Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Te branże mają problem. Tu wciąż brakuje pracowników

52
Podziel się:

Trudności w znalezieniu pracowników o odpowiednich kompetencjach są barierą dla 35 proc. firm - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Duże problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników ma branża transportowa i magazynowa.

Te branże mają problem. Tu wciąż brakuje pracowników
Duże problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników ma m.in. branża magazynowa (zdjęcie ilustracyjne) (PAP, Tomasz Gzell)

W opinii analityków PIE, w perspektywie najbliższych kilku lat rynek pracy będzie podlegać zmianom, które mogą nasilić problemy firm z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Eksperci wskazali na już istniejące trudności w znalezieniu kompetentnych pracowników. Zwrócili też uwagę, że większość firm nie podejmuje inwestycji w rozwój kwalifikacji pracowników poprzez szkolenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzydziestoczteroosobowe klasy, praca na kilka zmian. Wiceszef ZNP: dramat w szkołach

Brakuje pracowników z odpowiednimi kompetencjami

Według badania PIE opublikowanego w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE", dla 35 proc. badanych firm barierą mającą duże znaczenie w działalności przedsiębiorstwa są trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach. Na duże trudności z tym związane rzadziej narzekają mikrofirmy (32 proc. wskazań) niż duże przedsiębiorstwa (38 proc.), "których zwykle szerszy zakres działania wymusza zapotrzebowanie na pracowników o różnych specjalizacjach i kompetencjach".

Duże problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników zgłaszają przede wszystkim firmy zajmujące się transportem i magazynowaniem, a także działalnością związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (po 48 proc. wskazań) oraz z sektora IT (46 proc.) i przetwórstwa przemysłowego (43 proc.). W 2021 r. było to 72 proc., a w 2022 r. - 59 proc.

Firmy inwestują w pracowników

"Wydaje się, że w czasach dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zmian w stylach zarządzania i modelach współpracy, udział firm inwestujących w kompetencje pracowników powinien być większy" - zaznaczyli eksperci PIE.

Zwrócili uwagę, że odsetek firm inwestujących w rozwój kompetencji pracowników zależy od skali trudności przedsiębiorstw w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach.

"Firmy, które wskazują na duże trudności związane z pozyskiwaniem pracowników, o odpowiednich kompetencjach częściej szkolą lub planują szkolić już zatrudnionych pracowników (48 proc.), niż przedsiębiorstwa, dla których pozyskiwanie pracowników jest mało utrudniającą barierą (33 proc.)" - podsumowano.

Badania PIE przeprowadzono w grudniu 2022 r. na próbie 1000 firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
Biały Plantat...
rok temu
Moja branża również ma gigantyczne problemy kadrowe. Nikt się o nas nie troszczy od ponad 150 lat!!!
maruda
rok temu
Po prostu korporacjom nie opłaca się szkolić "niewolników" na wszystkich stanowiskach a i tak część z nich będzie przejęta przez automaty, to tylko kwestia czasu. Natomiast na prace fizyczną nie potrzebują aż tak wykwalifikowanych pracowników (pracownik nie może być mądrzejszy od przełożonych, tak działa ich system), więc po co wydawać kasę.
RED
rok temu
Jest 500, to po co pracować. 🤑🤑
Wiesław
rok temu
To są brednie co mówicie ponieważ jak ja chciałem to olewacie bo się nie ma doświadczenie taka jest prawda a teraz się ryczy że pracowników to trzeba przyjmować co chcą pracować a nie co nie chcą pracować taka jest prawda
robolbezrobot...
rok temu
materiały na 50m mieszkanie jakieś 50k robocizna 40k więc z kąt cena za metr 8k ?
...
Następna strona