Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Czechy nakazują noszenie maseczek FFP2

42
Podziel się:

Od czwartku do skorzystania ze sklepów lub komunikacji Czesi będą potrzebować maseczek FFP2. Maseczki z innych materiałów nie będą akceptowane.

Koronawirus. Czechy nakazują noszenie maseczek FFP2
Koronawirus. Czesi precyzują, jakie maseczki mają nosić obywatele (zdj. ilustracyjne). (Adobe Stock)

Nowe przepisy miały pierwotnie wejść w życie już we wtorek, jednak minister zdrowia Jan Blatny poinformował o odroczeniu wejścia w życie obowiązku. A to z powodu przedłużonego posiedzenia rządu (trwało ostatecznie niemal 8 godzin), na którym podejmowano decyzję w tej sprawie.

Obowiązkowe maski FFP2

Szef resortu zdrowia tłumaczył, że wprawdzie sygnały o doprecyzowaniu, jakie maseczki mają nosić obywatele, pojawiały się już od jakiegoś czasu. W jego ocenie jednak oficjalna decyzja w tej sprawie nie powinna była być ogłaszana zaledwie parę godzin przed jej wejściem w życie.

I tak od czwartku Czesi będą zobowiązani do noszenia maski FFP2 lub podobnej jakości. Będzie ona wymagana w środkach komunikacji, na przystankach i peronach, a także na lotniskach.

Zobacz także: Wirusolog spodziewa się ponownego zamknięcia galerii handlowych i stoków

Nowy obowiązek obejmie również osoby przebywające w działających sklepach i zakładach usługowych, przychodniach oraz domach opieki społecznej. Nakaz nakładania masek tego typu dotyczy też samochodów, jeśli podróżują nimi osoby, które na co dzień nie mieszkają wspólnie.

Rząd zdecydował w poniedziałek o przekazaniu za pośrednictwem banków żywności ok. 7,5 mln masek FFP2 dla najuboższych.

Blatny poinformował również, że osoby, które już zostały zaszczepione przeciwko Covid-19, nie będą obowiązane do kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Zmiana ta - jak podkreślił minister - "ma zachęcać do poddawania się szczepieniom".

W Polsce waży się przyszłość przyłbic

Polscy politycy także zasugerowali doprecyzowanie obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. W piątek media obiegła informacja o nieskuteczności m.in. przyłbic. Najpierw prof. Andrzej Horban stwierdził, że minister zdrowia wyda rozporządzenie, które nakaże używania maseczek chirurgicznych. Kilkadziesiąt minut później nie potwierdził tego sam minister Niedzielski, który w programie "Tłit" Wirtualnej Polski zaprzeczył, jakoby takie rozporządzenie miało dzisiaj ujrzeć światło dzienne.

- Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować - wyjaśnił Niedzielski.

Szef resortu zdrowia potwierdził, że prace nad doprecyzowaniem tego obowiązku trwają. Chodzi o to, żeby zasłanianie dróg oddechowych było jak najbardziej skutecznie.

- Także przyłbice - nie, chusty - nie, natomiast maseczki - tak. Co do rodzaju maseczek to będzie tylko w formie miękkiej rekomendacji ministerstwa - wyjaśnił Niedzielski na piątkowej konferencji.

- Będziemy rekomendowali noszenie maseczek, ale to nie oznacza, że prawnie będziemy nakazywali konkretny model maseczek. Będziemy natomiast wycofywać się z zapisów umożliwiających zasłanianie ust i nosa np. chustą owiniętą wokół twarzy - doprecyzował.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że obowiązek zasłaniania ust i nosa pojawił się w kwietniu, kiedy na rynku brakowało specjalistycznych maseczek. Dlatego właśnie resort dopuścił możliwość zasłaniania dróg oddechowych np. szalikiem, maseczką bawełnianą, czy przyłbicą właśnie.

- Dzisiaj, kiedy dostępność maseczek jest dużo większa i możemy skorzystać w wielu aptekach i sklepach z bardziej profesjonalnych masek, toczy się dyskusja, czy od tych zabezpieczeń pokroju szalika, bandany czy przyłbicy nie odejść - wyjaśnił Andrusiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
NEO
rok temu
Zaczyna być ciepło. Świeci slonko, a ludziki w maskach... Wolności i logicznego myślenia już nie ma. Zindoktrynowali nas i skłócili. Nie ma nadziei, że będzie normalnie. Panuje zobojętnienie. Ludzie robią wszystko posłusznie, żeby się tylko policji nie narazić. A mógł to być tak piękny kraj...
Johny
rok temu
Super. To ja już od dziś nie noszę żadnej maseczki.
Pan Demian
rok temu
To już przerosło wyobraźnię Orwella. Po maseczkach FFP2 zostaną już tylko worki foliowe z gumką na szyję. Nie ma żywiciela nie ma wirusa :D
Rafał
rok temu
Już niedługo nakażą chodzenie w maskach do nurkowania.
oszustwo
rok temu
nie ma rzetelnych badań naukowych wykonanych na ludziach, które potwierdzałyby sens i skuteczność noszenia szmatek przeciw wirusowi....To jest farsa, parodia....i tresura ludzi....
...
Następna strona