Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Lekarze będą mogli pracować tylko w jednym miejscu

Szpitale zalecają lekarzom, by w trakcie trwania pandemii pracowali wyłącznie w jednym miejscu. Dzięki temu ograniczą ryzyko przenoszenia koronawirusa do kolejnych placówek leczniczych. Dla wielu z nich oznacza to jednak spore problemy związane z brakiem kadry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Jedno miejsce pracy na czas pandemii koronawirusa - takie jest zalecenie MZ dla lekarzy.

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza", która powołuje się na pediatrę Centrum Zdrowia Dziecka, który jednocześnie pracuje w prywatnej przychodni sieciowej. Lekarz tłumaczy gazecie, że o ile praca na oddziale szpitalnym "to przede wszystkim pasja i misja", o tyle pracownicy służby zdrowia muszą dorabiać w innych miejscach, by mieć z czego żyć.

Przed kilkoma dniami jednak z Ministerstwa Zdrowia wypłynęły specjalne zalecenia dla placówek leczniczych na czas pandemii koronawirusa. Wytyczne są jasne: lekarz powinien pracować w jednym miejscu, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, przez co kolejne oddziały musiałyby być poddawane kwarantannie.

Takie zalecenie wystosowało do swoich pracowników też Centrum Zdrowia Dziecka. Jak tłumaczy "GW" Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka prasowa CZD, ma to na celu zabezpieczenie pacjentów, także tych przyszłych. U pacjentów CZD bowiem ryzyko ciężkiego przebiegu choroby Covid-19 jest zwiększone.

Zobacz też: Koronawirus a sieć 5G. "Proces niezagrożony, ale zależy od rynku"

Gardzińska wskazuje też, że dla samej placówki równie niebezpieczna byłaby konieczność poddawania się personelu kwarantannie. "Wyborcza" podaje, że przez to już część szpitali w stolicy odczuwa zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu.

Pandemia koronawirusa wymusza zmiany w próbnym spisie powszechnym - podaje GUS (zdjęcie ilustracyjne).
Koronawirus zmienia plany GUS. Próbny spis powszechny bez wywiadów bezpośrednich

Wspomniany lekarz Centrum Zdrowia Dziecka wskazał dziennikowi, że w przypadku wdrożenia zalecenia pracy w jednym miejscu, najpewniej większość lekarzy wybierze placówki prywatne. Bo tam więcej zarobią.

Frankowicze obawiają się, że podpisanie wniosków o "wakacje kredytowe" utrudni im postępowanie przed sądami.
Koronawirus w Polsce. Frankowicze obawiają się "wakacji kredytowych"

Z pisma ministerstwa zdrowia, do którego dotarł RMF FM, wynika, że bezwzględny nakaz pracy tylko w jednym szpitalu dotyczy wszystkich lekarzy i pielęgniarek, którzy mają kontakt z zakażonymi koronawirusem. Obejmuje ono zatem personel szpitali zakaźnych i jednoimiennych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-04-2020

ZnudzonyBraki będą, bo państwo zgadza się na sponsorowanie darmowych studiów medycznych dla wyjeżdżających na zachód do pracy w zawodzie lekarza! A … Czytaj całość

01-04-2020

waltetno tak to jest logiczne tylko nasuwa sie jedno pytanie co z pacjentami ktorzy czekaja na wizytę kilka miesiecy czy po ustaniu koronowirusa bedziemy … Czytaj całość

02-04-2020

MedykPrzysiega Hipokratesa.W takich wypadkach ,pandemii,pieniadze nie powinny odgrywac wiekszego znaczenia.Nalezy byc tam gdzie,ratuje sie zycie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)