Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz,Paweł Orlikowski
|

PIT 2019. Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

1
Podziel się:

Po świętach zostanie już raptem tydzień na to, by rozliczyć się z fiskusem. W tym roku ostatnie dni będą wyglądały nieco inaczej niż do tej pory. Przypominamy spóźnialskim, z jakich ulg mogą skorzystać do końca kwietnia.

Na złożenie PIT-a pozostało już mniej niż 2 tygodnie
Na złożenie PIT-a pozostało już mniej niż 2 tygodnie (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Termin złożenia PIT-u mija w tym roku 30 kwietnia. Do tego dnia mamy czas, by dokonać jakichkolwiek modyfikacji w naszym zeznaniu podatkowym.

Inaczej niż w poprzednich latach, tym razem za niewysłanie formularza do urzędu skarbowego... w zasadzie nic nie grozi. Przynajmniej tym, którzy rozliczają się przy pomocy PIT-37 lub PIT-38.

Od 2019 roku bowiem działa platforma Twój e-PIT, na której podatnicy znajdą wypełnione przez urzędników zeznanie. Jeśli zatem nie wyślemy PIT-a pocztą, fiskus potraktuje właśnie to wypełnione przez urzędników jako nasze.

Zobacz także: Zobacz też: Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany

Czasami jednak warto przejrzeć dokument, choćby po to by od podatku odliczyć ulgi. A tych wciąż w polskim systemie podatkowym jest dużo. Mowa tu nie tylko o tych najpopularniejszych, takich jak na przykład ulga na dziecko lub rozliczenie ze współmałżonkiem.

Oprócz nich jest sporo takich, o których podatnicy często zapominają. Na czym polegają i komu konkretnie przysługują? Sprawdź poniżej.

Ulga prorodzinna 2019 (rok podatkowy 2018)

Jedną z najbardziej popularnych ulg podatkowych jest ulga na dziecko. Skorzystać z niej mogą rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy.

Ulga przysługuje na:
- każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat;
- każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
- każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej)
.

Warunkiem zastosowania tej ulgi jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem oraz zmieszczenie się w limitach dochodowych.

Ulga rehabilitacyjna 2019 (rok podatkowy 2018)

Niektóre wydatki na cele rehabilitacyjne lub związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych dają prawo do skorzystania z ulgi w PIT. Pod warunkiem spełnienia kryteriów, ulgi przysługują osobom niepełnosprawnym lub osobom, które mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

W przypadku wydatków:
- nielimitowanych – odliczasz kwotę faktycznie poniesioną;
- ograniczonych „górnym” limitem kwotowym – odliczasz kwotę faktycznie poniesioną, nie wyższą niż limit;
- częściowo sfinansowanych (dofinansowanych) – odliczasz różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną;
- na leki – odliczasz różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Ulga na internet 2019 (rok podatkowy 2018)

Od dochodu/przychodu można również odliczyć wydatki na internet. Ulga przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Odliczyć można faktycznie poniesione wydatki, nie więcej jednak niż 760 zł w roku podatkowym.

Dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił.

Ulga na powrót 2019 (rok podatkowy 2018)

Ulga przysługuje podatnikom, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i rozliczają się metodą odliczenia proporcjonalnego, a poza Polską uzyskują dochody:

- ze źródeł, o których mowa w ustawie PIT;
- z praw majątkowych, w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej. Wyjątkiem są dochody (przychody) uzyskane z korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.

Podatnik nie skorzysta z ulgi, gdy dochody (przychody) z ww. źródeł zostały uzyskane w krajach i na terytoriach, które stosują szkodliwą konkurencję podatkową.

Inne ulgi

Podatnikom spełniającym określone kryteria przysługują też odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenia zdrowotne, odprowadzane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Odliczyć od podatku można też wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Ponadto odliczeniu podlegają darowizny: na działalność pożytku publicznego, na cele kultu religijnego, na krwiodawstwo, na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych oraz na kształcenie zawodowe. Oczywiście przy spełnieniu określonych prawem kryteriów.

Pełną listę ulg, odliczeń i zwolnień od podatku publikuje Ministerstwo Finansów na Portalu Podatkowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
wiola
3 lata temu
To do kiedy jest właściwy termin składania PIT , co artykuł to coś innego .Problemy z interpretacją mają nie tylko podatnicy.