Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Lewica chce skrócić wakacje posłom. "Każdy dzień zwłoki to kolejny dzień zimna"

31
Podziel się:

Należy skrócić wakacje sejmowe i jak najszybciej wypracować rozwiązania, które pomogą Polakom poradzić sobie z problemem gwałtownego wzrostu cen ogrzewania — przekonują politycy Lewicy i apelują o jak najszybsze posiedzenie Sejmu w tej sprawie.

Lewica chce skrócić wakacje posłom. "Każdy dzień zwłoki to kolejny dzień zimna"
Lewica apeluje do obozu rządzącego o zwołanie posiedzenia Sejmu jeszcze w sierpniu (Twitter, Lewica)

Szybkie posiedzenie Sejmu to szansa na to, żebyśmy mogli uchwalić prawo, które pomoże Polakom — powiedział na czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Przypomniał, że w środę premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość zwołania w sierpniu dodatkowego posiedzenia Sejmu, odpowiedział: "Sejm pracuje w trybie takim, jaki też umożliwia praca Senatu, czyli Senat, który przetrzymuje bardzo często ustawy przez miesiąc, niestety opóźnia prace". Dodał, że rząd jest gotowy do prac i jeśli będzie taka konieczność marszałek Sejmu "podejmie odpowiednie decyzje".

Panie premierze, niech pan nie szuka uzasadnień, dlatego że nie ma pan przygotowanych ustaw. Polacy na ustawy czekają, a to, co pan robi, to jest zwlekanie i szukanie usprawiedliwień dla swojej nieudolności — tak Gawkowski zwrócił się do szefa rządu.

Lewica: dość leniuchowania

Zaznaczył, że już sześć tygodni temu, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o kryzysie energetycznym, Lewica zwracała uwagę, że wakacje to czas, kiedy istnieje jeszcze możliwość reagowania na gwałtowny wzrost cen ogrzewania. Dodał, że dwa dni temu Lewica złożyła wniosek o zwołanie posiedzenia Sejmu w sierpniu.

Szef klubu Lewicy podkreślił, że teraz "wszystkie karty" są w rękach marszałek Sejmu Elżbiety Witek, premiera Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Panie premierze, to jest prosty apel do pana: dość leniuchowania, nadszedł czas ciężkiego pracowania, niech pan przyjedzie do Sejmu, niech pan weźmie się w garść, położy na stole ustawy, porozmawia z panią marszałek Witek i spotkajmy się pod koniec sierpnia - apelował Gawkowski do szefa rządu. "Każdy dzień zwłoki, to kolejny dzień zimna" - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Poseł Wiesław Szczepański wyliczył, że zgodnie z obecną propozycją, by posiedzenie Sejmu odbyło się 14 września, ustawy pomocowe będą rozpatrywane w Senacie dopiero w okolicach października, a później musi być jeszcze czas, kiedy ustawy wrócą do Sejmu, następnie zaś trafią do prezydenta. W związku z tym - mówił - zrobi się już listopad, a więc czas trwania okresu grzewczego, a tymczasem Polacy już teraz czekają na ustawy, bo nie wiedzą, ile będą płacić za ogrzewanie.

Posłanka Monika Falej dodała, że rząd powinien zabezpieczyć ceny węgla, by ludzi było na niego stać. Pytała, gdzie są ustawy, o których wspominał premier i podkreślała, że po wakacjach będzie za późno, aby się nimi zająć.

- Nie ma węgla, nie ma rozwiązań, będzie zima, chłód i mróz w domach ludzi — mówiła posłanka. Dodała, że ludzie będą mieć "zimę stulecia", bo rząd się "nie sprawdza".

Tak rząd chce walczyć z rosnącymi cenami

Premier Mateusz Morawiecki wskazał w środę, że przygotowywane są kolejne rozwiązania mające pomóc obywatelom przetrwać okres gwałtownego wzrostu cen ogrzewania i że zostały one już przedstawione przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę.

W piątek 5 sierpnia w Sejmie minister klimatu i środowiska poinformowała, że rząd zaproponuje rekompensaty z budżetu dla ciepłowni w zamian za ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła, oraz dopłaty dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania pelletu, drewna, oleju opałowego i LPG.

Zgodnie z tymi propozycjami gospodarstwa domowe ogrzewające się indywidualnie i korzystające z innych źródeł niż węgiel i gaz ziemny mają otrzymać jednorazowo dodatek na wybrane źródło ciepła. Będzie to 3000 zł, gdy głównym źródłem ogrzewania jest pellet albo inny rodzaj biomasy, jak brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż. Dodatek ma wynieść 1000 zł dla gospodarstw, w których główne źródło ciepła jest opalane drewnem kawałkowym. Jeżeli głównym źródłem jest LPG, dodatek wyniesie 500 zł. Gospodarstwo, w których głównym źródłem jest kocioł na olej opałowy, będzie mogło dostać 2000 zł dodatku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
vnb
2 miesiące temu
Ludzie maja nadmiar naiwności. Zamiast tego niedobór zdrowego rozsądku i edukacji finansowej. Wiedza na temat tego co może się stać z ratami kredytu… jak wpływają na jej wzrost stopy procentowe i wzrost kursów walut jest ogólnodostępna…. No ale po co o tym czytać przed wzięciem kredytu…. Ludzie biorą kredyty na jakie ich nie stać – na full… bo trzeba się pokazać przed znajomymi i rodziną…. A wystarczy przeczytać choćby książkę pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Wtedy nie robiłoby się głupot i potem płakało. Wolę spokojny sen w twardszym łóżku niż życie w strachu że mi zabiorą łóżko z baldachimem.
klikklak
2 miesiące temu
do wszystkich tzw. prawicowów - czy nie widzicie że teraz jest problem? Jakie ma obecnie znaczenie czas przeszły innych rządów? Żadnego, bo liczy się przyszłość i jak mamy przetrwać zimę. A zanudzać Tuskiem i PO jeszcze się Wam nie znudziło? Na nikim prócz was samych nie robi to najmniejszego wrażenia i sami się tym podkręcacie. Cóż, ciepłego weekendu życzę.
witold solski
2 miesiące temu
Ogólnopolski Związek Zawodowy Samozatrudnionych „wBREw” nie usunie wszystkich patologii. Wielu małych dużo może. Praca staje pod sztandarem moralności. Praca nie jest towarem. Człowiek nie jest przedmiotem. Prawa Człowieka i Godność Pracy mają sens. Nową pracę musi objąć jednolity kontrakt pracy i jej elastyczność czasu. Cudzoziemiec nie jest niewolnikiem. Zweryfikujemy raporty ESG, szczególnie jej niefinansowy komponent społeczny. Dołączysz, gdy zechcesz. Witold Solski – Przewodniczący Komisji Krajowej OZZS „wBREw”
Kurt Rolson
2 miesiące temu
Przecież Czarzasty i ten drugi rudy Marks/Engels mają wakacje przez cały rok. I to na nasz koszt.
EMERYCI
2 miesiące temu
PODOBNO SE WZIĘLI 7 TYGODNI " WAKACJI" ale jaja 😄😄😄😄😄
...
Następna strona