Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Pustki w najpopularniejszym polskim kurorcie. "Bez Niemców to jest dramat"

156
Podziel się:

W majowe weekendy w Kołobrzegu zwykle trudno było znaleźć miejsce w hotelowym pokoju, wolny stolik w restauracji czy skrawek plaży bez parawanu. W tym roku hotele są ciągle puste, restauracje serwują na wynos, a na plaży parawanów nie ma w ogóle. - Bez Niemców Kołobrzeg nie żyje - mówią mieszkańcy.

Zwykle o tej porze w Kołobrzegu jest mnóstwo turystów
Zwykle o tej porze w Kołobrzegu jest mnóstwo turystów (WP)
bEEvzPQl

- Byłem tu rok temu. Nie było gdzie igły włożyć - mówi mi turysta ze stolicy. Jest sobota 16 maja, a Kołobrzeg świeci pustkami.

To niecodzienny widok - Kołobrzeg to jeden z najpopularniejszych kurortów w Polsce. Według badania GUS z 2017 r. więcej turystów przyjeżdża w Polsce tylko do Warszawy i Krakowa. Mniej osób odwiedza natomiast takie miejsca, jak Gdańsk, Gdynię, Zakopane czy Wrocław.

Czemu więc w środku maja, gdy w Kołobrzegu trwa już właściwie sezon, turystów jest jak na lekarstwo? Odpowiedź "koronawirus" byłaby zbyt prosta - choć oczywiście wszystko ma związek z epidemią.

bEEvzPQn
Zobacz także: Polacy szukają ustronnych miejsc. "Ale nawet w kurortach nie ma jeszcze tłumów". Obejrzyj wideo:

Jak sytuację widzą restauratorzy i hotelarze? Przyznają - nie jest łatwo. I od razu wskazują, kogo w Kołobrzegu brakuje.

Dumą kurortu jest pięciogwiazdkowy hotel Aquarius, uznawany za jeden z najlepszych na całym Wybrzeżu. Słyszę, że w weekend było zajętych tylko siedem pokoi. Z restauracjami również kiepsko. Większość jest nieczynna, niektóre sprzedają dania na wynos. - Ale to i tak ułamek zwykłych obrotów o tej porze. Po weekendzie otwieramy restaurację, może będzie lepiej. Choć bez Niemców to nie to samo - mówi mi kelnerka z jednego z lokali.

bEEvzPQt

Zdaniem mieszkańców kurortu, to właśnie brak Niemców powoduje pustki. Oni Kołobrzeg uwielbiają. Według raportu GUS ponad 97 proc. zagranicznych gości w Kołobrzegu to właśnie nasi zachodni sąsiedzi. Żaden inny kurort w Polsce nie jest tak lubiany przez Niemców. Nawet Świnoujście, choć leży tuż przy niemieckiej granicy.

Puste okolice kołobrzeskiego molo to rzadki widok w maju

Dopóki granice są pozamykane, kurort do życia więc nie wróci. A jeśli się otworzą? W końcu wicepremier Jadwiga Emilewicz mówi, że będzie to możliwe już po 15 czerwca. - Może to pomóc, ale wcale nie musi - tłumaczy mi lokalny przedsiębiorca.

bEEvzPQu

Kurort grupy wysokiego ryzyka

- Bo nasza grupa docelowa, to grupa największego ryzyka - wyjaśnia. No właśnie - Kołobrzeg to zdecydowanie bardziej uzdrowisko niż typowy kurort jak Mielno, Międzyzdroje czy Władysławowo. Miasto jest znane przede wszystkim z sanatoriów czy domów uzdrowiskowych. Te są przeznaczone przede wszystkim dla seniorów, ale też dla osób zmagających się z chorobami. A właśnie takie osoby mogą najbardziej ucierpieć po zarażeniu się koronawirusem.

Restauracje stosują środki ostrożności - i liczą, że klienci jednak się pojawią

bEEvzPQv

Taka "specjalizacja" przyciągała do Kołobrzegu setki tysięcy osób. Teraz jednak atut kurortu jest przyczyną jego problemów. Bo nawet gdy sytuacja epidemiczna się poprawia, to osoby z grupy ryzyka niekoniecznie myślą o wypoczynku w sanatoriach. Podobnie zresztą jak inni turyści, myślą raczej o ustronnych miejscach, z dala od tłumów.

- Wydaje mi się, że Międzyzdroje czy Rewal są teraz w lepszej sytuacji. Bardziej kojarzą się z zabawą i krótkim wypoczynkiem niż my. Kołobrzeg to miejsce na długi, spokojny wypoczynek - opowiada restauratorka.

Niektórzy zachowują jednak delikatny optymizm. - Dla sanatoriów sezon jest pewnie stracony. Ale jest mnóstwo innych atrakcji. Latarnia, muzeum oręża, rejsy torpedowcem... Fakt, są teraz pustki, ale to też przez pogodę. Jest zimo i wieje. Jak się wypogodzi, to chociaż Polacy przyjadą na weekend czy na kilka dni - opowiada lokalny przedsiębiorca.

- Nie zmienia to jednak faktu, że bez Niemców to jest tu dramat - rzuca na koniec rozmowy.

bEEvzPQw

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEEvzPQO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
W4rb1rd
4 miesiące temu
Nie wiem kto tak mówi, ale na pewno nie mieszkańcy, nie znam choćby jednego mieszkańca, który by się wypowiadał w ten sposób. Chyba tylko hotelarze, pensjonariusze, lokalne TYGYRSY BIZNESU (czytaj: Janusze) to tak, ale mieszkańcy? Oddychają pełną piersią i cieszą się, że Volksdojcze pojechali!
czl
rok temu
ceny nur fur Deutsche, zejdzcie na ziemię
Tadek
rok temu
Może polskie ceny?????
bEEvzPQP
oto
rok temu
ceny kosmiczne to się nie dziwię że brak chętnych to nich stoją nadal puste pokoje.
Mama
rok temu
A ja powiem tyle:mam znajomą ,mieszkającą 35 lat w Niemczech,co roku jeździła z koleżankami do Kołobrzegu.Po tym,co spotkało je na początku marca sprawiło,że już więcej jej noga tu nie postanie.Na początku eidemii znalazła się właśnie w Kołobrzegi a tak jak potraktował ich personel jednego z sanatoriów nie zapomni nigdy."Stare niemry,gebelsy,przywlokły chorobę,"talerze z posiłkami rzucane pod nos.Chciały wyjechać,ale mimo,że wszystko opĺacone odmówiono im transportu.Na mieśie znalazły przewoźnika,który za 250€ od osoby zawiózł starsze panie do Berlina.Na nie i ich znajomych nie musicie już czekać w Kołobrzegu!
...
Następna strona