Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Sądny dzień dla kredytobiorców. RPP zdecyduje o stopach

304
Podziel się:

We wtorek zbierze się Rada Polityki Pieniężnej. To kolejny sądny dzień dla kredytobiorców. Decyzja o ostatniej podwyżce stóp zapadła we wrześniu 2022 r. Co wydarzy się tym razem?

Sądny dzień dla kredytobiorców. RPP zdecyduje o stopach
Ekonomiści spodziewają się, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie (East News, Radek Pietruszka)

Na wtorek i środę planowane jest dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

- Nie oczekujemy zmiany stóp procentowych - powiedziała ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska. - Zakładamy, że choć nie zostało to powiedziane wprost, RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Choć to formalnie pauza, to naszym zdaniem jest to koniec podwyżek, zwłaszcza że mamy spadki inflacji, na które RPP tak bardzo czekała - dodała ekspertka banku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracował w Banku Światowym. Tak wykpił Kurskiego

Według szybkiego szacunku GUS inflacja w kwietniu 2023 r. wyniosła 14,7 proc. w stosunku do 16,1 proc. w marcu br. Inflacja osiągnęła najwyższy poziom w lutym - 18,4 proc.

- Nie będzie rewolucji także w komunikacie RPP. Sądzimy, że Rada nadal będzie deklarować, że znajduje się w trybie pauzy i że decyzje w sprawie stóp będą uzależnione od napływających danych - dodała Urszula Kryńska.

Zdaniem ekonomistów Santander Banku Polskiego "majówka w Polsce rozpoczęła się od gołębiej szarży banku centralnego". Chodzi o serię wywiadów członków RPP, prezesa Glapińskiego oraz szefa departamentu analiz Szpunara, z których wynika, że "dezinflacja nabiera tempa", a na horyzoncie widać już jednocyfrową inflację, co może skłaniać do rozważań nad obniżką stóp procentowych.

"To dość znacząca zmiana, bo jeszcze w kwietniu w zasadzie te same osoby twierdziły, że rozważania na temat obniżek stóp są przedwczesne" - zauważają eksperci Santandera.

Decyzja EBC. Stopy w górę

RPP ostatniej podwyżki stóp procentowych dokonała we wrześniu 2022 r. Od tego czasu główna stopa NBP, referencyjna, wynosi 6,75 proc.

W ostatnim czasie główne banki centralne na świecie podnosiły jednak stopy. Europejski Bank Centralny (EBC) w miniony czwartek podniósł stopy o 50 pkt. bazowych, uzasadniając to faktem, że inflacja zbyt długo pozostaje na podwyższonym poziomie. Z kolei amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała się na podwyżkę o 25 pkt. bazowych. Jako powód podwyżki wskazano utrzymywanie się inflacji powyżej celu Fed.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(304)
domel302
12 miesięcy temu
Od miesiąca nie wzrasta stopa a w banku jest co innego zawsze przed tzw wakacjami kredytowymi raty wystrzeliwuja w górę, ciekawe pewnie taka polityka banku
Nigdy Tuska i...
12 miesięcy temu
W urzędzie warszawskim zarabiają więcej niż ministrowie i jeszcze dorabiają w spółkach co wy na to? Cisza. A na wszystko kasy brak. Zobaczcie jak Trzaskowski rozbudował stanowiska żeby mogli dużo zarabiać
Pytanko
12 miesięcy temu
A kiedy sądny dzień dla was ?
Obywafel
12 miesięcy temu
PiSowska propaganda dobrobytu i inwigilacja przeciwników politycznych. To nie Białoruś- to Polska.
Obserwator
12 miesięcy temu
Inflacja szaleje. A te specjalisty od gospodarki. Zwiększają fundusz na wojsko. Niech Blaszczak opodatkuje się To nie nasza wojna . To te madrale. Kaczynski Morawiecki. Doprowadzili do zapasci gospodarczej
...
Następna strona