Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sklepy
16.10.2020 12:59

Nowe ograniczenia w sklepach. Zobacz, ile osób może robić zakupy

Jak będzie wyglądać handel od soboty? Sytuacja okazała się dynamiczna. Jeszcze w czwartek w większych sklepach mogłaby wejść większa liczba osób, teraz limit zależy od powierzchni sklepu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jak będzie wyglądać handel od soboty? Jaki będzie limit osób w sklepach? PAP/Marcin Bielecki (Fot: PAP/Marcin Bielecki, Marcin Bielecki)

W czerwonych strefach wrócą limity osób, które jednocześnie mogą robić zakupy w sklepie. Obowiązywać mają już od soboty 17 października, o czym na wspólnej konferencji informował premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Według podanych wówczas informacji liczba klientów przebywających w tym samym czasie w sklepie uzależniona będzie od liczby kas: na jedną kasę przypadnie pięć osób. Dotyczyć to miało wszystkich sklepów również tych wielkopowierzchniowych.

Sytuacja jednak szybko uległa zmianie, kiedy w piątek rzecznik rządu Piotr Mullerprzekazał, że liczba kas będzie obowiązywać tylko dla sklepów o powierzchni do 100 m2. W tych, w których powierzchnia przekracza 100 m2, obowiązywać będzie inna zasada - 1 osoba na 15 m2.

Godziny dla seniorów. "Najpierw ruch zamiera, a później są tłumy"

Sprawdziliśmy, co to oznacza dla sklepów. Licząc systemem - nazwijmy go kasowym - w mniejszych sklepach (poniżej 100 m2), np. popularnych sieciach franczyzowych, których średnia powierzania to około 50 m2, gdzie zainstalowane są dwie lub trzy kasy, maksymalnie będzie mogło w nich przebywać od 10 do 15 klientów.

Gdyby jednak - czysto teoretycznie - objąć je systemem uwzględniającym powierzchnię lokalu, wówczas jednocześnie mogłoby przebywać w takim sklepie zaledwie trzy osoby.

A jak wygląda to w przypadku dyskontów? Licząc systemem kasowym, do popularnych sieci, gdzie kas jest średnio od 5 do 8, mogłoby wejść od 25 do 40 osób. Być może więcej, jeśli wliczyć w to kasy bezobsługowe czy mobilne.

To jednak znów czysto teoretyczne wyliczenia bowiem te sklepy mają powyżej 100 m2 i zgodnie ostatnimi informacjami, limit będzie tu liczony uwzględniając powierzchnię.

Ile osób wejdzie więc do popularnego sklepu? Przeciętny dyskont ma od 700 do 1300 m2 w zależności od sieci. Tam jednocześnie zakupy będzie mogło robić od 46 do 86 klientów.

Największa różnica obejmie supermarkety i hipermarkety. W ich przypadku przyjmijmy, że dużym sklepie zainstalowanych będzie 12 kas stacjonarnych i powiedzmy 6 samoobsługowych. Wówczas to limit kupujących obejmowałby około 90 osób.

W tym wypadku limit zależny od powierzchni sklepu (1 osoby na 15 m2) pozwala na obsługę znacznie większej liczny klientów. Do supermarketów poniżej 2 tys m2 wejdą 133 osoby. Do hipermarketów, których powierzchnia sięga nawet 10-18 tys. m2 jednocześnie zakupy będzie mogło robić 666 do 1,2 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2020

LAKPopatrzcie wokół siebie ,nic się nie dzieje widzimy tylko przestraszonych ludzi bojących się umrzeć na covid a zastanowił się ktoś jaka jest proporcja … Czytaj całość

16-10-2020

TomekPrzez błędne decyzje PiS niedługo nie będzie za co ich robić. Pozdrawiam

17-10-2020

LAKPopatrzcie wokół siebie ,nic się nie dzieje widzimy tylko przestraszonych ludzi bojących się umrzeć na covid a zastanowił się ktoś jaka jest proporcja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (112)