Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Nowa odmiana koronawirusa. W Wielkiej Brytanii może zabraknąć żywności

162
Podziel się

Wielka Brytania zmaga się z nową, groźniejszą odmianą koronawirusa. Z tego powodu część kraju została zamknięta, w pewnych regionach wprowadzono zakaz podróżowania, a kolejne kraje zamykają granice. Przez to sklepowe półki pustoszeją, istnieje ryzyko zakłócenia dostaw świeżej żywności.

Nowa odmiana koronawirusa. W Wielkiej Brytanii może zabraknąć żywności
Granice z Wielką Brytanią zamknięte. Problemy z dostawami towarów (Getty Images, Dan Kitwood, Getty Images)
bDHEMVSd

Sainsbury's, druga co do wielkości sieć hipermarketów w Wielkiej Brytanii, ostrzega przed niedoborami owoców i warzyw na Wyspach, jeśli "chaos towarowy" nie zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych dni - czytamy na stronach Sky News.

Francja o północy, na co najmniej 48 godzin, zamknęła granicę z Wielką Brytanią. Co prawda transport towarów wciąż jest dozwolony, ale niektórzy dostawcy obawiają się wjazdu na Wyspy, a konkretnie tego, że będą mieli problem, by ten kraj opuścić.

bDHEMVSf

- Kierowcy utknęli na parkingach dla ciężarówek bez toalet. Żaden kierowca nie chce teraz dostarczać towarów do Wielkiej Brytanii, więc dojdzie do wyczerpania zapasów - powiedziała Vanessa Ibarlucea, rzeczniczka Francuskiej Federacji Transportu Drogowego .

Sieć handlowa wskazuje w komunikacie cytowanym przez media, że pierwsze braki w sklepach mogą pojawić się już w kilka dni po wprowadzeniu zakazu przez Francję. W związku z tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego.

Zobacz także: Przedsiębiorcy na skraju bankructwa, a wiceminister swoje. "Dziękują nam za tarcze i pomoc"

Sainsbury's zapewnia jednak, że posiada zapasy i wigilijna kolacja Brytyjczyków będzie niezagrożona. Żywności ma wystarczyć dla każdego.

bDHEMVSl

Ostrzeżenie sieci handlowej pojawiło się po oświadczeniu brytyjskiej Federacji ds. Żywności i Napojów (FDF), która to stwierdziła, że dostawy świeżego jedzenia na Wyspy w okresie Bożego Narodzenia będą narażone na poważne zakłócenia.

Sieć handlowa oświadczyła, że wszystkie niezbędne produkty na "wielki brytyjski obiad świąteczny" (Great British Christmas lunch) są już w kraju i jest ich pod dostatkiem.

"Pozyskujemy wszystko co możemy z Wielkiej Brytanii i szukamy alternatywnego transportu dla produktów pochodzących z Europy. Jeśli nic się nie zmieni, w najbliższych dniach zaczniemy borykać się z brakami sałaty, zielonych warzyw liściastych, kalafiorów, brokułów czy owoców cytrusowych. O tej porze roku wszystkie te produkty są importowane z kontynentu" - czytamy w komunikacie Sainsbury's.

Brak gwarancji

Jak wskazuje Andrew Opie, dyrektor ds. żywności i zrównoważonego rozwoju w British Retail Consortium (brytyjskiej organizacji handlowej), obecna sytuacja sprawia, że zdolność Wielkiej Brytanii do importowania i eksportowania kluczowych towarów w okresie świątecznym jest znacznie utrudniona.

bDHEMVSm

- Choć towary z Francji mogą wjeżdżać do Wielkiej Brytanii, niewiele firm transportowych będzie skłonnych wysyłać ciężarówki na Wyspy bez gwarancji, że mogą wrócić do UE bez zbędnej zwłoki - powiedział.

- Kanał La Manche to kluczowa droga zaopatrzenia w świeże produkty o tej porze roku. Codziennie - w okresie wzmożonego ruchu jak czas świąt - przejeżdża przez niego 10 tys. ciężarówek - dodał i wezwał rząd Wielkiej Brytanii oraz organy Unii Europejskiej to jak najszybszego znalezienia "pragmatycznego rozwiązania tego problemu, by zapobiec zakłóceniom dostaw towarów dla konsumentów".

bDHEMVSn

O kierowców "bardzo zaniepokojone" jest również Logistics UK, jedno z największych stowarzyszeń handlowych w Wielkiej Brytanii.

"Zdrowie i bezpieczeństwo kierowców jest naszym głównym zmartwieniem. Ważne jest, by nadal byli uznawani za kluczowych pracowników i mieli dostęp do badań, jeśli będą konieczne. To powinno być priorytetem w celu zapewnienia ciągłego przepływu towarów do i z Francji" - czytamy w oświadczeniu organizacji.

Pojawił się też apel do mieszkańców Wielkiej Brytanii, by nie wpadali w panikę, bowiem sprzedawcy detaliczni "dołożą wszelkich starań, by zapewnić zapasy produktów, w tym świeżej żywności". Podkreślono też, że ruch handlowy z Wyspami wciąż jest otwarty.

Nowa odmiana SARS-CoV-2

W Wielkiej Brytanii wykryto mutację wirusa SARS-CoV-2. Nowy koronawirus może roznosić się dużo szybciej, co budzi poważne obawy wśród rządów państw Europy.

bDHEMVSo

Kolejne kraje - poza Francją - zakazały połączeń lotniczych, kolejowych i promowych z Wielką Brytanią. To m.in. Holandia, Belgia, Niemcy. Również loty do i z Polski zostały zamrożone (od północy z poniedziałku na wtorek).

Nowa mutacja wirusa SARS-CoV-2 to odmiana VUI-202012/01. Jego pojawienie się zaskoczyło cały świat. Obecność zmutowanego koronawirusa po Wielkiej Brytanii potwierdzają kolejne kraje. Pierwszy przypadek potwierdzono już we Włoszech oraz w Holandii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHEMVSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(162)
Tom 63
2 miesiące temu
Problemem nie jest sam kowid. Problemem jest obłęd, który opanował polityków, i którego skutkiem jest dezorganizowanie społeczeństwa poprzez nieskoordynowane akcje lockdownowe, szczepionkowe, napuszczanie ludzi na siebie oraz nieprawdopodobne trwonienie środków będących dorobkiem pokoleń na nieskuteczne działania mające rzekomo ochronić nas przed skutkami chaosu spowodowanego przez tych samych rządzących, który wmawiają nam, że usiłują nas ratować. Najpierw trzeba opanować to szaleństwo, bo z tego powodu więcej ludzi umiera już na zaniedbane choroby niż z powodu kowida (nawet razem z chorobami współistniejącymi).
VREDNY
2 miesiące temu
"Zdrowie i bezpieczeństwo kierowców jest naszym głównym zmartwieniem - chyba padnę ze śmiechu" - wszyscy tylko patrzą, żeby kierowca robił jak najwięcej, przejechał jak najwięcej, zarobił na nich jak najwięcej.
chris
2 miesiące temu
Może im pomożemy tak jak oni w 1939
bDHEMVSH
ona
2 miesiące temu
Moze samolotami zrzucac
ladybarbara
2 miesiące temu
Swiat ten ktory znamy odchodzi i juz nie wroci ale mozeTEN ktory nadchodzi zniszczy po drodze wszystko co ludzie sobie nawzajem zafundowali. Brak zgody i tolerancji, wykorzystywanie imigracji do niszczenia narodowych kultur i obyczajowosci , masowe protesty i manipulacje w imie partykularnych interesow politykow, wojny i bestialskie mordowanie niewinnych, opowiadanie sie za mordowaniem nienarodzonych na zyczenie, wprowadzanie eutanazji na coraz szersza skale , rytualne mordowanie dzieci i porwania ludzi mlodych na narzady . Zapytajmy kto do tego jest zdolny? , Kto prowadzi ludzkosc ku totalitarnej zagladzie? Przemiana tego owczego pedu nastapi dla tych ktorzy uwierza w sile duchowej przemiany i odbudowania najwyzszych wartosci dla czlowieka-wiary , nadzieji i milosci- a co za tym idzie rodziny , wiezi narodowych , umilowania zycia , tolerancji dla drugiego czlowieka wyplywajacych z glebi serca i duszy , ponad wszelkimi dobrami materialnymi i Swiat taki ma racje przetrwania bo to co obecnie gotuja nam elity rzadzace swiatem i elity polityczne w kazdym kraju jest skazane na zaglade narodow poprzez odebranie podstawowego prawa kazdego czlowieka do wolnosci zagwarantowanej prawem konstytucyjnym. Niech te SWieta Bozego Narodzenia beda Swietami NADZIEI na lepsze jutro, czego wszystkim zycze z caleg serca, ,,,,,
...
Następna strona