Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|
aktualizacja

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii zwolniony. Przez wyciek ws. Huawei

56
Podziel się:

Gavin Williamson, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, stracił posadę. Decyzja Theresy May to efekt wycieku kluczowej decyzji ws. Huawei, która zapadła podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Komunikat o odwołaniu Gavina Williamsona (na zdj. z teczką) podał w środę brytyjski rząd.
Komunikat o odwołaniu Gavina Williamsona (na zdj. z teczką) podał w środę brytyjski rząd. (East News, DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News)

Komunikat o odwołaniu Gavina Williamsona podał w środę brytyjski rząd. W oświadczeniu czytamy, że premier May straciła zaufanie do zdolności sekretarza (jak w Wielkiej Brytanii tytułowani są ministrowie) obrony do służby w jej rządzie.

Dymisja to efekt nagłośnienia przez media przebiegu tajnych dyskusji brytyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dziennikarze podali, że rząd zdecydował o odsunięciu chińskiego giganta Huawei od budowy kluczowych elementów infrastruktury sieci 5G w tym kraju. Miał za do dopuścić Chińczyków do mniej istotnych inwestycji w tym zakresie.

Jak podaje PAP, szczególne obiekcje dotyczące zaangażowania Huawei w budowę brytyjskiej infrastruktury sieci G5 mieli zgłosić ministrowie: spraw wewnętrznych Sajid Javid, spraw zagranicznych Jeremy Hunt, obrony Gavin Williamson i handlu międzynarodowego Liam Fox.

Rzecznik brytyjskiego rządu zaznaczył, że decyzja o dymisji była spowodowana zachowaniem ministra podczas postępowania wyjaśniającego okoliczności wycieku. Nie precyzuje, o jakim zachowaniu mowa.

Zobacz także: Zobacz też: Afera szpiegowska. Co zrobi ministerstwo w sprawie Huawei

- Premier dziękuje wszystkim członkom Rady Bezpieczeństwa Narodowego za ich pełną współpracę w tym postępowaniu i uważa sprawę za zamkniętą - dodał rzecznik.

Następczynią Williamsona została dotychczasowa minister rozwoju międzynarodowego oraz minister ds. kobiet i równości Penny Mordaunt. To pierwsza kobieta na tym stanowisku na Wyspach.

Wyciek do mediów wywołał duże oburzenie polityków i komentatorów. Tym bardziej, że firma Huawei oskarżana jest o szpiegostwo m.in. przez Stany Zjednoczone.

Przypomnijmy również, że na początku roku "afera Huawei" wybuchła także w Polsce. Piotr D. i Weijing W. zostali zatrzymani we wtorek 8 stycznia, służby przeszukały też ich mieszkania. Chińczyk był od 2011 roku dyrektorem w polskim oddziale Huawei. Od 2017 roku odpowiadał za sprzedaż w sektorze publicznym. W reakcji na zatrzymania firma go zwolniła. Piotr D. to były oficer ABW, później pracował w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej i w Orange.

Informacja o zatrzymaniach wypłynęła dopiero trzy dni później, 11 stycznia. Mężczyźni trafili do aresztu na trzy miesiące.

Chińczycy są zainteresowani inwestycją w sieć 5G również w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
stary
5 lata temu
Dlaczego May nie powiedziała że umowy z Chińczykami nie będzie bo tak zadecydował ich sojusznik z za Oceanu....
Obiektywnie
5 lata temu
CMI DO TEJ PORY SZPIEGUJA I SZPIEGOWALI WSZYSTKICH A TU NAGLE KONKURENCJA !HINY MONTUJĄ SWOJE >5 g, w 52 krajach, nie neguje wgladu w ''działanie'' tych urzadzeń ! WRZASK ROBI USA, BO NIE ŚĄ W STANIE =NICZYM PODOBNYM =WEJŚĆ NA RYNEK ! ALE W SWOIM STYLU ZARZUCAJA CHiNOM > SZPIEGOSTWO !<. BO SA
Leniuszek
5 lata temu
Tam dymisja u nas w rządzie Dobrej Zmiany nagroda i kolejne bieganie po telewizorniach
Popieram
5 lata temu
Bardzo mi się podoba postawa pani May. Może warto by skopiować jej zasady na nasz grunt Tylko o czym pisałaby GW?.
M665
5 lata temu
U nas odwołałby się do sądu i są kazał by go przywrócić do pracy.
...
Następna strona