Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Spuścizna po brexicie nie dla Warszawy. Amsterdam będzie drugim City

146
Podziel się

Rozwód z Unią Europejską zmusza brytyjskie firmy finansowe do ucieczki na kontynent. Już kilkadziesiąt z nich chce przenieść się do Amsterdamu. Tamtejszy regulator stara się wydawać licencje na czas. Warszawa właśnie przegapia swoją szansę.

Nawet 50 brytyjskich firm finansowych chce się przenieść do Amsterdamu
Nawet 50 brytyjskich firm finansowych chce się przenieść do Amsterdamu (Shutterstock.com, Martyn Jandula)
bDBepNGZ

Jak podaje Bloomberg, holenderski rząd zwiększył o 10 proc. budżet swojego regulatora finansowego AFM (w Polsce taką funkcje pełni Komisja Nadzoru Finansowego), aby nadążyć z nowymi zadaniami. Urzędnicy przeglądają wnioski o licencje od brytyjskich firm finansowych, które chcą przenieść swoje siedziby do Amsterdamu.

Zobacz także: OGLĄDAJ: Brexit. Jak rząd chce pomóc polskim firmom

Na przeprowadzkę, którą wymusza brexit, już teraz zdecydowało się od 30 o 50 przedsiębiorstw. Dla holenderskiego rynku kapitałowego to nie tylko wyzwanie logistyczne, ale też szansa na potężny impuls dla zwiększenia obrotów. Szacuje się, że wartość rynku akcji może urosnąć o jedną trzecią, a udział w europejskim rynku obligacji zbliży się do 90 proc.

bDBepNHb

"To będzie punkt zwrotny. Będziemy mieli do czynienia ze znacznie większą liczbą transakcji" – powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga Merel van Vroonhoven, szefowa holenderskiego regulatora.

Eksperci nie są zaskoczeni. Ich zdaniem takie centra finansowe jak Frankfurt, Paryż czy właśnie Amsterdam są naturalnym wyborem dla firm inwestycyjnych, ponieważ są tam największe europejskie giełdy i cała infrastruktura techniczna, instytucjonalna do obsługi transakcji.

- Polska powinna nie tyle walczyć wprost o przejęcie brytyjskich miejsc pracy, co po prostu starać się prezentować Warszawę jako atrakcyjne lokalne centrum kapitałowe. Na razie udaje nam się to w coraz większym stopniu w sektorze technologicznym. Globalne banki zakładają u nas tego rodzaju centra. Jednocześnie jednak warto dbać o rolę Warszawy jako lokalnego centrum kapitałowego w bardziej tradycyjnym wymiarze – komentuje dr. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

bDBepNHh

Jak dodaje, do tego potrzebna jest przemyślana polityka gospodarcza i elastyczne podejście regulatora, czyli KNF.

Nie bez znaczenia są też kwestie geograficzne. Amsterdam to centrum Europy Zachodniej. Firmy z Londynu mają tam blisko, więc przeprowadzka jest szybsza i tańsza.

- To, co mają Holendrzy, a czego brakuje czasem Polakom, to ogromne doświadczenie w międzynarodowym biznesie. Instytucje, prawnicy, księgowi a nawet agenci nieruchomości są przyzwyczajeni do pracy z zagranicznymi specjalistami – powiedział money.pl przedsiębiorca Dawid Pacha.

bDBepNHi

Nasz rozmówca jest współtwórcą startupu MessengerFox. Od sierpnia mieszka w Hadze. Zwraca uwagę na proprzedsiębiorcze przepisy podatkowe.

- Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są tutaj zwolnione z płacenia podatków od dywidend, czyli nie są podwójnie opodatkowane jak tego typu podmioty w innych krajach europejskich. Do tego firmy, które zatrudniają talenty w kluczowych sektorach gospodarki i które ściągają ludzi do takiej pracy z innych krajów, mają ulgi podatkowe od tych pracowników – wyjaśnia Dawid Pacha.

Taka ulga podatkowa wynosi 30 proc. W praktyce wygląda to tak, że pracownik może umówić się ze swoim zagranicznym pracownikiem, że będzie mu płacił pensję niższą o jedną trzecią. Następnie pracownik dostanie zwrot od urzędu podatkowego.

Brexit niepokoi prywatny biznes. Honda Motor Co. zamyka swoją fabrykę w Swindon pod Londynem, która zatrudnia około 3,5 tysiąca pracowników. Już w styczniu dwie inne marki samochodowe – Ford i Jaguar – podawały, że związku z brexitem mogą zwolnić nawet do 10 tysięcy osób.

bDBepNHj

Masz newsa? Wyślij go do nas przez dziejesie.wp.pl

bDBepNHC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
qwe
2 lata temu
hmmm isc do holendra czy pod nadzor KNFu, ktory chetnie zadluzy nowy bank aby go przejac "za zlotowke". CIEZKI WYBOR!
Adam Pawlik
2 lata temu
Przegapili? Co za bzdury naprawdę duży kapitał omija Polskę jak najdalej. Prawo fiskalne zmienia się co co 3 miesiące. Interpretacja przepisów niespójna . Każdy urząd skarbowy mówi co innego. Podatki całkiem spore zwałaszcza ZUS. Niechęć do Uni Europejskiej. Rząd bez kontaktów za granicą. KNF umoczony łapówkami. Zaściankowość i zacofanie w myśleniu. Kutura pracy urzędników i polityków godna pożałowania. Panie redaktorze o co mieliśmy się starać i przyciągnąć? Stajemy się republiką bananową ,a nie poważnym państwem. A Ci którzy mówią że mogą nam zazdrościć. Mówią to co zobaczyli w promieniu 100m . Jeśli by tak było Polacy by nie emigrowali. Polska nie przespała korzyści z Brexitu Polska sama zrezygnowała . Ponieważ myślenie do przodu, polityków i urzędników polega na tym by jak najwięcej zarobić minimalnym kosztem . Myślenie o Polsce jako dobru wspólnym nigdy nie było cechą rządu PiSowskiego.
Dawid
2 lata temu
Biznes to ludzie a nie tylko regulacje prawne i inne. Europa Zachodnia od setek lat robiła ze sobą biznesy, maja mieszane rodziny wiec powiązania, zwyczajnie się znają i ufają. Zaufanie w biznesie jest równie ważne jak infrastruktura.
bDBepNHD
lanos
2 lata temu
Warszawa przegapia szanse? Nie ma co ukrywac, ze powazne firmy wybiora stolice o swiatowych standardach. Warszawa, nie ma co ukrywac, to prowincjonalna stolica i prestizu w wielkim swiecie finansowym nie wzbudza. Do tego przez ostatnie 25 lat nowych rzadow nie udalo sie zbudowac spojnego systemu rozwoju i zarzadzania tym miastem. Wszystko jest robione na zlosc konkurencyjnej partii. Nie ma sie co oszukiwac, ze nowy pomnik wybitnego(?) prezydenta powaznych inwestorow nie przyciagnie.
Holenderka
2 lata temu
Bo Polacy to by chcieli duzo zarabiac, jak najmniej inwestowac i jak najmniej wspolpracowac. Nie mozna miec ciastko i zjesc ciastko. Wy Holendrom do piet nie dorastacie. Dziela was lata swietlne w kulturze i mentalnosci.
...
Następna strona