Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Rząd nie chce gasić świateł na ulicach. "Na to nie możemy sobie pozwolić"

53
Podziel się:

- Będzie program wspierający efektywność energetyczną w samorządach. Pozwoli modernizować m.in. oświetlenie uliczne. Dotarły do nas komunikaty o wyłączaniu przez samorządy oświetlania ulic, na to nie możemy sobie pozwolić - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Rząd nie chce gasić świateł na ulicach. "Na to nie możemy sobie pozwolić"
Warszawa, 20.09.2022. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na briefingu prasowym w Centrum Medialnym Sejmu w Warszawie, 20 bm. (PAP, PAP/Marcin Obara)

We wtorek odbyła się wspólna konferencja prasowa rzecznika PiS Radosława Fogla oraz ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.

Buda został zapytany przez dziennikarzy o kwestię oszczędności w urzędach samorządowych i o to, czy będzie możliwość nakazania urzędom oszczędności. - My nie możemy zakładać braku rozsądku po stronie samorządowców. Ja sobie nie wyobrażam, żeby był w Polsce jakikolwiek samorządowiec, który by nie twierdził, nie sądził, że należy oszczędzać energię - mówił Buda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezydent Rzeszowa: z przerażeniem patrzę na to, co się dzieje, przede mną radykalne decyzje

Rząd nie chce wyłączania oświetlenia ulic na noc

Dopytywany o to, co z urzędami, które już w ubiegłym roku wdrożyły oszczędności, ocenił, że "każdy etap jest dobry do rozpoczęcia kolejnego". - Można kolejne działania podejmować, które przynoszą oszczędności. Myślę, że każdy samorząd we własnym zakresie takie decyzje będzie podejmował. My będziemy się starali zachęcać - przekazał szef resortu rozwoju i technologii.

Poinformował, że "będzie program wspierający efektywność energetyczną w samorządach".

- To będzie bardzo duży program, który będzie pozwalał modernizować m.in. oświetlenia uliczne, bo słyszeliśmy o komunikatach wyłączania przez samorządy oświetlania ulic. Na to nie możemy sobie pozwolić. (...) Nie możemy pozwolić, żeby Polska była ciemna. Rozumiem witryny, elewacje, ale na pewno nie ulice. Polacy chcą czuć się bezpiecznie również w tej trudnej sytuacji, w związku z tym ten program będzie dedykowany wszystkim samorządom tym, które będą chciały i będą zainteresowane oszczędzaniem. To będzie zachęta - podkreślił Buda.

Jak pisaliśmy w money.pl, samorządy dostaną od rządu 13,7 mld zł, lecz nie jest to bonus, a to, co rządzący zabrali im w ramach pierwszego Polskiego Ładu. Lecz to kropla w morzu potrzeb. - To pozorny ruch. Do zmian wprowadzonych przez PiS otrzymywaliśmy jako gmina o wiele większe pieniądze i to bez tzw. łaski - komentował wówczas skarbnik Wrocławia Marcin Urban.

Część gmin, szukając oszczędności, podejmują trudne decyzje o tym, by ograniczyć czas działania ulicznego oświetlenia. Przykładowo ulice w Krośnie na Podkarpaciu będą spowite mrokiem między północą o godz. 4 nad ranem. Inne miasta - np. Poznań czy Bydgoszcz - muszą unieważnić przetargi na dostawy energii, bo oferty wielokrotnie przekraczają założony budżet na ten cel.

Niektórym się poszczęściło. "Jesteśmy w o tyle komfortowej sytuacji, że w 2020 roku podpisaliśmy umowę z dostawcą energii elektrycznej na stałą cenę, która obowiązuje do końca 2023 roku. Gdybyśmy nie mieli podpisanej takiej umowy długoterminowej, to na pewno sporo wzrosłyby koszty oświetlenia ulicznego, bo jest to największy koszt budżetu miasta, jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej. Mamy nadzieję, że te umowy będą dotrzymywane, dlatego na dzień dzisiejszy nie planujemy dużych oszczędności prądu" – powiedział PAP burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
nie ma
2 dni temu
Lampy solarne gdzieniegdzie już działają i nie mają wyłączających pracowników. Co do demagogii, to na ruchliwych ulicach nie potrzeba oświetlenia, bo jeżdżą samochody, na bocznych ulicach jest bezpieczniej. Jeżeli by chodziło o koszty zużycia energii(dlaczego?), to można palić co drugą, co trzecia lampę, założyć LED i nawet zwiększyć 3 razy ilość lamp przy tym samym zużyciu co wcześniej. Lampy są najbardziej potrzebne przy ciemności tuż przy zachodzie słońca, najwięcej chodzi.
karamba
rok temu
Zgroza 8 lat rządów PiS doprowadziły kraj do ciemności egipskich na ulicach w małych miejscowościach . Czy prezesi , zarządy , obniżyły sobie pensje , czy podwyższyły ? Dość tego picu , zredukować o 50 % etaty w samorządach , Senacie , Sejmie. Zredukowanych do produkcji , są wakaty.
PORAŻKA
2 lata temu
TERAZ TO ZROBILI DOBRY RAJ TLA HULIGANÓW WYŁĄCZONE OŚWIETLENIE NIE ZLE ALE POSZŁAŚ POLSKO NA DNO
OŚWIETLENIE
2 lata temu
BĘDĄ SAME WANDALIZMY ZOBACZYCIE JAKA BĘDZIE PORAŻKA JAK WSZĘDZIE WYŁĄCZĄ OŚWIETLENIE
OŚWIETLENIE
2 lata temu
ZOBACZYCIE JAK BĘDĄ TO WŁĄCZAĆ BO MIASTA NIE UTRZYMAJĄ SIĘ PRZY CIEMNYCH ULICACH BĘDĄ WYPADKI KRADZIEŻE NAPADY ROZBOJE HULIGAŃSTWO WANDALIZM I TO ZMUSI WŁĄCZYĆ OŚWIETLENIE
...
Następna strona