Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Nowe dowody osobiste. Trzeba pojawić się w urzędzie i złożyć odciski palców

Można już składać wniosek o nowy dowód osobisty, zawierający dane biometryczne. Oprócz zdjęcia i wzoru podpisu, nowe dokumenty będą zawierać także dwa odciski palców. - Każda osoba powyżej 12 roku życia musi stawić się osobiście w urzędzie, celem pobrania odcisków palców oraz złożenia wzoru podpisu, którego skan będzie znajdował się w nowym dowodzie osobistym. Warstwa elektroniczna dokumentu umożliwia załatwienie wielu spraw online, dzięki podpisowi elektronicznemu, który jest tam zakodowany - tłumaczy Agnieszka Wrońska z jednego z warszawskich urzędów. Co ważne, dowodów nie trzeba wymieniać. Stare dokumenty będą ważne przez okres, na jaki zostały wydane. Nowe dokumenty będą wydawane na 10 lat, a dla osób młodszych niż 12 lat – ważność dokumentu została ustalona na 5 lat.

19
Podziel się:
KOMENTARZE
(19)
powodzenia
2 lata temu
Już przy wyrabianiu paszportu 3 lata temu mieli problem ze zdjęciem mi biometrii...
Piotr
2 lata temu
Chciałbym powiedzieć, ze te wszystkie przestępstwa z przed lat dziś wychodzą na swiatlo dzienne dlatego że nieświadomi skali inwigilacji tych danych (paszporty) teraz dowody osobiste przestępcy je wyrabiają. Główna baza do której ma dostęp policja m.in analizuje je w swoich systemach. Kiedys myślałem, że inwigilacja to wymysł. Dziś to fakt i tylko kwestia jest taka kiedy ktoś wykorzysta to przeciwko Tobie nawet kiedy będziesz niewinny.
Mtd
2 lata temu
To kolejny proces inwigilacji i zabierana wolności tak aby władza mogła cię kontrolować na każdym kroku, mówiąc a właściwie znowu ci wmawiają że to dla naszego dobra. Ale kiedy będziesz przeciw tej władzy oni to wykorzystują aby cię zniszczyć to pokazuje jak pomału stajemy się niewolnikami systemu pozwalając władzy wchodzi w sferę naszej wolności. Jeśli pozwolimy na to sami się przekonacie jakie sobie i innym pokoleniom stworzycie piekło.
Dziadek Włade...
2 lata temu
Nie jestem przestępcą i żadnych odcisków palców składał nie będę !
Iga
2 lata temu
Taa juz lecę. A później trzeba będzie wszystko w rekawiczkach robic