Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Natalia Stępień
|

Specjalna nagroda dla nauczycieli. MEiN odpowiada

199
Podziel się:

Z okazji 250-lecia Komisji Edukacji Narodowej rządzący przygotowali dla nauczycieli nagrodę specjalną. Kwota, jaka trafi na ich konta, będzie jednak niższa od oczekiwanej. MEiN zabrało głos w sprawie, o czym pisze Portalsamorzadowy.pl.

Specjalna nagroda dla nauczycieli. MEiN odpowiada
MEiN w pełni pokryje koszty wypłaty nagrody specjalnej dla nauczycieli (Adobe Stock, gpointstudio)

Najpóźniej do 14 października nauczyciele mają zobaczyć na swoich kontach nagrodę specjalną z okazji 250-lecia Komisji Edukacji Narodowej. Pieniądze na ten cel parlament zabezpieczył w nowelizacji tzw. ustawy budżetowej na 2023 r. Zgodnie z jej zapisami do nauczycieli powinna trafić kwota brutto w wysokości 1125 zł. "Na rękę" zatem dawałoby to niecałe 900 zł. Problem w tym, że nie ma pewności, o jaką kwotę brutto chodziło rządzącym – pisze portalsamorzadowy.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Absolutna nieprawda". Prezes ZBP o szansach "złotówkowiczów" na unieważnienie kredytów

MEiN zabiera głos w sprawie

Wspomniana wyżej kwota netto w wysokości ok. 900 zł jest bowiem kwotą dla pracownika. Inaczej natomiast wygląda ona z punktu widzenia pracodawcy. Aby nauczyciele otrzymali niecałe 900 zł, samorządy i organy prowadzące musiałyby otrzymać kwotę 1355,41 zł brutto na każdego nauczyciela, która jednak nie jest zapisana w ustawie. Jeżeli natomiast trafi do nich kwota 1125 zł brutto, to i wypłaty na konta nauczycieli będą niższe. Zgodnie z wyliczeniami przedstawionymi przez portalsamorzadowy.pl wyniosą one niecałe 755 zł.

Serwis podaje wyliczenia MEiN, które rozwiewają wszelkie wątpliwości.

1. Nagroda specjalna z naliczoną zaliczką na podatek PIT, którą otrzyma większość nauczycieli:

Wynagrodzenie brutto: 1 125,00 zł

 • Kwota zmniejszająca podatek: 0,00 zł
 • Składka emerytalna (9,76 proc.): 109,80 zł
 • Składka rentowa (1,50 proc.): 16,88 zł
 • Składka chorobowa (2,45 proc.): 27,56 zł
 • Razem składki ZUS: 154,24 zł
 • Podstawa wymiaru składki zdrowotnej: 970,76 zł
 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.): 87,37 zł
 • Koszty uzyskania przychodu: 0,00 zł
 • Podstawa obliczenia zaliczki: 971,00 zł
 • Zaliczka na podatek (12 proc.): 116,52 zł
 • Zaliczka do urzędu skarbowego: 117,00 zł

Do wypłaty: 766,39 zł

2. Nagroda specjalna bez zaliczki PIT, a więc dla nauczycieli do 26. roku życia:

Wynagrodzenie brutto: 1 125,00 zł

 • Kwota zmniejszająca podatek: 0,00 zł
 • Składka emerytalna (9,76 proc.): 109,80 zł
 • Składka rentowa (1,50 proc.): 16,88 zł
 • Składka chorobowa (2,45 proc.): 27,56 zł
 • Razem składki ZUS: 154,24 zł
 • Podstawa wymiaru składki zdrowotnej: 970,76 zł
 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.): 87,37 zł
 • Koszty uzyskania przychodu: 0,00 zł
 • Zaliczka do urzędu skarbowego: 0,00 zł

Do wypłaty: 883,39 zł.

Z oświadczenia resortu edukacji wynika więc, że od nagrody 1125 zł odprowadzony zostanie zarówno podatek dochodowy, jak i składki na ZUS. To oznacza, że kwota, jaką nauczyciele otrzymają "na rękę", będzie dużo niższa niż 900 zł. Ostateczna wysokość nagrody specjalnej zależała będzie od indywidualnej sytuacji nauczyciela.

Pieniądze na nagrodę specjalną maja pochodzić z rezerw w budżecie państwa. Na ten cel zaplanowano niecałe 935,5 mln zł, przypomina głos.pl.

Rząd szykuje bonus dla nauczycieli

"Tuż przed wyborami jest szansa, na dodatkowy bonus dla tej grupy zawodowej: większe niż zakładano podwyżki w 2024 roku" – pisze "DGP". Ostatnie zapowiedzi związane z podwyżkami lub nagrodami w budżetówce wywołały lawinę komentarzy. Okazało się, że wzrost wynagrodzeń wyniesie zaledwie 7,8 proc., podczas gdy strona społeczna zabiegała o co najmniej 20-proc. wzrost.

Chcemy, żeby od 1 stycznia wynagrodzenie najmniej zarabiających (nauczycieli) wzrosło o kolejne ponad 20 proc. tak, żeby różnica w zarobkach tych najmniej zarabiających, wchodzących do zawodu, między tym, co będzie od 1 stycznia 2024 r., a tym, co było w 2015 r., za czasów PO-PSL, wynosiła 100 proc. podwyżki. Dla nauczycieli dyplomowanych chcemy, żeby to było więcej niż 12,6 proc., liczymy na około 15 proc., może nawet 16 proc. Wszystko zależy od tego, jak się w kolejnych tygodniach potoczą prace nad budżetem" – zapowiedział na początku roku szkolnego minister edukacji Przemysław Czarnek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(199)
Tran
2 miesiące temu
Księgowość szkoły powinna być robiona przez pracowników gminy. Dla szkół organem prowadzącym są gminy i tam już są księgowi. Dołożyć im obowiązków. Będą oszczędności, których tak gminy w szkołach szukają.
boto
2 miesiące temu
Oświata jednorazowa premia 700 zł. Pracownicy Orlenu świąteczna premia wypłacona w październiku - 7 tysięcy. Jest różnica? Ano jest. Chemicy, zwalniać się ze szkół i szukać pracy w Orlenie.
Janek
2 miesiące temu
a czy państwo niepedagogiczni mają coś wspólnego z kartą nauczyciela????????????????
Taka nijaka
2 miesiące temu
Dzień nauczyciela? Przecież to dzien edukacji....ale co z tego? Nauczyciele szkolni i przedszkolni dostana nagrody, a co z pracownikami niepedagogicznymi jesli chodzi o szkoly i przedszkola! Samo sie nic nie zrobi. Sa pracownicy w sekretariatach, w kuchni, panie sprzatajace i opiekujace sie rowniez dziećmi, ale kto na to patrzy?NIKT!!!! Nawet rodzice w w przedszkolach szczególnie widza tylko PRZEDSZKOLANKI.....i nawet nie wiedza ze jak cos sie zdarzy ich pociechom to wlasnie owe panie sa przy nich i dbaja by byly czyste,by zjadly....tula gdy płaczą. Otwórzcie oczy.Sami tego nauczyliście
Nraeo
2 miesiące temu
6% podwyżki brutto w tym roku
...
Następna strona