Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Przełom w lokatach. Bank każe płacić za trzymanie pieniędzy klienta

171
Podziel się:

Nie dość, że na lokacie w banku nie zarobisz, to jeszcze każą ci płacić za trzymanie twoich pieniędzy. Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że czołowy polski bank szykuje się do wprowadzenia ujemnej stawki depozytów w przypadku klientów indywidualnych.

Przełom w lokatach. Bank każe płacić za trzymanie pieniędzy klienta
Ujemne oprocentowanie lokat stanie się faktem? (Pixabay)
bFeSuQcB

To może być przełom w polskiej bankowości. Instytucje finansowe już dziś oferują ujemne oprocentowanie na lokatach firmowych. Depozyty prywatne są oprocentowane – jak na razie – na plus. Choć czasem są to oferty rzędu jednego promila.

Tymczasem – jak informuje "Rz" – jeden z banków (nie podano jego nazwy) przymierza się do wprowadzenia ujemnego oprocentowania od depozytów klientów indywidualnych. Kolejne mogą postąpić podobnie.

Zobacz także: Kredyty po pandemii będą droższe? Ekspertka wyjaśnia
bFeSuQcD

Dziennik przypomina, że oprocentowanie depozytów to efekt zmniejszenia referencyjnej stopy kredytowej z 1,5 do 0,1 proc.; stało się to rok temu. Wiosna 2020 oznaczała więc dla klientów kolejne cięcie procentów z lokat.

PKO BP i Bank Pekao SA, największe banki komercyjne w Polsce, poinformowały niedawno o wycofaniu ze swoich ofert większości lokat.

bFeSuQcJ

"Rz" pisze, że nie wiadomo jeszcze, czy wspomniany "czołowy polski bank", szykujący się do wprowadzenia ujemnego oprocentowania oszczędności klientów indywidualnych, zrobi to dla wszystkich z nich. Być może takie rozwiązanie zostanie zastosowane dla depozytów o dużej wartości. Ale rozważane jest też objęcie ujemnymi stopami wszystkich kwot. O jaką stawkę może chodzić? Prawdopodobnie będzie zbliżona do tej, jaka jest dla firm, czyli rzędu 0,05–0,1 proc.

Od początku pandemii wiele się zmieniło w kwestii lokat. Oprocentowanie topniało wraz z kolejnymi decyzjami Rady Polityki Pieniężnej o obniżaniu stóp procentowych. Te są obecnie na historycznym poziomie. Wielu klientów zdecydowało więc o rezygnacji z lokat.

Według NBP w ciągu roku z depozytów wypłacono 93 mld zł – to prawie jedna trzecia łącznego kapitału z początku 2020 r. Tak znacznego odpływu środków nie było od początku zbierania danych w 1996 r. Trzeba jednak pamiętać, że nawet przed pandemią oprocentowanie lokat nie pozwalało na pokonanie inflacji i realny zysk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeSuQde
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(171)
hubertosss
9 miesięcy temu
Fizyczne złoto będzie jednym z aktywów, które będą przechowywać bezpiecznie pieniądze i zachowywać ich wartość
miro
10 miesięcy temu
przyzwyczaili sie do miliardowych dochodów i jakoś ciężko się odzwyczaić
Adam
10 miesięcy temu
Wycofać oszczędności zlikwidowac konta i zgłosić się do pracodawców żeby wypłacali pieniądze do ręki bo każdy ma do tego prawo. Wtedy banki będom błagać żeby ludzie założyli konta
bFeSuQdf
Dariusz
10 miesięcy temu
Czyli, że ja jeszcze mam dopłacać bankowi za to, że trzyma moje pieniądze i z konta wyciągać mniejsze kwoty? To nonsens! Nie zakładałem nigdy lokat bankowych bo wolałem inwestować w otwarte fundusze inwestycyjne przy pomocy specjalisty z zarabiajmypl i to przynajmniej mi się opłaca i mogę czerpać z tego zyski.
anty
11 miesięcy temu
Pazerni banksterzy, kumple Vateusza robią wszystko, żeby ich jeszcze bardziej znienawidzić
...
Następna strona