Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotniska tracą na koronwirusie. Sam Kraków może stracić ponad miliard

18
Podziel się:

Zaledwie 251 tys. pasażerów skorzystało w marcu z krakowskiego lotniska, co jest spadkiem o blisko 60 proc. rok do roku. Port dotąd tylko się rozwijał i notował wzrosty. Prezes lotniska mówi o wielkim wyzwaniu, napisał w tej sprawie list.

Kraków Airport licz straty. Ruch zmalał o blisko 60 proc.
Kraków Airport licz straty. Ruch zmalał o blisko 60 proc. (krakowairport.pl)
bFfKOqoR

W marcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 250 924 pasażerów, czyli o 353 tys. pasażerów mniej niż w marcu 2019 r. - informuje Kraków Airport. To spadek o 58 proc. w stosunku do marca poprzedniego roku.

Jak dodano, w stosunku do zaplanowanych prognoz na marzec 2020 r. to spadek aż o 66 proc. Łącznie od początku tego roku obsłużono 1 534 496 pasażerów, czyli o 98 tys. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

bFfKOqoT

"Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa znaleźliśmy się w rzeczywistości, którą można zapewne nazwać największym światowym kryzysem. (...) Skala strat z jaką mierzy się branża lotnicza i turystyczna jest ogromna" - napisał w liście prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Zobacz także: Obejrzyj: Do 120 mld zł nowych kredytów. "Bardzo wiele firm powinno skorzystać"

Jak dodał, powołując się na dane ACI Europe, tylko w pierwszym kwartale z europejskich lotnisk nie skorzysta ponad 100 mln pasażerów. Oznacza to ponad 50 proc. spadek w stosunku do pierwotnych prognoz.

bFfKOqoZ

Z kolei Marcin Makowski informuje na Twitterze, że sam Kraków może stracić na pandemii ponad miliard zł.

"Kraków i Małopolska, ale także inne samorządy, które ściśle współpracują z lotniskami już zmagają się z poważnymi stratami wynikającymi z załamania się branży turystycznej. Teraz pytanie brzmi: jak zmienią się trendy w turystyce i jak głębokiej zmianie ulegnie przeobrażenie całej siatki połączeń, czy będą funkcjonować np. popularne przed pandemią 'city break', turystyka religijna, czy w końcu cały segment podróży biznesowych" - dodał w liście Włoszek.

Jak zaznaczył, jest wiele niewiadomych, przede wszystkim dotyczących tego, kiedy linie lotnicze wznowią regularne połączenia. "Budżety rodzinne czy także finanse przedsiębiorstw mogą uleć pogorszeniu, a to może spowodować, że branża turystyczna będzie odbudowywać się najpóźniej" - podkreślił prezes krakowskiego lotniska.

bFfKOqpa

"Przed nami wielkie wyzwanie! Wszyscy razem będziemy musieli pracować nad przywróceniem zaufania do podróży lotniczych, by wzmocnić nie tylko wielkich przedsiębiorców i instytucje naszego regionu, ale także tych którzy z turystyki żyją czasami prowadząc biznes rodzinny, właścicieli restauracji, hoteli, przewodników, sprzedawców pamiątek" - dodał Włoszek.

Jak podkreślił, obecnie terminal pasażerski Kraków Airport jest zamknięty dla pasażerów. Wszystkie loty odbywają się w uzgodnieniu ze służbami państwowymi, w tym przede wszystkim sanitarnymi. Lotnisko jest też współużytkowane przez wojsko i gotowe do kryzysowych działań.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bFfKOqpb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bFfKOqpu
KOMENTARZE
(18)
I co z tego
2 lata temu
A co to kogo obchodzi...nie dzielili się z nami gdy pobijali rekordy...ludzie wdychali spaliny 1000x mocniejsze niż samochodu.. mi ich problemy nie przeszkadzają kom0letnie.
Lolo
2 lata temu
Spokojnie wsztstko wroci do normy, ludzie latali i beda latac tak jak kiedys a moze nawet bardziej bo ceny biletow beda niskie.
Hhhhh
2 lata temu
Lotnisko w. Radomiu już od paru lat przygotowane do epidemi......
bFfKOqpv
baca
2 lata temu
Należy stanowczo przyspieszyc budowę CPK .
baca
2 lata temu
Należy stanowczo przyspieszyc budowę CPK .