Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Papier toaletowy może być droższy. Kluczowy surowiec do jego produkcji stoi na granicach

Przed wybuchem pandemii koronawirusa Polacy ruszyli na zakupy. Towarem, który kupowali na zapas, był m.in. papier toaletowy. Rzecz w tym, że prognozy w Europie co do podaży papieru toaletowego są niepokojące.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Polacy przed wybuchem pandemii robili wzmożone zakupy. Na zapas kupowali też papier toaletowy (Fot: Leszek Szymański)

Wszystko dlatego, że są kłopoty z przewozem przewozu pulpy celulozowej potrzebnej do wytwarzania papieru toaletowego. W Europie jest dwóch głównych dostawców masy celulozowej - fińska Metsä Fibre i szwedzka Södra Cell International. Poinformowały one Reuters, że ciężarówki masy celulozowej przechodzące przez Europę stoją w korkach przez wiele godzin, a nawet kilka dni. Są przestoje w portach i na granicach.

Na bazie pulpy powstaje papier toaletowy czy pieluszki, ale także podpaski i tampony. Firmy, aby zaspokoić bezprecedensowy popyt, zwiększają ich produkcję, aby mieć zapas pod ręką, jeśli kwarantanny się przedłużą. Nawet krótkie opóźnienia w dostawach pulpy zatrzymają pracę maszyn - a to strata czasu i pieniędzy, co w konsekwencji spowoduje wzrost kosztów, pisze Reuters.

Obejrzyj także: Szumowski o scenariuszach wygaśnięcia epidemii. "Może w grudniu, styczniu, może za 1,5 roku"

Aby dotrzymać terminów, dostawcy pulpy szukają nowych kierowców, bo wielu rezygnuje, nie chcąc ryzykować zachorowania. Przekierowują też przesyłki, niektórzy skłaniają się ku dostawom kolejowym.

Polscy producenci papieru toaletowego, o czym informowaliśmy wcześniej, pracują na zwiększonych obrotach. Twierdzą, że problemów z dostępnością produktu nie będzie.

Producent papieru toaletowego przyznał, że w ostatnich tygodniach ma o 60 proc. więcej zamówień
Papieru toaletowego nie zabraknie. Velvet Care ma o 60 proc. więcej zamówień

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-04-2020

rządziły PZPR=SLD i ZSL=PSLmłodzież nie uwierzy, ale w PRL na głowę mieszkańca przypadało 4-5 rolek papieru toaletowego na rok, a były rejony, gdzie LATAMI mieszkańcy na oczy … Czytaj całość

09-04-2020

Gość 123Makulatury nikt nie przyjmuje, nie przetwarza, wala się po śmietniskach i osiedlach. Substytut papieru produkują i za niezłą kasę sprzedają. A zacząć … Czytaj całość

09-04-2020

Ryszardoj bedziemy podcierac ekologicznie lisciem lopianowym lub chrzanowym, natura nam podziekuje

Rozwiń komentarze (161)