Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Szczepionka na COVID-19. EMA zaaprobowała preparat AstraZeneca

4
Podziel się:

Europejska Agencja Leków wydała pozytywną decyzję w kwestii szczepionki firmy AstraZeneca. Przeznaczona będzie dla osób w wieku od 18 lat. W lutym do Polski trafi ok. 500 tys. dawek.

Szczepionka na COVID-19. EMA zaaprobowała preparat AstraZeneca
AstraZeneca (Flickr, Gwan Kho CC BY-SA 2.0 Flickr.com)
bESPGySZ

Preparat musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska. Europejska Agencja Leków w piątek wydała pozytywną opinię dla preparatu firmy AstraZeneca.

Agencja poinformowała, że wyniki badań klinicznych w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA wykazały że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu Covid-19 u osób w wieku od 18 lat.

Badania wykazały zmniejszenie o 59,5 proc. liczby objawowych przypadków Covid-19 u osób, którym podano szczepionkę w porównaniu z osobami, którym podano placebo. Oznacza to, że w badaniach klinicznych szczepionka wykazała około 60-procentową skuteczność.

bESPGyTb

- Mamy teraz trzy szczepionki, które zostały opracowane i pozytywnie zaopiniowane. Szczepionki przeciwko chorobie, której rok temu jeszcze nie znaliśmy. Żadna z nich nie jest doskonała. Żadna nie ma wszystkich cech, które są pożądane i które pozwoliłyby nam pójść naprzód. Żadna z nich nie jest magicznym środkiem. Razem jednak dają nam narzędzia i opcje, żeby zapobiegać różnym aspektom choroby. Obiecujące rezultaty są zgłaszane na podstawie (badań) nad kilkoma innymi szczepionkami i lekami - powiedziała na konferencji prasowej szefowa EMA Emer Cooke.

Zobacz także: Nowe obostrzenia do lutego. Prof. Simon: restauratorzy największymi przegranymi

W lutym do Polski trafi ok. 500 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca - poinformował w piątek prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

bESPGyTh

- Z informacji, jakie otrzymujemy na poziomie Komisji Europejskiej wynika, że AstraZeneca redukuje harmonogramy dostaw. Będą one (dostawy) zaledwie na poziomie 25 proc. w stosunku do pierwotnie planowanych - dodał prezes ARM.

Kuczmierowski powiedział, że teraz strona polska czeka na oficjalny harmonogram dostaw, który nie jest na razie znany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESPGyTC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Jasneeee
10 miesięcy temu
Poczytajcie jak to działa na przykładzie leku "mediator" we Francji, jak całe środowisko lekarzy, zatwierdzaczy i polityków brało do kieszeni. Ciekawe teraz jakie wywalczyli sobie stawki
Yuna
10 miesięcy temu
Szczepcie się! Wcale się nie zdziwię jak za 5 lat rząd przeprosi zaszczepionych za tzw. powikłania poszczepienne o których nie było wiadomo.
tre
10 miesięcy temu
60 procent haha. Tragedia
bESPGyTD
Ela
10 miesięcy temu
Akurat tą szczepionką nie zaszczepię się. 60% skuteczności. To ja dziękuję