Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nowy raport z rynku pracy. "Wychodzimy na prostą”

3
Podziel się:

Pracodawcy w Polsce opublikowali w kwietniu ponad 282 tys. nowych ofert pracy, tj. o 99,8 proc. więcej niż przed rokiem, wynika z raportu firm Grant Thornton oraz Element. Kwiecień przyniósł też poprawę atrakcyjności ofert – pracodawcy oferują więcej benefitów.

Nowy raport z rynku pracy. "Wychodzimy na prostą”
Nowy raport z rynku pracy. "Wychodzimy na prostą”. (Adobe Stock)

"Można więc uznać, że liczba rekrutacji w polskiej gospodarce właściwie wróciła do stanu zbliżonego do tego sprzed pandemii" - czytamy w raporcie "Rynek pracy w czasie COVID-19".

Liczba 282 tys. nowych ofert pracy odnotowana w kwietniu 2021 roku jest niemal identyczna z liczbą ofert odnotowaną dwa lata temu - w kwietniu 2019 roku. Kwiecień przyniósł wyraźną poprawę atrakcyjności ofert pracy. Na jedno ogłoszenie przypada średnio już 6,4 benefitów. To najwyższy wynik w dwuletniej historii badania.

- To już drugi miesiąc z rzędu, w którym nasze badanie przynosi bardzo pozytywne wieści. Trudno mówić o całkowitym powrocie rynku pracy do stanu sprzed pandemii, bo to prawdopodobnie nie nastąpi nigdy, ale z pewnością można uznać, że kryzys minął i wyszliśmy na prostą - powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz.

Zobacz także: Polska musi sprowadzać mięso. "Sytuacja podbramkowa"

Pracodawcy nie tylko przestali się obawiać skutków gospodarczych koronawirusa, ale wręcz - czego dowodzi bardzo wysoka liczba rekrutacji - patrzą w przyszłość optymistycznie i chętnie myślą o rozwoju.

- Spodziewam się, że kolejne, letnie miesiące nie będą pod tym względem gorsze, a mam cichą nadzieję, że poprawa będzie postępować, bo część pracodawców będzie nadrabiać czas, który stracili w czasie pandemii i będą wracali do realizacji pomysłów na inwestycje i rozwój swoich biznesów – dodała ekspertka Grant Thornton.

Rekordowy wzrost liczby ofert pracy widać w większości zawodów. W kwietniu o niemal 400 proc. wzrósł popyt na zawody prawnicze, o 145 proc. na specjalistów od marketingu i sprzedaży oraz o 120 proc. na zawody związane z kadrami. Najmniejsze wzrosty widoczne są w finansach, jednak wynika to przede wszystkim z faktu, że popyt na te zawody przed rokiem był relatywnie odporny na pandemię i wywołany nią lockdown, podano również. 

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 11,4 ofert pracy (wobec zaledwie 5,7 rok temu). W kwietniu 2021 roku, podobnie jak w marcu, najwięcej ogłoszeń oferował Kraków - około 20 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za nim jest Warszawa, w której przypadało średnio 18 ofert. Niezmiennie najgorzej wypada Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 4,5, podano.

Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
rekrutacja
oferty pracy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Marceli
12 miesięcy temu
Praca jest. Nie wiem skąd jestes @Bzbtny ale w Wielkopolsce mozna sie zahaczyć np. w imex logistics. Szukali ostatnio na magazyniera, teraz sa ogłoszenia na spedytorów i kierowców. Praca jest niezła, dobra pensja, sa premie za cele. Przełożeni też spoko, można sie dogadać, a to jest najwazniejsze w tych czasach
Bzrbtny
rok temu
Statystyki statystykami ale pracy jak nie było tak nie ma w dziurze ,której mieszkam. Wielki mi optymizm dla tego co pisał ten artykuł , bo dlamnie i wielu podobnych w sytuacji już tak kolorowo nie jest. Pozostaje tylko emigracja.
Adam N 1973
rok temu
Fatalne wieści dla Totalnych. Jak teraz zrealizować hasło: "Polska w ruinie" ?