Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Prezes Urzędu Rejestracji Leków o szczepionce AstraZeneca. Więcej szkód wywoła rezygnacja z preparatu

6
Podziel się:

Incydenty zatorowo-zakrzepowe po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca wystąpiły u bardzo małej liczby pacjentów. Związek przyczynowo-skutkowy między podaniem preparatu a incydentami nie został potwierdzony – powiedział w czwartek prezes urzędu rejestracji leków Grzegorz Cessak.

Prezes Urzędu Rejestracji Leków o szczepionce AstraZeneca. Więcej szkód wywoła rezygnacja z preparatu
Grzegorz Cessak przekonuje, że rezygnacja ze szczepionek AstraZeneca przynesie więcej szkód. (mr) PAP/Mateusz Marek (PAP, PAP/Mateusz Marek, Mateusz Marek)

- Od kilku dni opinia publiczna żyje informacjami o incydentach rzekomo powiązanych ze szczepionką AstraZeneca. Pojawiają się decyzje o wstrzymaniu szczepień tym preparatem w niektórych krajach. Tymczasem decyzje ważne dla zdrowia publicznego powinny być podejmowane po dogłębnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka – powiedział w czwartek Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Cessak wystąpił na konferencji prasowej w towarzystwie Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu do spraw szczepień. Termin wspólnej konferencji nie jest przypadkowy. Spodziewamy się, że w godzinach popołudniowych Europejska Agencja Leków (EMA) wyda rekomendacje na temat dalszego stosowania szczepionek AstraZeneca.

Przypomnijmy, że w kilku krajach zapadła decyzja o wstrzymaniu stosowania tego preparatu w związku z tym, że pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa i tego, czy szczepionka nie powoduje zakrzepicy.

Zobacz także: Coraz więcej osób obawia się szczepionki AstraZeneca. Jak jest w Wielkiej Brytanii?

Niepożądane odczyny poszczepienne w normie

Grzegorz Cessak zwrócił uwagę, że EMA oceniła w procesie rejestracji preparat AstraZeneca jako "wysokiej jakości", korzystając przy tym z wiedzy ekspertów z różnych krajów.

Zaznaczył, że do tej pory zanotowano 98 niepożądanych odczynów poszczepiennych w szerokiej populacji, co jest zbieżnym wynikiem z tym, który został zauważony w procesie rejestracji.

Dodał, że 98 proc. odczynów poszczepiennych miało łagodny i umiarkowany przebieg: zaczerwienienia, ból w miejsc podania szczepionki, dreszcze lub ból mięśni i stawów.

- Tylko 2 proc. tych niepożądanych działań było ciężkich – mówił.

Dalej mówił, że nie ma danych, które jednoznacznie przemawiają za tym, że działania niepożądane w postaci "zdarzeń zakrzepowo-zatorowych" są wynikiem podania szczepionki.

- Na 5 mln zaszczepionych osób wystąpiło tylko 30 incydentów zakrzepowych – powiedział Grzegorz Cessak.

Przekonywał, że więcej szkody przyniesie rezygnacja z podawania szczepionki AstraZeneca, bo na rynku nadal brakuje preparatów innych producentów. Odstawienie szczepionek AZ poważnie uderzy w harmonogram szczepień.

- Ryzyko zgonu przez powstrzymanie się od szczepionek AstraZeneca jest większe niż ryzyko zakrzepowe wywołane szczepionką – ostrzegł.

Dodał, że niewykluczone, że w swojej rekomendacji EMA wskaże grupę ryzyka, w efekcie czego w charakterystyce produktu, ostrzeżeniach i środkach ostrożności znajda się informacje o tym, komu tej szczepionki podawać nie należy.

W Polsce nie doszło do wypadku śmiertelnego

Przypomnijmy, EMA działająca przy Komitecie ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii w Europie rozpoczęła we wtorek ponowną analizę wszelkich dostępnych danych dotyczących problemów ze stosowaniem szczepionki firmy AstraZeneca. Chodzi przede wszystkim o ustalenie, czy jest bezpośredni związek między stosowaniem szczepionki a zwiększonym ryzykiem zakrzepicy.

Z komunikatów polskiego resortu zdrowia wynika, że w naszym kraju nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego po szczepieniu AstraZeneką. Niepożądane odczyny poszczepienne pojawiły się zaś w 0,3 proc. wszystkich szczepień produktem tej firmy, których liczba przekroczyła już w Polsce 500 tysięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Faza
3 lata temu
Jesteście ciekawi dlaczego polski niby żąd nie wycofa tego syfu? Astra ma budować fabrykę w Polsce😃😃😉
Adrian
3 lata temu
Niech ten prezes lepiej zaszczepi się na debilizm bo mądrości żadnej ,coraz więcej idiotów czyżby wykształcenie nie szło w dobrym kierunku .dla tych debili co tam że umrze jeszcze więcej ludzi.ta szczepionka powinna być całkowicie zakazana ta firma przekupiła takich idiotów ,a ci zachęcają nawet kosztem śmierci innych .jak można za pieniądze wmawiać że coś jest dobre choć szkodzi i tak cały świat funkcjonuje bo takie firmy by za dużo straciły .
???
3 lata temu
Mnie kiedyś dawno temu Cyganka przestrzegała bym uważał na astrę Zenka. Kolega imieniem Zenek miał takiego opla. Trochę jej uwierzyłem i nigdy z Zenkiem tą astrą nie jeździłem. Teraz się zastanawiam czy ta Cyganka się nie przejęzyczyła i chodziło może o AstraZenekę, sam już nie wiem co jest grane.
99998
3 lata temu
No jeżeli mamy tak mądrych ludzi że im na życiu narodu nie zależy to życzę powodzenia wgadaniu glupot dalej
Łyse karczydł...
3 lata temu
Czyli trzeba bedzie łapówke zwrócic