Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Umorzone zadłużenie kredytu. Skarbówka: nie trzeba płacić podatku

38
Podziel się:

Jest dobra wiadomość dla frankowiczów, którzy dogadali się z bankiem i nie muszą spłacać części swojego kredytu. Fiskus potwierdził, że od umorzonej kwoty nie trzeba odprowadzać PIT.

Umorzone zadłużenie kredytu. Skarbówka: nie trzeba płacić podatku
Od umorzonej kwoty kredyty nie trzeba odprowadzać PIT - uznała skarbówka (Adobe Stock, SYLWIA KINTOP)

"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że o interpretację wystąpił mężczyzna, który w 2008 r. wziął kredyt we frankach szwajcarskich. Za pożyczone pieniądze kupił mieszkanie dla dzieci, które są na jego utrzymaniu. Syn mieszkał w nim niecały rok, córka w ogóle. Po wyprowadzce syna lokal jest wynajmowany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Frankowicze pewni wygranych w sądach. Prezes ZBP zwraca uwagę na niuans w wyroku TSUE

Rozporządzenie minista ratuje kredytobiorców

Jak czytamy w gazecie, w 2022 r. mężczyzna zawarł z bankiem ugodę, na podstawie której dokonano zamiany waluty zadłużenia z franka szwajcarskiego na złotówki. Było w niej też postanowienie, że bank umarza zadłużenie kredytobiorcy w kwocie 21 tys. zł. Czy od tej kwoty trzeba zapłacić podatek?

Jak zaznacza dziennik, fiskus przypomniał, że umorzenie kredytu (jego części bądź odsetek) powoduje powstanie u kredytobiorcy przychodu. Uzyskuje bowiem przysporzenie majątkowe. Jest to tzw. przychód z innych źródeł. Generalnie wykazujemy go w zeznaniu rocznym i rozliczamy według skali podatkowej - tłumaczy dziennik.

Jak się jednak okazuje mężczyzna nie musi opłacać się skarbówce. Ratuje go rozporządzenie ministra finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (DzU z 2022 r., poz. 592). Fiskus potwierdził, że można je zastosować w opisanej sytuacji.

Sądy przyspieszyły. Coraz więcej wyroków na korzyść frankowiczów

Ponad 4 tys. - tyle wyroków w sprawach frankowych zapadło w pierwszym półroczu tego roku według szacunków Votum Robin Lawyers opartych na informacjach dostępnych w różnych źródłach. To więcej niż w całym 2021 i 2020 roku, gdy sądy wydały odpowiednio 2780 i 955 wyroków. To pokazuje, jak bardzo przyspieszyły postępowania.

Dominują orzeczenia stwierdzające nieważność umowy kredytowej – zapadło 3746 takich wyroków. W tej sytuacji klient oddaje bankowi kapitał, a bank zwraca mu wszystkie pobrane raty i opłaty wraz z odsetkami. Banki nie pozostają dłużne wobec takich osób — od jakiegoś czasu żądają zapłaty za bezumowne korzystanie z kapitału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Michał
rok temu
Lepiej być ostrożnym na zapas i tak, nigdy nie wiadomo gdzie się na dłużnika trafi. Krd się przydaje w takich chwilach
Polak
rok temu
A co z osobami mającymi kredyt w złotówkach. Kiedy będą pierwsze pozwy za działania RPP na polecienie rządu.
trocki
rok temu
Skoro umowa zawiera abuzywne zapisy i jest nieważna w wyniku sądowego wyroku ...to jak można żądać odsetek od kapitału?.odwracając...wpłacając do banku raty na podstawie wadliwej umowy o ktirej wadliwości bank wiedział doskonale również tworzymy kapitał...ktorym bezprawnie zarządza bank...
Qwe
rok temu
Poseł ,co tam najważniejsze że Mejrzy mają dobrze...
dsdsdsdsds
rok temu
Szczerze to nie ma żadne znaczenia, kryzys w ciągu 2 lat zniszczy życie wielu ludzi ...
...
Następna strona