Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Rosjanie i Chińczycy dostali czerwone światło od Czechów. Nie rozbudują im elektrowni atomowej

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
10
Podziel się:

Firmy z Rosji i Chin nie wezmą udział w przetargu na budowę nowych bloków w elektrowni atomowej w Dukovanach. Decyzja zapadła na szczeblach rządowych.

Rosjanie i Chińczycy dostali czerwone światło od Czechów. Nie rozbudują im elektrowni atomowej
Chiny i Rosja nie wezmą udziało w rozbudowie elektrowni w Dukovanach (Adobe Stock)

Rosyjskie i chińskie firmy nie wezmą udziału w przetargu na rozbudowę czeskiej elektrowni atomowej. Firma Elektrownia Dukovany II z Grupy CzEZ wystosowała w list do trzech firm z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa.

Otrzymały go firmy z Francji, USA i Korei Południowej. Listu nie dostali Rosjanie i Chińczycy. Decyzja na ten temat zapadła na szczeblach rządowych Republiki Czeskiej.

- Chodzi przede wszystkim o wyjaśnienie struktury własności, łańcucha dostaw, powiązań zainteresowanych podmiotów z państwem, (pozyskanie) informacji o ewentualnych problemach z realizacją projektów, o możliwych zarzutach i wszelkich innych problemach związanych z projektami dotyczącymi energii jądrowej, transferem technologii oraz know-how – poinformował rzecznik spółki CzEZ Ladislav Krziż.

Zobacz także: Lody o smaku śledzia. Będą hitem lata?

Rozstrzygnięcie dotyczące ostatecznego zaproszenia konkurentów do przetargu ma zapaść w listopadzie, a więc już po wyborach parlamentarnych planowanych na początek października.

Nowy blok w elektrowni jądrowej w Dukovanach najprawdopodobniej będzie w całości finansowany przez Czechów. Szacowany koszt inwestycji to 6 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
123
11 miesięcy temu
Iść do sądu! Nie chcemy drugie Vrbietice w Czechach!!!
hehe
11 miesięcy temu
Dziwić się nim? Jeden zaliczył Czarnobyl, a drugi jest słynny z jakości.
Palmel
11 miesięcy temu
Będą mieć gorszą od tej białoruskiej
Palmel
11 miesięcy temu
będą mieć gorsze od tej Białoruskiej
Naukowiec
11 miesięcy temu
Podoba mi się , do przetargu stają Amerykanie , Francuzi i Korea Południowa. ... a Polska co robi .... rozmawia z Amerykanami .... nie tak panowie .... przetarg !!!!