Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Oprocentowanie lokat w górę. To konsekwencje decyzji RPP

99
Podziel się:

Po raz pierwszy od bardzo dawna zaczyna rosnąć oprocentowanie depozytów - informuje HRE Investments. Póki co są to dopiero pierwsze nieśmiałe zmiany, ale możemy oczekiwać ich kontynuacji. Najlepsze lokaty pozwalają zarobić 2-3 proc. w skali roku, tyle że są to oferty limitowane.

Oprocentowanie lokat w górę. To konsekwencje decyzji RPP
Czy opłaca się wpłacać oszczędności na lokaty? Oprocentowanie rośnie (Adobe Stock, as-artmedia)

Wyższe zwroty na lokatach są konsekwencją decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej - stwierdzają analitycy HRE Investments. Przypomnijmy, że nieoczekiwanie w październiku Rada zdecydowała o podniesieniu podstawowej stopy procentowej z 0,1 proc. do 0,5 proc.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Z kontynuacją tych zmian mieliśmy do czynienia w listopadzie. Tym razem podwyżka opiewała na 0,75 pkt. proc. W grudniu RPP znowu zbierze się, aby zadecydować o koszcie pieniądza w Polsce.

Będzie podwyżka?

W ocenie analityków HRE spektrum możliwości jest bardzo szerokie. Większość obserwatorów spodziewa się podwyżki – o od 0,5 pkt. proc. do nawet 1 pkt. proc. Pojawiają się jednak głosy, że Rada może pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

"Nawet jednak gdyby nieoczekiwanie stopy procentowe miały pozostać na niezmienionym poziomie, to i tak w kolejnych miesiącach czekałaby nas seria podwyżek oprocentowania w bankach. W efekcie docelowo można spodziewać się, że oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty zbliżyłoby się z okolicy 0,1-0,2 proc. do prawie 1 proc." - napisano w analizie.

Można zarobić

- Póki co wciąż najlepsze lokaty, które można dziś założyć w bankach, pozwalają zarobić 2-3 proc. w skali roku. Problem w tym, że są to oferty szczególnie limitowane – dla nowych klientów, na mniejsze kwoty czy krótki okres - wskazał ekspert HRE Investments Bartosz Turek.

Jak podkreślił, znacznie więcej propozycji znajdziemy już w przedziale od 1-2 proc. - Stawiane przez banki wymagania w tej grupie są już mniejsze, a zdarzają się nawet oferty bez większych ograniczeń. Znacznie łatwiej znaleźć też w tej grupie rozwiązania, z których mogą skorzystać dotychczasowi, a nie tylko nowi klienci - dodał.

- Trzeba mieć przy tym świadomość, że część instytucji położyła też nacisk na zatrzymanie dotychczasowych klientów i to im najpierw proponują lepsze warunki depozytów - zaznaczył Turek.

Dodał, że z tego wynika prosta rada - "jeśli akurat kończą Ci się lokaty w jakimś banku, to zanim przeniesiesz pieniądze do innej instytucji, sprawdź czy ta obecna nie chce przypadkiem powalczyć o twoje oszczędności".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(99)
Ploki
2 lata temu
Hurra. Mam około 500 tys. zł. Oprocentowanie na poziomie 2% sprawi, że będę rocznie tracił już tylko 6% z tego co mam czyli jakieś 30 tysięcy rocznie. I tymi pieniędzmi (moimi) bank będzie finansował kredyty innych ludzi oprocentowane poniżej inflacji.
antyBECK
2 lata temu
Ło matko, znowu odznaczom Glape......
***** ***
2 lata temu
Kto trzyma kasę w banku przez ostatni rok stracił 50-70 % wartości nabywczej a oni dadzą 2% to jakieś jaja ??????????
mózg
2 lata temu
zgrywusy drukują pusty pieniądz bez opamiętania i dlatego nawet 2% oprocentowania takiego pieniądza to dla nich strata . Po co - skoro mogą dodrukować ???????????
Aga
2 lata temu
Ten artykuł chyba tylko po to, żeby ludzie wpłacali swoje oszczędności. Bo lokaty obecnie to pomyłka.
...
Następna strona