Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Stan wyjątkowy w USA może zagrozić 5 inwestycjom w Polsce. Pentagon przedstawił pełną listę

10
Podziel się:

Do Kongresu wpłynęła lista inwestycji o łącznej wartości prawie 13 mld dol., które mogą być zagrożone na skutek wprowadzenia przez Donalda Trumpa stanu wyjątkowego na południu USA.

Łączna wartość wszystkich inwestycji zawartych na liście to 12,9 mld dol.
Łączna wartość wszystkich inwestycji zawartych na liście to 12,9 mld dol. (East News, Xinhua News/East News)

Wprowadzony przez Donalda Trumpa w lutym stan wyjątkowy pozwala mu sięgnąć po pieniądze z wojskowego budżetu infrastrukturalnego, których wcześniej odmówił prezydentowi Kongres. Fundusze miały zostać przeznaczone na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Pentagon przygotował więc pełną listę kilkuset obiektów, które mogą być zagrożone cięciami, jeśli prezydent zdecyduje się sięgnąć po pieniądze – pisze Polska Agencja Prasowa. W sumie liczy ona 20 stron.

Wśród nich są również inwestycje zlokalizowane w Polsce. Jest ich pięć, wszystkie związane są z w Europejską Inicjatywą Odstraszania. W sumie inwestycje planowane w Polsce warte są 144,4 mln dol.

Na liście Pentagonu znalazły się choćby przedłużenie linii kolejowej i budowę kolejowego składu przeładunkowego oraz budowa magazynu paliwa w bazie lotniczej w Powidzu – wylicza PAP. Pod znakiem zapytania może stanąć również przedłużenie linii kolejowej i budowę kolejowego składu przeładunkowego, magazynu amunicji oraz punktów zbornych, których lokalizacji jeszcze nie wybrano.

Zobacz także: Obejrzyj: Strażnicy znaleźli katapultę na granicy USA i Meksyku:

Łączna wartość wszystkich inwestycji zawartych na liście to 12,9 mld dol., z tego w razie potrzeby użytych może być 3,6 mld dol. To do Kongresu będzie należeć decyzja, które z inwestycji zostaną skreślone albo opóźnione – informuje PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
antyklerykal
5 lata temu
oby tramp okazał się grabarzem katofaszyzmu USA jak został grabarzem ZSRR Gorbaczow !!!!!!!!!!!....."Najdroższa armia świata. Ile USA wydaje na swoją armię?"...Chociaż amerykańska gospodarka walczy z kryzysem, budżet obronny USA rośnie. Dziś jest o 114% większy niż jeszcze 13 lat temu. Każde pięć sekund wojny w Iraku kosztowało Amerykanów tyle, ile wynosi w ich kraju przeciętne roczne wynagrodzenie. Przedstawiamy Wam garść zadziwiających - a niekiedy wstrząsających - faktów na temat sił zbrojnych USA. 1. USA wydaje więcej pieniędzy na swoje wojsko niż kolejne 15 najmocniej uzbrojonych państw razem wziętych. W 2010 roku świat przeznaczył na zbrojenia 1,62 bln dol. Wydatki Amerykanów to aż 43 procent tej sumy, czyli prawie 700 miliardów. Dla porównania: Europa (wliczając Rosję) poświęciła na ten cel 376 miliardów - 24 procent całości. Budżet polskiego MONu wyniósł w tym czasie około 8,5 miliardów dol. 2. Całkowita powierzchnia wszystkich znanych amerykańskich baz i obiektów nuklearnych wynosi 15 654 mile kwadratowe......................więcej w artykule"
Olo
5 lata temu
Mają swoje sprawy a nie Polske.
leon
5 lata temu
Jak zwykle międzynarodowi socjaliści i liberałowie próbują dać nam w kość. Najpierw zalewali imigracją muzułmańską UE, a jak Europejczycy trochę się zbuntowali, to chwilowo dali na wstrzymanie i ruszyli do USA zlikwidować ich służby graniczne. Dlatego Trump w tym roku nie wesprze Polski, musi bronić swój kraj. Lewacy są największym problemem tego świata.
realist
5 lata temu
Granica pomiędzy USA a Meksykiem ma 2500 km. Trump ma łeb do interesów. Nie darmo wyszarpał od Putina 40 milionów dolarów na budowę w Moskwie Trump Tower. To ile może zarobić na budowie takiego parkanu? Ze stalowych sztachet wysokiego na 5 m. A przecież granica z meksykiem to prawie wyłącznie pustynia.
USA
5 lata temu
Polacken -447 - czeka