Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Pracujesz zdalnie? To nie licz na refundację okularów od pracodawców. Rząd będzie poprawiać przepisy

13
Podziel się:

Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu pracy pracodawcy nie będą refundować zakupu okularów korygujących wzrok osobom pracującym zdalnie. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na pytania "Dziennika Gazety Prawnej". Resort pracuje już nad poprawą przepisów w tym zakresie.

Pracujesz zdalnie? To nie licz na refundację okularów od pracodawców. Rząd będzie poprawiać przepisy
Praca zdalna. Refundacja na zakup okularów nie przysługuje pracującym z domu. Tak wynika z nowelizacji Kodeksu pracy (zdj. ilustracyjne) (Unsplash.com)

"DGP" w czwartek informuje, że do nowych przepisów dotyczących pracy zdalnej nie będzie miało zastosowania rozporządzenie z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Przepisy te wymuszają na pracodawcach zapewnienie zatrudnionym: krzesła, biurka, monitora, klawiaturę, myszkę i właśnie pokrycie kosztów związanych z zakupem okularów korekcyjnych.

Pracodawca nie zapłaci za okulary pracującym zdalnie

Problem w tym, że wspomniane rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii dla "stanowisk pracy". Tymczasem w noweli Kodeksu pracy rządzący wpisali "stanowisko pracy zdalnej".

MRiPS w swojej opinii przyznaje, że nie są to pojęcia tożsame. A to oznacza, że po 7 kwietnia pracodawca nie będzie miał obowiązku zapewniania przewidzianego w tym rozporządzeniu: wyposażenia, mebli czy monitora do pracy w domu. Jak zauważa "DGP", to zaskoczenie dla pracodawców, którzy już szykowali się do zapewnienia niezbędnego sprzętu pracującym zdalnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Umowa o pracę a B2B. Czym się od siebie różnią?
Dlatego resort rodziny już przygotowuje rozwiązanie, które nałoży na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok. Co ważne, ten problem nie dotyczy osób zatrudnionych hybrydowo – czytamy w gazecie.

Zmiany w Kodeksie pracy w związku z pracą zdalną

Pracodawca też będzie musiał zapewnić zatrudnionemu zdalnie rekompensaty za zużycie energii i prądu. Ich wysokość prawodawcy ustalili na kwoty od 1,60 zł do 3 zł za każdy dzień. W money.pl pisaliśmy, że to może być argument dla firm za przywróceniem pracy stacjonarnej. Jednocześnie zatrudniające przedsiębiorstwo nie musi uwzględnić po swojej stronie np. braku kawy, czy też finansować zakupy mydła lub papieru toaletowego.

"DGP" podkreśla, że choć nowelizacja wejdzie w życie za tydzień, to wciąż wzbudza niejasności. Nie wiadomo np., czy jeśli osoba pracująca z domu wybierze się do biura, to czy można uznać to za podróż służbową? Z analizy przepisów tak właśnie by wynikało, choć nie ma pewności, czy taki był zamysł ich autorów.

Niepewność wśród pracujących i szefów wzbudzają też przepisy o okazjonalnej pracy zdalnej. Chodzi przede wszystkim o to, skąd pracownik mógłby ją udzielać.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Hhgff
rok temu
Kupię sobie sam. Nie prosiłem o pomoc państwa wiec niech się łaskawie odczepi
Anna
rok temu
jedynie w Polsce takie przepisy!!! Na zachodzie dokładnie odwrotnie.
katoliczka za...
rok temu
przecież to ta sama praca, co w biurze. Czy w domu ludzie lepiej widzą w komputerze kolejna bzdura PISu Widać brakuje kasy dla kolesi.
Drzymala
rok temu
Co tu komentować? Prawo PiSane na kolanie, uchwalanie nowego prawa bez przeczytania choćby pobieżnego przez osoby biorące za to znaczące pieniądze to jawny sabotaż i niszczenie Polski. Co zatem czynić? Najlepiej nic i pozostawić tworzenie prawa sztucznej inteligencji czyli prostym 0 1 algorytmom gdzie podstawą działania algorytmów będą prawa człowieka a nie VIP-ów, mundurowych, wiekowych i palestry.
PiArek
rok temu
Wyślijcie PISowcy jakiegoś piśmiennego kolegę na miesięczny homeoffice. Wróci, to wam elegancko przepisy do kp napisze... aaa... wy nie macie piśmiennych kolegów... no tak... to może ktoś z rodziny? Też nie? Ojej...