Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nowy raport z rynku pracy. "Wychodzimy na prostą”

3
Podziel się:

Pracodawcy w Polsce opublikowali w kwietniu ponad 282 tys. nowych ofert pracy, tj. o 99,8 proc. więcej niż przed rokiem, wynika z raportu firm Grant Thornton oraz Element. Kwiecień przyniósł też poprawę atrakcyjności ofert – pracodawcy oferują więcej benefitów.

Nowy raport z rynku pracy. "Wychodzimy na prostą”
Nowy raport z rynku pracy. "Wychodzimy na prostą”. (Adobe Stock)

"Można więc uznać, że liczba rekrutacji w polskiej gospodarce właściwie wróciła do stanu zbliżonego do tego sprzed pandemii" - czytamy w raporcie "Rynek pracy w czasie COVID-19".

Liczba 282 tys. nowych ofert pracy odnotowana w kwietniu 2021 roku jest niemal identyczna z liczbą ofert odnotowaną dwa lata temu - w kwietniu 2019 roku. Kwiecień przyniósł wyraźną poprawę atrakcyjności ofert pracy. Na jedno ogłoszenie przypada średnio już 6,4 benefitów. To najwyższy wynik w dwuletniej historii badania.

- To już drugi miesiąc z rzędu, w którym nasze badanie przynosi bardzo pozytywne wieści. Trudno mówić o całkowitym powrocie rynku pracy do stanu sprzed pandemii, bo to prawdopodobnie nie nastąpi nigdy, ale z pewnością można uznać, że kryzys minął i wyszliśmy na prostą - powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz.

Zobacz także: Polska musi sprowadzać mięso. "Sytuacja podbramkowa"

Pracodawcy nie tylko przestali się obawiać skutków gospodarczych koronawirusa, ale wręcz - czego dowodzi bardzo wysoka liczba rekrutacji - patrzą w przyszłość optymistycznie i chętnie myślą o rozwoju.

- Spodziewam się, że kolejne, letnie miesiące nie będą pod tym względem gorsze, a mam cichą nadzieję, że poprawa będzie postępować, bo część pracodawców będzie nadrabiać czas, który stracili w czasie pandemii i będą wracali do realizacji pomysłów na inwestycje i rozwój swoich biznesów – dodała ekspertka Grant Thornton.

Rekordowy wzrost liczby ofert pracy widać w większości zawodów. W kwietniu o niemal 400 proc. wzrósł popyt na zawody prawnicze, o 145 proc. na specjalistów od marketingu i sprzedaży oraz o 120 proc. na zawody związane z kadrami. Najmniejsze wzrosty widoczne są w finansach, jednak wynika to przede wszystkim z faktu, że popyt na te zawody przed rokiem był relatywnie odporny na pandemię i wywołany nią lockdown, podano również. 

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 11,4 ofert pracy (wobec zaledwie 5,7 rok temu). W kwietniu 2021 roku, podobnie jak w marcu, najwięcej ogłoszeń oferował Kraków - około 20 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za nim jest Warszawa, w której przypadało średnio 18 ofert. Niezmiennie najgorzej wypada Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 4,5, podano.

Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
rekrutacja
oferty pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Marceli
3 lata temu
Praca jest. Nie wiem skąd jestes @Bzbtny ale w Wielkopolsce mozna sie zahaczyć np. w imex logistics. Szukali ostatnio na magazyniera, teraz sa ogłoszenia na spedytorów i kierowców. Praca jest niezła, dobra pensja, sa premie za cele. Przełożeni też spoko, można sie dogadać, a to jest najwazniejsze w tych czasach
Bzrbtny
3 lata temu
Statystyki statystykami ale pracy jak nie było tak nie ma w dziurze ,której mieszkam. Wielki mi optymizm dla tego co pisał ten artykuł , bo dlamnie i wielu podobnych w sytuacji już tak kolorowo nie jest. Pozostaje tylko emigracja.
Adam N 1973
3 lata temu
Fatalne wieści dla Totalnych. Jak teraz zrealizować hasło: "Polska w ruinie" ?