na stronie internetowej czy w profilach społecznościowych firmy. Dzięki nim możemy zorientować się, w jaki sposób pracownicy ubierają się do biura lub – jeśli firma działa w trybie zdalnym – na spotkania organizowane twarzą w twarz.

2. Zrób dokładny research

Większość kandydatów ma podstawowe informacje na temat stanowiska, na które aplikuje. Niewielu jednak decyduje się pójść o krok dalej i zdobyć np. wiedzę na temat najnowszych osiągnięć firmy lub osoby, z którą rozmawia – zauważa CNBC.

Jeśli w ciągu pierwszych 5-10 minut rozmowy pokażesz rekruterowi, że poświęciłeś trochę czasu na zapoznanie się z firmą, wiele na tym zyskasz – mówi Vanderbloemen. – Rynek pracy jest tak dynamiczny, że prawdziwy sukces osiągają ci, którzy są naprawdę zainteresowani i nieustannie dowiadują się nowych rzeczy – dodaje ekspert.

3. Nie zaczynaj od pieniędzy

Jak twierdzi Vanderbloemen, dopytywanie o wynagrodzenie w ciągu pierwszych kilku minut spotkania z rekruterem jest jednym z "najszybszych sposobów, aby źle zacząć" rozmowę kwalifikacyjną. "Wielu kandydatów popełnia ten błąd" – dodaje.

Ekspert sugeruje, by poczekać, aż druga strona sama podniesie tę kwestię. Wcześniej warto zapoznać się z zarobkami obowiązującymi na danym stanowisku, korzystając z darmowych kalkulatorów wynagrodzeń online.

Jeśli jednak dojdziesz do drugiej lub trzeciej rundy rozmowy kwalifikacyjnej, a temat wynagrodzenia nadal nie zostanie wspomniany, porusz go pod koniec spotkania – czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
WYRÓŻNIONE
Pan Kracy
rok temu
Rada nr 99: Jak tylko pracodawca na rozmowie zacznie "rozbudowywać" zakres obowiązków ponad to co było w ogłoszeniu - wypij kawę, podziękuj i wyjdź. Nie daj robić z siebie osiołka od wszystkiego.
kosmaty
rok temu
Rada nr 87: Nie wybrzydzaj, wez pierwszą lepszą roboty która nie zajeżdża Ci zdrowia i mózgu. Jednocześnie pamiętaj, że to nie małżeństwo. Każdą umowę o pracę możesz szybko zakończyć. A zatem nie poprzestawaj na tym, tylko szukaj dalej. Chodź na rozmowy o pracę, stawiaj zaporowe warunki wynagrodzenia. Obserwuj reakcje rekruterów na określone warunki. Sam udział w 10 rekrutacjach zrobi z Ciebie rekina. Na kolejnych to Ty będziesz jadł rekrutera a nie on Ciebie. Ty będziesz zadawać pytania a nie on, a na koniec to Ty zdecydujesz czy nawiązujecie współpracę czy nie. Człowiek ciągle się uczy, ale nie da się być w czymś dobrym beż praktyki, i nie ma tu wyjątku dla rozmów rekrutacyjnych.
Margot452
rok temu
Najlepiej, żebyś był młody, świeżo po maturze albo w trakcie studiów, znał ze trzy języki i zgodził się pracować za darmo. 40+ wylucza z poszukiwania jakiekolwiek prscy, doświadczenie nie ma znaczenia.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (29)
Lucyna
rok temu
Ważne jest odpowiednie zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej, ale według mnie równie istotny jest zawód i miejsce kształcenia. Ja uczyłam się w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych jako Asystentka stomatologiczna. Dzięki temu nie mam problemu ze znalezieniem pracy, a zdobywanie coraz większego doświadczenia jest dodatkowym atutem.
POMÓŻ
rok temu
Zwykli LUDZIE !!! PRACOWNICY !!! .....współczujmy Bogaczom !!! ....płaczmy razem z Nimi !!! ....żałujmy ich ciężkiej doli 16 lat temu , 8 lat aż do Teraz . Płaczą w swych WILLACH , płaczą w Swych Drogich Autach , płaczą Kochance na pupę ....że mają taaak źle !!! .... że PIS ICH ZMUSIŁ DO PŁACENIA WIĘKSZYCH ZAROBKÓW PRACOWNIKOM ....BO PIS ZLIKWIDOWAŁ BEZROBOCIE !!! Gdyby był Tusk to najczęstszym wynagrodzeniem było by 2700 zł netto !!!! ...... a dziś !?? Bogacze muszą płacić sŕednio około aż 4500 zł netto !!! ...... współczujmy bogatym ....płaczmy w swych mieszkaniach nad ich losem , płaczmy w swych średnio 10 - 20 letnich samochodach ......
Ehhh
rok temu
Dlatego trzeba mieć taki zawód i takie umiejętności by to oni do ciebie napisali i na rozmowę zaprosili a nie na odwrót.
Krakus
rok temu
A pp co to wszystko??? Zapisz się do PiS I od razu zostaniesz prezesem
Krakus
rok temu
A pp co to wszystko??? Zapisz się do PiS I od razu zostaniesz prezesem
...
Następna strona