Notowania

praca
13.09.2019 14:56

Koszty zatrudnienia. W Polsce rosną wielokrotnie szybciej niż w Europie

W Polsce koszty pracy rosną w tempie prawie 8 proc., podczas gdy w Europie na poziomie około 3 proc. Przestajemy być krajem taniej siły roboczej, co jest pozytywne dla pracowników, ale mniej pasuje pracodawcom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Koszty pracy w Polsce zdecydowanie rosną. (Fot: Tomasz Zajda)

Polska gospodarka przez lata rozwijała się znacznie szybciej niż gospodarki najbardziej rozwiniętych krajów Europy. Częściowo wynikało to z większej konkurencyjności naszego rynku w związku z choćby niższymi kosztami zatrudnienia pracowników. Stąd wiele zagranicznych koncernów.

Szybki wzrost płac sprawia jednak, że przestajemy być krajem taniej siły roboczej. Najnowsze dane Eurostatu (odpowiednik naszego GUS-u) pokazują, że koszty zatrudnienia w Polsce rosną kilkukrotnie mocniej niż średnia dla krajów strefy euro.

W drugim kwartale całkowite koszty zatrudnienia w Polsce były o 7,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Rosną i to w coraz szybszym tempie, bo po pierwszych trzech miesiącach tego roku dynamika wynosiła 6,4 proc.

Płaca minimalna w wysokości 2500 zł? "Niektórych postawi to na granicy bankructwa"

Na te wyniki składają się koszty płacowe (wynagrodzenie) i pozapłacowe (bonusy i inne świadczenia). Pierwsze rosły w tempie 7,2 proc., a drugi ponad 10 proc.

Najmocniej koszty pracy rosną w budownictwie (12,5 proc.). W przemyśle jest to 7,2 proc., a w usługach 6,9 proc.

Zdecydowanie wolniej rosną koszty pracy w Europie. Średnia dla 28 krajów Unii Europejskiej wynosi 3,1 proc. W ramach strefy euro dynamika jest jeszcze niższa - wynosi 2,7 proc.

O kosztach pracy w Polsce wiele mówi się w kontekście obietnicy wyborczej PiS. Rządzący chcą skokowo podnieść płacę minimalną. W 2023 roku ma wzrosnąć do 4000 zł brutto, a więc prawie dwukrotnie w stosunku do obecnej. Pomysł krytykują przede wszystkim mniejsi przedsiębiorcy, którzy boją się, że nie skompensują sobie koniecznych podwyżek płac wyższymi cenami i mogą zbankrutować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, zatrudnienie, eurostat, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-09-2019

obsaerwmerytorycznie, to nie państwo wspiera obywateli ale właśnie polscy przedsiębiorcy to raz. dwa to nie państwo wspiera rolników w dotacjach do hektara … Czytaj całość

13-09-2019

BerekPlace rosną bo do tej pory były skandalicznie niskie. W Europie były wyższe a i tak rosną. Zresztą mały wzrost dużej pensji jest tak naprawdę większy … Czytaj całość

13-09-2019

MarekPopulizm i Socjalizm trafia do pracowników, a na pewno nie do pracodawców i przedsiębiorców..Dlatego na nasze nieszczęście PiS wygra wybory.

Rozwiń komentarze (37)