Po aferze z lekarzem milionerem przyszła ona. Kim jest nowa prezes?

Po odwołaniu całego zarządu Warszawskiego Szpitala Południowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskazał nową prezes placówki. Została nią Aneta Gomółka-Siembora, menedżerka związana od lat z sektorem ochrony zdrowia i zamówieniami publicznymi.

Nowa szefowa po głośnej aferze. Kim jest Aneta Gomółka-Siembora?Nowa szefowa po głośnej aferze. Kim jest Aneta Gomółka-Siembora?
Źródło zdjęć: © East News, LinkedIn | ZipZapic.com
Magda Żugier

Aneta Gomółka-Siembora została powołana na stanowisko prezesa Warszawskiego Szpitala Południowego po decyzji o odwołaniu całego dotychczasowego zarządu placówki. Informację o zmianach przekazał w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Nowa prezes od lat związana jest z zarządzaniem placówkami ochrony zdrowia. Jak podkreśla stołeczny ratusz, specjalizuje się w audytach, kontroli zarządczej oraz zamówieniach publicznych.

Przez wiele lat pracowała jako dyrektorka ds. administracyjno-technicznych w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie oraz w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Zdobywała również doświadczenie jako ekspert ds. zamówień publicznych w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

"Czy to nie jest tragiczne?". Tak Europa reagowała na kolejne agresje Putina

Ukończyła Akademię Podlaską w Siedlcach na kierunku matematyka finansowa, uzyskując tytuł magistra. Z informacji na LinkedIn wynika, że studiowała także prawo zamówień publicznych w Szkole Głównej Handlowej. 

Pierwsze zadanie: wyjaśnienie nieprawidłowości

Jak zapowiedział Rafał Trzaskowski, pierwszym i najważniejszym zadaniem nowej prezes będzie ścisła współpraca ze wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w wyjaśnianie nieprawidłowości, do których mogło dochodzić w placówce.

Według komunikatu miasta nowy zarząd ma doprowadzić do pełnego wyjaśnienia sprawy, a następnie wdrożyć działania naprawcze i dodatkowe mechanizmy kontrolne wynikające z prowadzonych audytów oraz kontroli.

Do czasu podjęcia kolejnych decyzji personalnych Aneta Gomółka-Siembora będzie kierowała spółką jednoosobowo. Jej nominacja nastąpiła po tym, jak Rada Nadzorcza Warszawskiego Szpitala Południowego, na wniosek prezydenta Warszawy, odwołała cały dotychczasowy zarząd placówki.

To pokłosie sprawy 28-letniego lekarza Dawida Kacprzyka, który w trakcie specjalizacji z anestezjologii był koordynatorem SOR-u w Szpitalu Południowym i zarobił w ubiegłym roku 1,6 mln zł. Był też radnym dzielnicy Ursus i członkiem Koalicji Obywatelskiej, ale po wybuchu afery zrezygnował z legitymacji partyjnej (w poniedziałek) i funkcji w samorządzie (w czwartek). W czasie pełnienia obowiązków służbowych w szpitalu Kacprzyk miał udzielać wywiadów w telewizji czy udzielać się politycznie.

Stołeczny ratusz poinformował w czwartek, że Kacprzyk zwrócił szpitalowi część wypłaconych mu pieniędzy. Z informacji ratusza wynika, że od 15 czerwca lekarz skorygował 33 faktury, obejmujące okres od 31 stycznia 2025 r. do 16 czerwca 2026 r. Na konto szpitala zwrócił pół miliona zł.

Wybrane dla Ciebie