Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
A.Z.
|

Rząd przygotowuje się do ewentualnych cięć w administracji

622
Podziel się:

Rząd przygotowuje się na ewentualność zwolnień i obniżek pensji w administracji publicznej: w ministerstwach, urzędach i innych instytucjach. Szybkie podjęcie działań w razie potrzeby ma umożliwić projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Jadwiga Emilewicz tłumaczy rząd z podatku cukrowego
Jadwiga Emilewicz tłumaczy rząd z podatku cukrowego (East News)
bEJncogR

Rząd ma otrzymać możliwość wydania specjalnego rozporządzenia - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Premier chce mieć możliwość zwalniania, jeśli okaże się, że deficyt budżetowy będzie wyższy od planowanego lub dług publiczny zacznie gwałtownie rosnąć.

Według "DGP" gwarancji zatrudnienia nie mają nawet absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. - Zasada sprawiedliwości społecznej wymaga, aby całe społeczeństwo, w tym także rządowi urzędnicy, "uczestniczyli w kosztach kryzysu" - cytuje uzasadnienie projektu gazeta.

W korpusie służby cywilnej jest zatrudnionych 120 tys. osób. Rząd nie podaje, jaki odsetek mogą dotknąć cięcia. Zapewnia jednak, że będzie musiał wskazać konkretne urzędy, a także określić, o ile etatów powinno zostać zredukowane zatrudnienie i przez jaki okres musi być utrzymany ten pomniejszony limit.

bEJncogT

Urzędnicy - jak podaje "DGP" - mają być zwalniani przez rozwiązanie z nimi umów o pracę. W pierwszej kolejności będzie dotyczyć to tych, którzy mogą już odejść np. na emeryturę. Umowy terminowe nie będą przedłużane.

Zobacz: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski o jedynym sposobie na walkę

Pod "ochroną" będą natomiast m.in. osoby samotnie wychowujące dzieci, niepełnosprawne, a także ci, których kwalifikacje są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urzędu. Redukcja zatrudnienia w administracji ma się odbywać na przejrzystych zasadach, a przy zwalnianiu urzędników mogą uczestniczyć organizacje związkowe.

bEJncogZ

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEJncohu
KOMENTARZE
(622)
ehhtam
rok temu
Hmm, gospodarka w dobie proesperity nie dba o ofiary, przecież ludzie umierają, a jak pojawia się wirus. to następuje zmiana, gospodarka nie jest taka ważna, ratujmy ludzkie życie.
urzędnik
2 lata temu
Może to i dobrze, sam tyle czasu się wahałem czy nie przejść do prywaciarza. Szkoda tylko tych dwudziestu lat bo człowiek zżył się z ludźmi z pracy a nawet z klientami. Kto tutaj tylko zostanie :(
Prawo_i_Spraw...
2 lata temu
Ja proponuję zacząć od samej góry- wszyscy posłowie, senatorowie, ministrowie i dyrektorzy/prezesi spółek państwowych na postojowe. Jakby tak pożyli przez miesiąc czy dwa za takie pieniądze, co przeciętny pracownik, może by im się przypomniało, po co tam są. Potem dopiero zacząłbym redukcję w urzędach, ale też od tych wszystkich „z bożej łaski i kolesiowskiego nadania” zastępców zastępców naczelników, wicedyrektorów itp, itd.
bEJncohv
Julian Król
2 lata temu
Ciekawe cz obniżki pensji obejmą budżetową armię nauczycieli, bo siedzą od miesiąca w domu i w większości tylko ściemnają, że pracują. Jakieś postojowe powinno być a takiej sytuacji.
ja
2 lata temu
Dla wielu nadeszła czarna godzina. Właśnie okazuje się, kto jest przygotowany, jak zarządzał swoimi pieniędzmi. W ksiażce pt. Emeryt.ura nie jest Ci potzree.bna autor pisał o możliwości wystąpienia takiecgo kryzysu, że może nas spotkać coś takiego jak brak pracy, zwolnienie, choroba, pokazywał jak budować majątek by zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo.
...
Następna strona