Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa: przy zwolnionych obrotach Fundusz dopłaci do pensji

Dopłaty do pensji z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mają uchronić firmę przed koniecznością zwalniania pracowników w czasie, gdy rynek praktycznie stanął. Wydłużone godziny pracy już po tym, jak wszystko zacznie wracać do normy ma z kolei dać firmom szanse "nadrobienia" zaległości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Pracodawcy i pracownicy muszą mieć świadomość, że "po wirusie" przyjdzie im działać w zupełnie nowych warunkach - przynajmniej przez jakiś czas (Fot: fotolia)

Rząd nie opublikował jeszcze projektu ustawy mającej przeprowadzić przedsiębiorców i zatrudnionych przez czas epidemii i recesji, która po niej nastąpi. W niedzielę do projektu dotarli jednak dziennikarze, dzięki czemu wiemy, w jaki sposób rząd chce zrealizować składane w zeszłym tygodniu obietnice.

Utrzymaniu miejsc pracy mają służyć dopłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak wyliczyła "Gazeta Wyborcza", 8,2 mld zł pójdzie z FGŚP na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników firm na postojowym, firm w kryzysie oraz na składki na ZUS dla firm w poważnych tarapatach . Udzieli pożyczki - 5 tys. zł ( z możliwością ich umorzenia, jeśli firmie uda się utrzymać miejsca pracy).

Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "Ogłaszamy stan epidemii"

Warunkiem skorzystania z pomocy będzie to, by pracodawca nie miał żadnych zaległości wobec instytucji państwowych: musi mieć zapłacone do końca II kwartału 2019 roku wszelkie podatki, składki i zobowiązana wobec państwa. Pieniądze będą wypłacane w okresie przestoju lub obniżenia wymiaru pracy. Ale przedsiębiorca, który boryka się ze spadkiem obrotów, nie może obniżyć czasu prac więcej niż o 20 proc., a wynagrodzenie pracowników nie może spaść poniżej najniższego ustawowego – 2600 zł brutto.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że ustawy przygotowane przez rząd ograniczą skutki kryzysu
Prawnik o tarczy antykryzysowej: "Mechanizmy są zbyt skomplikowane, a ich wdrożenie wyniesie biurokrację na wyżyny"
Spotkanie prezydenta z premierem, minister rozwoju oraz szefami ZUS i BGK.
Prezydent ingeruje w tarczę antykryzysową. Zmiana dotyczy zwolnienia ze składek na ZUS

Pieniądze przeznaczone będą dla firm, którym spadły obroty i do tych na postojowym, gdy nie pracują. Spadek obrotów o 15 proc. w ciągu ostatnich dwóch miesięcy da prawo do wsparcia. Wtedy jej szef będzie mógł ograniczyć każdemu pracownikowi wymiar czasu pracy do 0,8 etatu i obniżyć pensję do 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia (wynagrodzenie nie może być mniejsze niż pensja minimalna - obecnie 2600 zł brutto).

Firma będzie mogła więc ograniczyć wymiar etatów i dodatkowo dostanie dofinansowanie z z Funduszu Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych do pensji każdego pracownika. Może ono wynieść maksymalnie 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za 2019 r. – wylicza "GW".

Inne godziny pracy

Premier Morawiecki dał wyraźnie do zrozumienia, że wszyscy będą musieli ponieść pewne wyrzeczenia, by pomóc firmom przetrwać. Dotyczy to również pracowników, którzy będą musieli zaakceptować niższe wynagrodzenie oraz pogodzić się z tym, że – gdy produkcja i usługi zaczną normalnie działań – pracodawca będzie mógł od nich wymagać dłuższych godzin pracy. Tarcza antykryzysowa przewiduje ograniczenie stosowania niektórych przepisów Kodeksu Pracy. Chodzi o to, by umożliwić nadrabianie strat, gdy tylko stanie się to możliwe. Czas pracy będzie można wydłużyć do 12 godzin, a nieprzerwany odpoczynek będzie mógł wynosić tylko 8 godzin. Takie rozwiązania mogą obowiązywać do 12 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, tarcza antykryzysowa, wynagrodzenia, pensje, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2020

emerytNiewolnictwo w czystej postaci. 12 godz. pracy i 8 godz. przerwy !? Czy kogos calkowicie porabalo ? Czyli za epidemie maja ,,zaplacic,, najbiedniejsi … Czytaj całość

23-03-2020

RyszardZdaje sie ze ten wirus to gwiazdka z nieba dla naszego rzadu. Praca po 12 godzin za polowe pensji booo koronawirus i trzeba ratowac firme,gospodarke i … Czytaj całość

23-03-2020

MOJE PYTANIEA O ILE ZMNIEJSZĄ SIĘ DOCHODY PARLAMENTARZYSTÓW ????? CZY MOŻE WZROSNĄ !!!

Rozwiń komentarze (535)