Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Koronawirus. Henryk Kowalczyk: deficyt w wysokości 82 mld zł nie jest przesądzony

28
Podziel się:

Zakładamy, że za kilka, kilkanaście lat dojdziemy do poziomu płac europejskich, co będzie miało odzwierciedlenie również w cenach – powiedział Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem właśnie to "gonienie Europy" odpowiada w znacznej części za odczuwalny wzrost cen.

Koronawirus. Henryk Kowalczyk: deficyt w wysokości 82 mld zł nie jest przesądzony
W sytuacji, w której furtka polegająca na wyjazdach służbowych jest nadużywana. Henryk Kowalczyk jest zwolennikiem całkowitego zamknięcia hoteli (Flickr, Krystian Maj)

- Wielokrotnie nie realizowaliśmy w pełni deficytu i to dobrze, bo deficyt budżetowy to maksymalna kwota nierównowagi. Jeśli jest mniejszy, to trzeba się cieszyć. Mam nadzieję, że deficyt w wysokości 82 mld zł nie zostanie zrealizowany – powiedział poseł PiS Henryk Kowalczyk na antenie Programu Trzeciego. Ustosunkował się w ten sposób do pytania o projekt przyszłorocznego deficytu.

Dodał, że choć rząd życzyłby sobie niższego deficytu i nie jest on niewykluczony, to jednak " jesteśmy w roku wielkich niewiadomych" i bardzo trudno o jakiekolwiek precyzyjne ustalenia. Dodał, że obecnie część kwestii budżetowych "nie zależy od decyzji polityków".

Kowalczyk zapytany został również o dwa zestawienia, w których niechlubnym rekordzistą jest właśnie Polska. Pierwszy dotyczy wzrostu cen, a drugi – wspomnianego wysokiego poziomu deficytu.

Zdaniem polityka, deficyt wcale nie jest wskaźnikiem jakoś negatywnie wyróżniającym Polskę na tle innych państw, bo w Europie południowej notowany jest na wyższym poziomie.

Zobacz także: Hotelarze są źli na rząd. "Pogłębiamy straty, a branża pozostaje zamknięta"

Co zaś się tyczy poziomu cen, które, zgodnie z danymi Eurostatu, rosną u nas 13-krotnie szybciej niż wynosi średnia unijna, to zdaniem Kowalczyka wszystko przebiega tu zgodnie z planem.

- Poziom inflacji to 3 proc. Cel inflacyjny określony został przez NBP na poziomie 2,5 proc, więc jesteśmy w jego okolicy – powiedział.

Dodał, że "cały czas gonimy Unię Europejską w płacach, co przenosi się na wzrost cen".

- Zakładamy, że za kilka, kilkanaście lat dojdziemy do poziomu płac europejskich, co będzie miało odzwierciedlenie również w cenach – wyjaśnił.

Ciągle jeszcze margines dla tarcz antykryzysowych

Prowadzący rozmowę przypomniał, że podpisana przed kilkoma dniami przez prezydenta tarcza branżowa 6.0 opiewa ka kwotę 35 mld zł. W sumie wszystkie tarcze kosztowały budżet ok. 165 mld zł. Czy da się przewidzieć możliwości budżetu dla kolejnych tego rodzaju form pomocy?

- Wiosną określałem możliwości budżetu na kwotę 300-350 mld i do tego poziomu możemy dochodzić. Już wydaliśmy ok. 150 mld, kolejne 150 jest bezpieczne. Później będzie to skala, która będzie trudna do udźwignięcia – przyznał.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosi obostrzenia, które zaczną obowiązywać zaraz po świętach. Prawdopodobne wydaje się całkowite zamknięcie hoteli, również dla podróżujących służbowo. Powszechnie bowiem z furtki przeznaczonej dla osób w delegacji korzystają turyści. W związku ze skalą nadużyć Henryk Kowalczyk jest zwolennikiem zamknięcia hoteli na kilka tygodni.

- Jeśli ktoś ma udawać, że wypoczynek to wyjazd służbowy, lepiej, żeby hotele były zamknięte w ogóle. Lepiej zamknąć na 2-3 tyg. i przerwać ciąg roznoszenia choroby niż udawać, że się zamknęło, a tylnymi drzwiami ktoś wchodzi – stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Kot
2 lata temu
Ten poseł jest oderwany od żeczywistość ze swoimi poborami ceny już dawno mamy europejskie tylko z poborami i emeryturą jesteśmy na wschodniej stronie.
V3nie
2 lata temu
Wpuszczscie Ukraińców aby w Polsce pensje nie rosly
ZK590
2 lata temu
Polski robotnik ma się tak do zachodniego robotnika jak nasze 3 tys. wolne od podatku do ich wolnej kwoty .
ZK590
2 lata temu
gdyby w Polsce zarobki były na poziomie europejskim to ceny mielibyśmy 4 krotnie wyższe jak oni.
Emeryt53
2 lata temu
Żarty sobie robisz człowieku,chyba mowisz o sobie z doganianiem europy,w Niemczech już taniej niż u nas.
...
Następna strona