Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ministerstwo Środowiska chce, byśmy segregowali odpady po remoncie. Grzywna lub areszt dla opornych

Szkło w jednym worku, plastik w drugim, gruz w trzecim. Koniec mieszania wszystkich odpadów w jednym worku. Na remontujących domy i mieszkania wkrótce spadnie nowy ekologiczny obowiązek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)

Grzywna, a nawet areszt grozić będzie osobie, która przeprowadza remont w domu czy mieszkaniu, a następnie nieprawidłowo segreguje powstałe w ten sposób śmieci. Dziś wystarczy wszystko, co "powstaje" w czasie remontu, umieścić w zbiorczych workach na odpady. Gdy przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowelizacja ustawy o odpadach zacznie obowiązywać, każdy rodzaj odpadów trzeba będzie odkładać osobno: tu kafelki, tam tynk, jeszcze gdzie indziej szkło i tworzywa sztuczne i informuje "Rzeczpospolita".

Nowelizacja ma obowiązywać od początku 2021 r.

Jak oceniać tak daleko idący obowiązek? Z jednej strony – im więcej odpadów podlega segregacji, tym lepiej. Gorzej jednak, gdy obowiązek staje się bardzo trudny do zrealizowania. Przy dużych remontach pooddzielanie frakcji będzie żmudną pracą i dodatkowym zobowiązaniem dla ekipy remontowej, co na pewno w jakimś stopniu podniesie koszt pracy.

Wyrzucanie śmieci. Jakie kary za złą segregację i śmiecenie w lesie

- Zastanawiam się, gdzie mieszkańcy mają je segregować: w domu czy też przed budynkiem na trawniku? Będzie też problem z egzekwowaniem obowiązku segregacji tych odpadów. Kto upilnuje lokatora, który burzy ściany w mieszkaniu i pozbywa się starej glazury? Moim zdaniem proponowany przepis jest oderwany od życia – mówi w rozmowie z "Rz" Dariusz Śmierzyński, prezes spółdzielni mieszkaniowej "Ruda" w Warszawie.

Sklepikarka straciła na remoncie drogi. Sąd odebrał jej odszkodowanie
Straciła przez remont ulicy. Sklepikarka przegrała w sądzie

Karol Wójcik ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami zwraca natomiast uwagę na to, że już dziś gminy często limitują przyjęcie tego rodzaju odpadów w ramach ponoszonej przez mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wobec tego założenie, że w zamian za opłatę pozbędziemy się wszystkich odpadów, które powstały przy okazji remontu, jest nieuzasadnione.

- Racjonalne wydaje się wyjęcie tej frakcji spod reżimu dotyczących przepisów komunalnych i przekazanie wolnemu rynkowi. To oczywiście nie oznacza pełnej dowolności, należy ten system uszczelnić, bo dziś tego rodzaju odpady często odbierane są przez podmioty niemające zezwoleń na ich zbieranie i w sposób patologiczny deponowane wprost w wyrobiskach – mówi Wójcik.

Gdynia. Mieszkańcy czekają na remont bloku, który blokuje jeden z nich (zdj. ilustracyjne).
Gdynia. Mieszkaniec blokuje remont bloku, bo obawia się demontażu zabudowy balkonu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-10-2020

crocodilloa jak na tynku jest farba to jak ją oddzielić?

26-10-2020

ba ba jagaTen cały rząd jest oderwany od rzeczywistości, te twarze nieskażone myślą jak już wymyślą.....

26-10-2020

rafRobię właśnie remont. Pojemnik na gruz zamówiłem w PSZOK-u za opłatą. Pojemnik stoi pod domem już 3.-ci dzień. Oprócz gruzu budowlanego z remontu , … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (489)