Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Krok w stronę atomu w Polsce. Amerykańskie koncerny się porozumiały

12
Podziel się:

Dwa amerykańskie podmioty porozumiały się w sprawie stworzenia konsorcjum. Westinghouse i Bechtel, bo o nich mowa, wspólnymi siłami mają wybudować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – pisze "Puls Biznesu".

Krok w stronę atomu w Polsce. Amerykańskie koncerny się porozumiały
Elektrownia atomowa w Polsce. Westinghouse i Bechtel porozumiały się w sprawie konsorcjum (zdj. ilustracyjne) (Pixabay)

Dziennik przypomniał, że już pod koniec roku Polacy i Amerykanie podpisali umowę dotyczącą konsorcjum, które ma odpowiadać za pierwszą elektrownię jądrową w naszym kraju. Po stronie polskiej podpis złożyła spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), czyli inwestor, a po stronie amerykańskiej – Westinghouse Electric Company i Bechtel.

Będzie konsorcjum amerykańskich firm

Pierwszy podmiot ma zapewnić technologię. Drugi z kolei jest specjalistyczną spółką budowlaną. Obie spółki w końcu się porozumiały w sprawie szczegółów konsorcjum.

"PB" zauważył jednak, że wcale się do tego nie kwapiły. Wszystko przez fakt, że na amerykańskim rynku tego typu współpraca nie jest podobno standardem. A zarazem te dwie prywatne firmy złożyły oferty jednocześnie, to jednak zrobiły to jako odrębne podmioty. To jednak Polska domagała się od nich stworzenia konsorcjum.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto obsłuży polskie elektrownie jądrowe? "Szkolenie kadry powinno zacząć się już teraz"
Ma to (konsorcjum – przyp. red.) duże znaczenie w kontekście przyszłej odpowiedzialności tych podmiotów względem inwestora na etapie zarówno projektowania, jak i budowy elektrowni – stwierdził w rozmowie z "PB" Tomasz Stępień, były prezes PEJ.

Po co jest konsorcjum?

Konsorcjum jest istotne przy dużych inwestycjach, gdyż dzięki temu firmy oferujące uzupełniające się usługi lub technologie zawierają umowę, dzięki której występują jako jeden podmiot w kontaktach z zamawiającym. Dzięki temu nie musi on negocjować warunków z każdą z firm osobno. Ponadto członkowie konsorcjum precyzują w tej umowie zasadę solidarnej odpowiedzialności jego członków wobec zamawiającego – przypomniał "PB".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
sdgsdgsd
rok temu
W tych małych elektrowniach będzie wg specyfikacji 30 procent więcej odpadów w stosunku do konwencjonalnych elektrowni atomowych, dane od producenta, co by tu jeszcze spieprzyć, szkoda komentować.
Adler
rok temu
Już słyszę ten skowyt unickich ekologistów oplacanych przez CHRL aby stawiać jak najwięcej wiatrakopanelozy i budować autka na baterie
Mark
rok temu
Elektrownię atomową otworzyć to mały problem zaczynają się schody paliwo do reaktorów i cena i radioaktywne odpady gdzie składować to będzie problem szczególnie do tego kraju i tych rządzących ledwo utrzymują elektrownię węglowe a co dopiero atomowe trochę powagi zabłąkana rakieta jak zwykle pół kraju nie ma jak trafi w atomówkę
Lol
rok temu
Gdzie na świecie stawia się nowe elektrownie atomowe oprócz Republic of Banana Poland?
Emeryt
rok temu
Właśnie podpisałem umowę na prąd w domku letniskowym. Prąd jest dwa razy droższy niż ten dla gospodarstw domowych! W PRL prąd nie był towarem luksusowym! Dodam że działka jest 20 kilometrów od planowanej elektrowni więc już z założenia powinienem mieć normalną cenę bo nie będzie w przyszłości strat na przesył.😁 coś mi się wydaje że jak zbudują elektrownię to się od prądu dołączę bo taniej będzie z panela w lato korzystać i oszczędzać na zimę!