Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Przejechałem przez granicę. Pierwsza kontrola po 40 minutach

Polska chroni się przed koronawirusem, wprowadzając m.in. kontrole na granicach. Pojechałem zobaczyć, jak wyglądają. - Dzisiaj cisza i spokój, ale przez noc sprawdziliśmy 25 autokarów - opowiadają funkcjonariusze. Na ewentualnych zarażonych na granicy czekają specjalne służby, karetki i wielki namiot. - Ale na razie czysto - słyszymy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Pasażerowie większych autokarów muszą się przygotować na kontrole, które potrwają 30-40 minut (Fot: Mateusz Madejski)

– Całość granic Polski zostanie zabezpieczona - zapowiadał szef MSWiA Mariusz Kamiński. Ale jak w praktyce to "zabezpieczanie granic" wygląda? Pojechałem na przejście graniczne w Kołbaskowie, by zobaczyć to na własne oczy.

Przejście znajduje się na autostradzie A6, która łączy Szczecin z Berlinem. Dziś jednak ruch umiarkowany. Sam przejeżdżam granicę, ale funkcjonariusze postanawiają mnie nie sprawdzać. Nic dziwnego - weryfikują przede wszystkim pasażerów busów oraz autokarów.

Podchodzę jednak do punktu, przy którym stoją mundurowi i karetki. - Dzisiaj mieliśmy jakieś sześć kontroli, w tym był jeden autokar. Niewiele. W nocy koledzy skontrolowali 25 autokarów - słyszę we wtorek od funkcjonariusza straży granicznej.

Zobacz także: Poradnik: jak chronić siebie i bliskich przed koronawirusem?

Na ewentualnych zarażonych koronawirusem czeka kilkunastu funkcjonariuszy. Są policjanci, jest straż graniczna, są też przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego. Wreszcie - jest też ratownik medyczny oraz lekarz.

W Kołbaskowie znajduje się jeden z pięciu punktów kontroli sanitarnej

Przy punkcie kontroli widzę też gigantyczny, pomarańczowy namiot. - Służy nam do chowania się przed wiatrem i zimnem - mówią mi policjanci. No, chyba że w którymś ze skontrolowanych busów będzie dużo osób, które będą wymagały sprawdzenia w szpitalu. Wtedy mogą trafić do namiotu, by tam oczekiwać na przyjazd kolejnych karetek.

(WP.PL)
(Fot: Mateusz Madejski)

Jeśli jednak podejrzany o zakażenie będzie jeden, zostanie on po prostu przetransportowany podstawioną karetką do szpitala zakaźnego.

- Na razie wszyscy czyści - słyszymy.

Większość funkcjonariuszy jest ustawiona przy namiocie. Jednak dwóch policjantów i jeden funkcjonariusz SG stoją również przy zjeździe z autostrady. To oni "wyłapują" pojazdy do kontroli.

(WP.PL)
(Fot: Mateusz Madejski)

Funkcjonariusze typują pojazdy do kontroli

Postanowiłem poczekać na kontrolę. Pierwszy bus pojawia się po 40 minutach. - Jedna osoba - słyszę, jak funkcjonariusz SG dostaje sygnał od kolegi. Szybka decyzja jest taka, by kontrolę odpuścić.

- Kontrolujemy busy, jak są przynajmniej 3-4 osoby - precyzują funkcjonariusze.

(WP.PL)
(Fot: Mateusz Madejski)

Po kilku minutach granicę próbuje przekroczyć czarny bus. Ten już trafia do kontroli. Funkcjonariusze w mig zakładają swoje maseczki oraz silikonowe rękawiczki. Medyk najpierw przeprowadza krótki wywiad. Okazuje się jednak, że żaden z pasażerów nie ma objawów choroby - nikt nie kaszle, nikt nie ma temperatury. Same zapewnienia nie wystarczają, każdemu zostaje zmierzona temperatura. - Wszystko w porządku - mówi lekarz, odkładając bezdotykowy termometr.

(WP.PL)
(Fot: Mateusz Madejski)

Kontrola autokaru, który kursuje na trasie Szczecin-Berlin

"Oby namiot się nie przydał"

Udaje nam się chwilę porozmawiać z kierowcą busa. Przyznaje, że "wirus czasami śni mu się po nocach". Ale stara się nie panikować. Myje regularnie ręce, a w busie ma środki do dezynfekcji.

Zanim funkcjonariusze puszczą jednak busa, wszyscy pasażerowie muszą wypełnić specjalne karty. Pomogą zidentyfikować pasażerów na wypadek, gdyby u któregoś ze współpodróżnych jednak wykryto koronawirusa.

Cała kontrola trwa kilkanaście minut. Ale pasażerów jest trójka.

Następny podjeżdża autokar, kursujący regularnie pomiędzy Szczecinem a Berlinem. Na pokład wchodzi lekarz, mija kilkanaście minut. Znów wygląda na to, że wszystko jest w porządku. - Czysto - krzyczy lekarz.

Pasażerowie jednak muszą uzbroić się w cierpliwość. Znów wszyscy muszą wypełnić karty - a że podróżnych jest więcej, zajmuje to już sporo czasu.

Około godziny 12 ruch jest coraz większy. Podjeżdża bus, który przywozi mieszkańców Szczecina i okolic z berlińskich lotnisk.

(WP.PL)
(Fot: Mateusz Madejski)

Kontrola busa, który rozwozi pasażerów z berlińskich lotnisk

Znów "czysto". - Na razie możemy się schować do namiotu i czekać na kolejne sygnały. Oby tylko namiot nie był nam potrzebny do niczego innego - uśmiecha się delikatnie jeden z policjantów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

zbulwersowanaChyba tu czegoś nie rozumiem. Kontrola tylko busów i autokarów???!!! Czy naprawdę robią z nas takich głupców? A czym się różni jeden zarażony w aucie … Czytaj całość

10-03-2020

asTo jest chyba tylko po to żeby było, ze rząd coś robi. Zakmnąc granice do odwołania. Nie ma jazdy.Miesiąc kwarantanny dla wszystkich i może uda sie … Czytaj całość

10-03-2020

SanZamknąć granice Polski tak jak kiedyś zamknięto Wrocław w latach 60-tych jak była odra czy ospa i szybko się wtedy skończyło. Ludzie pamiętajcie o tym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (185)