Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKS Częstochowa jednak nie upadnie. Znalazły się pieniądze

7
Podziel się

Spółka PKS Częstochowa, będąca w likwidacji, to największy przewoźnik transportu zbiorowego w makroregionie częstochowskim. Jak zapewnił wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, firma nie upadnie.

PKS Częstochowa do uratowania. Pomogą pieniądze ze sprzedaży dworca
PKS Częstochowa do uratowania. Pomogą pieniądze ze sprzedaży dworca (East News)
bEilYsNx

Wiceszef resortu aktywów państwowych odpowiedział na pytanie częstochowskiej posłanki Koalicji Obywatelskiej Izabeli Leszczyny, czy spółka zostanie uratowana, czy doszło do transakcji sprzedaży budynku jej dworca, co miało zapewnić jej środki i dlaczego pracownicy dostali w tym roku wynagrodzenia tylko za styczeń i maj.

Posłanka, którą cytuje PAP, przypomniała też, że częstochowski PKS przez 70 lat był miejscem pracy dla kilkuset osób, a dla mieszkańców sposobem na dojazd do szkoły i pracy. - Aż w 2015 r. wybory wygrał PiS, przyniósł w teczce prezesa, a właściwie kilku prezesów, ostatni z nich został likwidatorem i spółka zaczęła się zwijać - stwierdziła posłanka.

Minister Kowalski odparł, że Ministerstwo Aktywów Państwowych od grudnia 2019 roku nadzoruje kilka spółek PKS z udziałem lub akcjonariatem Skarbu Państwa. Zadeklarował "konkretne działania", aby zatrzymać trwający od 18 października 2019 r. proces likwidacji częstochowskiego PKS.

bEilYsNz
Zobacz także: Obejrzyj: Miliardy z Unii dla Polski. Na co je wydamy?

- W tej chwili realizowana jest moja autorska koncepcja konsolidacji tych aktywów PKS-owych, które jeszcze znajdują się pod nadzorem Skarbu Państwa w ramach tzw. dywizji współpracującej lub docelowo będącej może częścią PKP SA, aby była to naturalna synergia między spółkami PKS-owymi a Polską Koleją Państwową - wyjaśnił, cytowany przez PAP.

Potwierdził, że w ostatnich dniach zrealizowano transakcję sprzedaży dworca PKS w Częstochowie za ponad 12 mln zł. Zadeklarował jednocześnie, że jest przeciwnikiem dotychczasowej polityki wyprzedaży majątku tego PKS-u, który "do dziś posiada inne cenne nieruchomości w centrum Częstochowy".

bEilYsNF

- Mamy plan, co z nimi zrobić i w jaki sposób spowodować, aby wartość tego majątku i wartość spółki wzrosła. Podsumowując, mamy już kierunkową zgodę pana premiera Jacka Sasina na budowę, konsolidację aktywów PKS-owych, które są pod kontrolą Skarbu Państwa w ramach lub we współpracy z Grupą PKP - zapewnił Kowalski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEilYsOa
KOMENTARZE
(7)
ANDRZEJ 64 KI...
11 miesięcy temu
PKS jako przewoznik super tylko od dawna okradany wydawanie biletow za pobrane zlotowki graniczylo z cudem i z biegiem lat to firmy padly bo pasazerow byly pelne autokary
Jacek3
11 miesięcy temu
Rozsprzedaje się(pewnie za tanio w zamian za łapówki) majątek Narodu. Naczelnik Państwa pewnie znowu przysnął na starość.
Konfederat
11 miesięcy temu
Pan Minister Kowalski ma plan jedyny w swoim rodzaju dokonać trzeba konsolidacji wszystkich pozostałych PKS i przyłączyć do PKP a w końcu zlikwidować PKP. A jak w końcu doprowadzą do upadłości większe przedsiębiorstw patrz orlen+lotos to wystawią kraj na spredaż aby mieć na diety poselskie
bEilYsOb
sun
11 miesięcy temu
Zaczęli ratowanie PKS od sprzedaży DWORCA? O_O Czy te inne cenne nieruchomości należące do PKS znajdują się może w tym samym magazynie co 2200 respiratorów?
pawel cz=wa
11 miesięcy temu
jak nie będzie uczciwej konkurencji to nic nie zrobią, ponieważ busy cały majątek pozbiera na przystankach wyjeżdżając 5 minut przed pks