Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

System kaucyjny w Polsce będzie mieć charakter bezparagonowy

100
Podziel się:

System kaucyjny w Polsce ma działać podobnie do tego, jak ten związany z butelkami po piwach, choć w przypadku tego pierwszego nie będzie konieczności okazania paragonu - wynika z wypowiedzi wiceministra klimatu Jacka Ozdoby. Dodał on, że ministerstwo rozważało inne rozwiązania, ale byłyby one zbyt drogie.

System kaucyjny w Polsce będzie mieć charakter bezparagonowy
System kaucyjny już wkrótce w Polsce (zdj. ilusracyjne). (Unsplash.com, Daria Volkova)

Jacek Ozdoba brał udział w posiedzeniu senackiej komisji środowiska. Musiał odpowiadać na pytania m.in. z zakresu rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) oraz o wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce.

ROP ma wymusić na producentach, którzy wykorzystują opakowania, finansowanie zbierania i zagospodarowywania odpadów opakowaniowych na wyższym poziomie niż obecnie. Ozdoba potwierdził, że wraz z wejściem w życie ROP, pojawi się w Polsce także system kaucyjny.

- My chcemy od razu zaproponować system kaucyjny. Jestem entuzjastą tego systemu - powiedział wiceminister.

Zobacz także: Zobacz: Zmiany dla kierowców od 5 grudnia. Dotyczą m.in. prawa jazdy

Zapewnił jednak, że - zgodnie z przygotowaną propozycją - system będzie bezparagonowy. Ze słów Ozdoby wynika, że będzie on dobrowolny. Nie będzie on opierać się np. na obowiązkowym wprowadzeniu automatów.

Wiceminister podkreślił, że w resorcie był rozpatrywany taki pomysł. Jednak został on odrzucony ze względu na potencjalne koszty realizacji przedsięwzięcia. Ozdoba ocenił, że byłyby one przerzucane na klientów.

Z analizy sprzed kilku lat - autorstwa ówczesnego ministerstwa środowiska - wynika, że system kaucyjny w Polsce, który byłby oparty na automatach, kosztowałby 19-24 mld złotych w ciągu pięciu lat. Analiza wykazała, że na terenie państwa musiałoby się pojawić ok. 118 tys. automatów. Koszt jednego z nich oscyluje wokół co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dlatego też ostatecznie uznano, że system kaucyjny za butelki powinien być bezparagonowy. Ozdoba ocenił, że dobrze się sprawuje system zwrotów butelek po piwach. W takim kierunku docelowo szedłby system kaucyjny.

W przeciwieństwie jednak do zaproponowanego systemu kaucyjnego, w przypadku zwrotu kaucji za butelki po piwie trzeba okazać paragon sprzedawcy.

Ozdoba w lipcu zdradził Polskiej Agencji Prasowej, że ROP ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Poruszony został także temat segregacji odpadów. Wiceminister wyjaśnił, że ministerstwo rozważa wprowadzenie takich zapisów, które pozwoliłyby samorządom na zbieranie odpadów w trzech frakcjach, zamiast w pięciu. Działoby się tak w wyjątkowych sytuacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(100)
wilk
3 lata temu
Dobrze że będą kaucje ale powinny byc na wszystko nie tylko butelki po piwie,,nie odebrana kaucja powinna trafiać do firm które prowadzą prawdziwy recykling 100% będzie odrobinę czyśćiej a nie trzymanie na składowiskach a póżniej ich podpalanie
KX1
4 lata temu
od 25 lat niszczą system kaucyjny bo sklepy i producenic na nie przyjmiwaniu butelek i piętrzeniu problemów zarabiali pobierając kaucje a nie skupując butelek...
Jola
4 lata temu
Kiedy urzędnik zrobił coś sensownego.
em
4 lata temu
Panie Ozdoba niech pan nie wymyśla bzdurnych rozwiązań a skorzysta z tych które w świecie się już sprawdziły!!!!!!! Niech pan nie stosuje metody że jajko mądrzejsze od kury!!!!!!Jest pan za cienki!!!!!
zen
4 lata temu
Zbyt drogie. A co jest cenniejszego od środowiska? Niedługo śmieci będą wyższe jak rowy przydrożne. Samozaoranie.
...
Następna strona