Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polska rośnie na eksporcie. Ale większość wyniku wyrabiają zagraniczne koncerny

7
Podziel się:

Analiza Banku Pekao wskazała, że Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie. Zdaniem badaczy, nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła ok. 70-80 mld zł w ciągu trzech lat. Jednak aż dwie trzecie wyniku eksportu jest zasługą globalnych koncernów.

Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie.
Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie. (iStock.com)

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat relacja polskiego eksportu do PKB relatywnie się zwiększała aż do poziomu 55 proc. w 2018 roku. Pozwoliło to Polsce przeistoczyć się w eksportera netto towarów i usług (wcześniej byliśmy importerem przez wiele lat).

– Sukces eksportowy Polski jest dowodem wymiernych przewag konkurencyjnych, które pozwalają na konsekwentny wzrost znaczenia naszej gospodarki na arenie międzynarodowej. (…) Spośród blisko 90 krajów o liczbie ludności przekraczającej 10 mln mieszkańców, silniejszy wzrost odnotował na całym świecie tylko Wietnam – powiedział prezes Banku Pekao Michał Krupiński podczas konferencji CEO Summit, cytowany w komunikacie.

Jest jednak jeden haczyk. Analitycy podają, że "aż dwie trzecie czołówki największych eksporterów w naszym kraju to lokalne spółki-córki największych globalnych koncernów". W dalszej części napisano, że "27 proc. wartości dodanej zawartej w polskim eksporcie" jest produkowana poza Polską. To wynik większy nie tylko od średniej krajów rozwiniętych, ale również od większości gospodarek rozwijających się.

Zobacz także: Zobacz także: Koniec ze zmianą czasu. "To już niemal pewne"

Zdaniem autorów badania, Polska pełni rolę podwykonawcy dla europejskiej produkcji eksportowej, gdyż jedna piąta sprzedaży z kraju nad Wisłą trafia do Europy. Jednocześnie silna pozycja naszego państwa w handlu międzynarodowym nie wpływa na większe zaangażowanie polskich firm na zagranicznych rynkach.

– Polska gospodarka powinna przechodzić z fazy stricte eksportowej w ekspansję kapitałową. Umiejętne zaadresowanie kluczowych wyzwań ekspansji może nadać nowy, silny impuls internacjonalizacji rodzimych spółek, które mają realną szansę stać się kreatorami światowych trendów i aktywnymi aktorami na międzynarodowej scenie fuzji i przejęć – podkreślił Krupiński.

– Odważniejsze wyjście polskich przedsiębiorstw za granicę mogłoby także stanowić ważny bodziec rozwojowy polskiej gospodarki, która nadal skutecznie umacniałaby swoją pozycję w unijnym i światowym handlu – dodał prezes Banku Pekao. Jednocześnie analitycy podkreślili, że polska gospodarka za wszelką cenę powinna utrzymać wzrost eksportu na poziomie powyżej 5 proc. rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Twój nick
4 lata temu
Kolejny sukces rządu! Jesteśmy robolami kolonizatorów własnego kraju
Polak mały
4 lata temu
"POdziękujmy" bandytom polskiej gospodarki lewandowskiemu, Rostowskiemu i oczywiście Balcerowiczowi!!!
Konkret
4 lata temu
Czyli modlic sie zeby zachodnie koncerny nie przeniosly sie na Ukraine, do Wietnamu itp bo nasz eksport padnie na morde
Gość
4 lata temu
Totalna bzdura. Powinno być napisane, zagraniczne koncerny rękami polskich pracowników. Polak zawsze zapieprzał jak wuł w tych koncernach. Za trzech.
MArcin
4 lata temu
Co w tym dziwnego skoro wyprzedano rodzimy przemysł globalnym zagranicznym koncernom?