Cebula i śliwki gniją po deszczach. Ich ceny najpierw spadną, a potem będą wysokie
Ulewne deszcze i gradobicia sprawiły, że część zbiorów będzie bardzo złej jakości. Rolnicy będą starali się wyprzedawać od razu po zbiorach swoje plony, gdyż nie będą się one nadawały do przechowywania. To z kolei odbije się w późniejszym okresie na cenach warzyw i owoców. Nie będzie zapasów, więc ceny pójdą w górę – prognozują analitycy.
W zagłębiu warzywnym okolicach Ożarowa czy Błoni woda stoi na polach, rolnicy nie mogą zebrać plonów. W szczególności dotyczy to zbiorów cebuli oraz śliwek.
- Gdy rolnikom w końcu uda się zebrać warzywa z pól, będzie duża ich podaż i ceny spadną. Producenci będą chcieli się ich pozbyć jak najszybciej, bo będą kłopoty z ich przechowywaniem. Jak towar zostanie wyprzedany, ceny mogą gwałtownie wzrosnąć – ocenia ekspert rynku rolnego Maciej Kmera w rozmowie z PAP i dodaje, że "sezon jesienno-zimowy będzie niepewny".
Ceny żywności i usług w górę. Prof. Orłowski: Niepokojący trend, a NBP nic nie robi
Na rynku brakuje też warzyw liściowych, takich jak szczaw, szpinak czy koperek. Te warzywa nie lubią nadmiaru wody. Ma to przełożenie na ich cenę.
Przykładowo sałata kosztuje 3 zł, a lodowa - 5 zł sztuka. Fasola jest po 7-8 zł/kg, podczas gdy zwykle o tej porze roku jej cena hurtowa była na poziomie 2-3 zł/kg. Brakuje też kalafiorów, ale kapusta jest tania.
Jeżeli chodzi o owoce, to największy problem może być ze śliwkami, zwłaszcza z popularną węgierką. Opady sprawią, że owoce gniją i pękają.
Na giełdzie w Broniszach jednak podaż jabłek rośnie, a ich ceny spadają. Odmiany późno letnie takie jak Piros, Celesta, Delicates osiągają cenę od 1,3 do 2 zł/kg.
Mało jest też gruszek - jest odmiana klapsa w cenie 3-4 zł/kg.
Sporo jest śliwek, przeważają "wieloowocowe", np. mieszaniec czy dąbrowicka. Wczesnych węgierek nie ma z powodu ich jakości a tzw. prawdziwa węgierka jeszcze nie dojrzała.
Kończą się dostawy brzoskwiń i moreli. Mało jest malin i są one drogie (20-30 zł/kg). Można jeszcze kupić późne odmiany borówek amerykańskich (12-18 zł/kg).