Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska rośnie na eksporcie. Ale większość wyniku wyrabiają zagraniczne koncerny

Analiza Banku Pekao wskazała, że Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie. Zdaniem badaczy, nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła ok. 70-80 mld zł w ciągu trzech lat. Jednak aż dwie trzecie wyniku eksportu jest zasługą globalnych koncernów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie.

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat relacja polskiego eksportu do PKB relatywnie się zwiększała aż do poziomu 55 proc. w 2018 roku. Pozwoliło to Polsce przeistoczyć się w eksportera netto towarów i usług (wcześniej byliśmy importerem przez wiele lat).

– Sukces eksportowy Polski jest dowodem wymiernych przewag konkurencyjnych, które pozwalają na konsekwentny wzrost znaczenia naszej gospodarki na arenie międzynarodowej. (…) Spośród blisko 90 krajów o liczbie ludności przekraczającej 10 mln mieszkańców, silniejszy wzrost odnotował na całym świecie tylko Wietnam – powiedział prezes Banku Pekao Michał Krupiński podczas konferencji CEO Summit, cytowany w komunikacie.

Jest jednak jeden haczyk. Analitycy podają, że "aż dwie trzecie czołówki największych eksporterów w naszym kraju to lokalne spółki-córki największych globalnych koncernów". W dalszej części napisano, że "27 proc. wartości dodanej zawartej w polskim eksporcie" jest produkowana poza Polską. To wynik większy nie tylko od średniej krajów rozwiniętych, ale również od większości gospodarek rozwijających się.

Zobacz także: Koniec ze zmianą czasu. "To już niemal pewne"

Zdaniem autorów badania, Polska pełni rolę podwykonawcy dla europejskiej produkcji eksportowej, gdyż jedna piąta sprzedaży z kraju nad Wisłą trafia do Europy. Jednocześnie silna pozycja naszego państwa w handlu międzynarodowym nie wpływa na większe zaangażowanie polskich firm na zagranicznych rynkach.

– Polska gospodarka powinna przechodzić z fazy stricte eksportowej w ekspansję kapitałową. Umiejętne zaadresowanie kluczowych wyzwań ekspansji może nadać nowy, silny impuls internacjonalizacji rodzimych spółek, które mają realną szansę stać się kreatorami światowych trendów i aktywnymi aktorami na międzynarodowej scenie fuzji i przejęć – podkreślił Krupiński.

Jerzy Kwieciński nie mówi wprost, że kontrolowany przez państwo bank kupi mBank. Ale tego nie wyklucza ©European Union/Fred Guerdin
Ciekawie wokół mBanku. Kolejny bank do repolonizacji?

– Odważniejsze wyjście polskich przedsiębiorstw za granicę mogłoby także stanowić ważny bodziec rozwojowy polskiej gospodarki, która nadal skutecznie umacniałaby swoją pozycję w unijnym i światowym handlu – dodał prezes Banku Pekao. Jednocześnie analitycy podkreślili, że polska gospodarka za wszelką cenę powinna utrzymać wzrost eksportu na poziomie powyżej 5 proc. rocznie.

Eksport i import wzrosną w 2019 r. Szacunki MPiT
Eksport i import w górę. Nowe prognozy na 2019 rok

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eksport, eksport polski, gospodarka, wiadomości, pekao, bank pekao
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2019

Polak mały"POdziękujmy" bandytom polskiej gospodarki lewandowskiemu, Rostowskiemu i oczywiście Balcerowiczowi!!!

08-10-2019

KonkretCzyli modlic sie zeby zachodnie koncerny nie przeniosly sie na Ukraine, do Wietnamu itp bo nasz eksport padnie na morde

08-10-2019

MArcinCo w tym dziwnego skoro wyprzedano rodzimy przemysł globalnym zagranicznym koncernom?

Rozwiń komentarze (7)