Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PLL LOT szykują zwolnienia grupowe? Związkowcy alarmują

58
Podziel się

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego twierdzi, że w w Polskich Liniach Lotniczych LOT szykują się zwolnienia grupowe. Sytuacja jest trudna, zarząd spółki już zapowiedział obniżenie załodze pensji nawet o 70 proc. Jednak zapewnia, że zwolnień nie szykuje. Tymczasem resort infrastruktury pracuje nad wydłużeniem zakazu ruchu lotniczego.

Zwolnienia grupowe w PLL LOT? Alarm związkowców
Zwolnienia grupowe w PLL LOT? Alarm związkowców (Getty Images)
bDyRPIrp

Potencjalne zwolnienia byłyby wynikiem kryzysu gospodarczego i wstrzymania rejsów pasażerskich - informuje RMF FM. Z tego powodu LOT zaproponował załodze obniżenie wynagrodzeń - nawet o 70 proc. W wielu przypadkach oznacza to obniżenie podstawy wynagrodzenia do 2600 zł brutto miesięcznie, nawet na 3 lata. Negocjacje trwają, ale związkowcy nie godzą się na proponowane warunki.

- Ludzie nas do tego nie upoważnili, w związku z tym nie podpiszemy tego porozumienia i prawdopodobnie skończy się zwolnieniami grupowymi - powiedziała RMF FM wiceszefowa związku zawodowego Agnieszka Szelągowska.

bDyRPIrr

Zarząd LOT-u odpowiedział rozgłośni, że priorytetem spółki i jedynym rozważanym scenariuszem jest utrzymanie miejsc pracy, stąd konieczność obniżenia wynagrodzeń. Nie ma tam mowy o zwolenianach.

Zobacz także: Obejrzyj: Obniżki wynagrodzeń w spółkach państwowych. "Wystosuję taki apel"

Z kolei związkowcy zarzucają władzom spółki, że proponując tak drastyczne cięcia, same nie rezygnują ze swoich uposażeń. "Zarząd, jak pączek w maśle, 0 zł mniej. A stewardesy i pilotów na samozatrudnienie w spółeczkach. Narodowy przewoźnik LOT..." - czytamy w emocjonalnym wpisie na Twitterze związkowców.

bDyRPIrx

Zakaz ruchu lotniczego

Resort infrastruktury chce wydłużenia zakazu ruchu lotniczego na terytorium Polski do 9 maja. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w tej sprawie. Został już skierowany do podpisu premiera Mateusza Morawieckiego.

Jest jednak pewna zmiana, która dopuszcza loty z wykorzystaniem samolotów posiadających do 15 miejsc pasażerskich. "Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

bDyRPIry

Wyjątkiem są m.in. rejsy realizowane na zlecenie premiera, czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli. Zakaz nie będzie dotyczył m.in. statków powietrznych lądujących w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty.

Wcześniejsze rozporządzenie rządu o zakazie ruchu lotniczego obowiązuje do północy z 25 na 26 kwietnia. Nowe ma obowiązywać od tej godziny do 9 maja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDyRPIrz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDyRPIrS
KOMENTARZE
(58)
Balbina
9 miesięcy temu
Spadnie liczba połączeń więc to normalne, że firma powinna dostosować ilość pracowników do ilości pracy. Oczywiście mogą też nie zwolnić nikogo a rząd dosypie kasy narodowemu przewoźnikowi, w ten sposób się wszyscy na to zrzucimy i będzie po kłopocie. Zrzucamy się od lat na pensje górników więc czemu nie dorzucić i tutaj:)
fdsa
9 miesięcy temu
Powinni się ludzie zwolnić i zatrudnić gdzieś indziej, choćby z sklepie. A ten p...... LOT niech się rozpodanie z zbankrutuje
mark
9 miesięcy temu
Dwa miesiące temu Morawiecki z Sasinem świętowali potęgę floty LOT po zakupie CONDORA, i co teraz jeszcze się im Lotniska największego zachciewa
bDyRPIrT
Blee
9 miesięcy temu
Na prawie 3 tysiące ludzi zaledwie ok 700 ma etaty...jaka to oszczędność jeśli prezesi miesięczne zarabiają tyle co stewardesa w prawie rok? A reszta na samozatrudnieniu nic kompletnie nie straci
Bolek
9 miesięcy temu
Niech ta firma wszystkim solidarnie obetnie pęsje do 2600 na 3 lata. WSZYSTKIM, prezesikom też. Jesli będą zwolnienia to proporcjonalnie prezików też niech dosięgną. Zamiast 6 zostanie na przykłd 2.
...
Następna strona