Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PLL LOT szykują zwolnienia grupowe? Związkowcy alarmują

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego twierdzi, że w w Polskich Liniach Lotniczych LOT szykują się zwolnienia grupowe. Sytuacja jest trudna, zarząd spółki już zapowiedział obniżenie załodze pensji nawet o 70 proc. Jednak zapewnia, że zwolnień nie szykuje. Tymczasem resort infrastruktury pracuje nad wydłużeniem zakazu ruchu lotniczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Zwolnienia grupowe w PLL LOT? Alarm związkowców

Potencjalne zwolnienia byłyby wynikiem kryzysu gospodarczego i wstrzymania rejsów pasażerskich - informuje RMF FM. Z tego powodu LOT zaproponował załodze obniżenie wynagrodzeń - nawet o 70 proc. W wielu przypadkach oznacza to obniżenie podstawy wynagrodzenia do 2600 zł brutto miesięcznie, nawet na 3 lata. Negocjacje trwają, ale związkowcy nie godzą się na proponowane warunki.

- Ludzie nas do tego nie upoważnili, w związku z tym nie podpiszemy tego porozumienia i prawdopodobnie skończy się zwolnieniami grupowymi - powiedziała RMF FM wiceszefowa związku zawodowego Agnieszka Szelągowska.

Zarząd LOT-u odpowiedział rozgłośni, że priorytetem spółki i jedynym rozważanym scenariuszem jest utrzymanie miejsc pracy, stąd konieczność obniżenia wynagrodzeń. Nie ma tam mowy o zwolenianach.

Obejrzyj: Obniżki wynagrodzeń w spółkach państwowych. "Wystosuję taki apel"

Z kolei związkowcy zarzucają władzom spółki, że proponując tak drastyczne cięcia, same nie rezygnują ze swoich uposażeń. "Zarząd, jak pączek w maśle, 0 zł mniej. A stewardesy i pilotów na samozatrudnienie w spółeczkach. Narodowy przewoźnik LOT..." - czytamy w emocjonalnym wpisie na Twitterze związkowców.

Zakaz ruchu lotniczego

Resort infrastruktury chce wydłużenia zakazu ruchu lotniczego na terytorium Polski do 9 maja. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w tej sprawie. Został już skierowany do podpisu premiera Mateusza Morawieckiego.

Jest jednak pewna zmiana, która dopuszcza loty z wykorzystaniem samolotów posiadających do 15 miejsc pasażerskich. "Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Wyjątkiem są m.in. rejsy realizowane na zlecenie premiera, czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli. Zakaz nie będzie dotyczył m.in. statków powietrznych lądujących w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty.

Wcześniejsze rozporządzenie rządu o zakazie ruchu lotniczego obowiązuje do północy z 25 na 26 kwietnia. Nowe ma obowiązywać od tej godziny do 9 maja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2020

OjJakie oni mieli kosmiczne pensje jak po obniżeniu o 70 % lądują na minimalnej krajowej !!!!! Szok. Do tego jak tyle zarabiali to mają kupę … Czytaj całość

24-04-2020

BalbinaSpadnie liczba połączeń więc to normalne, że firma powinna dostosować ilość pracowników do ilości pracy. Oczywiście mogą też nie zwolnić nikogo a rząd … Czytaj całość

24-04-2020

fdsaPowinni się ludzie zwolnić i zatrudnić gdzieś indziej, choćby z sklepie. A ten p...... LOT niech się rozpodanie z zbankrutuje

Rozwiń komentarze (57)