Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec "wolnej amerykanki". Bruksela chce nowych przepisów dla Ubera i Airbnb

14
Podziel się

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, wzywając Komisję Europejską do stworzenia konkretnych przepisów regulujących usługi oferowane w ramach tzw. gospodarki dzielenia się, typu Airbnb czy Uber. Nowe przepisy mają chronić konsumentów i pracowników.

Koniec "wolnej amerykanki". Bruksela chce nowych przepisów dla Ubera i Airbnb
(Mariusz Gaczynski/ EastNews)
bDSxiIRh

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, wzywając Komisję Europejską do stworzenia konkretnych przepisów regulujących usługi oferowane w ramach tzw. gospodarki dzielenia się typu Airbnb czy Uber. Nowe przepisy mają chronić konsumentów i pracowników.

Europosłowie podkreślili, że w prawodawstwie UE wciąż istnieją szare strefy, które wymagają uregulowania. Jedną z nich są usługi oferowane w ramach gospodarki dzielenia się (sharing economy). Zwłaszcza, że obejmują one coraz szerszy wachlarz usług, od zakwaterowania (np. Airbnb) po transport samochodowy (np. Uber, BlaBlaCar) czy usługi pomocy domowej.

Eurodeputowani chcą m.in., żeby określone zostały jasne kryteria pomiędzy tzw. indywidualnymi usługodawcami, czyli osobami prywatnymi, które chcą za opłatą podzielić się swoją nieruchomością lub samochodem z inną osobą i robią to sporadycznie, a usługodawcami profesjonalnymi, którzy świadczą swoje usługi zawodowo i wyłącznie w celach zarobkowych.

bDSxiIRj
Zobacz także: Uregulowania statusu Ubera chcą również polscy taksówkarze. Na początku czerwca nawet protestowali przeciwko konkurencji:

PE zaznaczył, że konsumenci - korzystający z usług za pośrednictwem np. serwisów Airbnb, eBay czy Uber - muszą być tak samo chronieni jak w przypadku każdej innej transakcji. Dlatego powinni być informowani o swoich prawach i o zasadach mających zastosowanie do każdej transakcji. Dodatkowo platformy społecznościowe powinny wprowadzić jasne i czytelne mechanizmy składania skarg oraz system rozstrzygania sporów.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Europosłowie chcą również, żeby KE jak najszybciej wyjaśniła kwestie odpowiedzialności w kontekście korzystania z platform społecznościowych. Tym bardziej, że ostatnie badania KE ujawniły, że często ani klienci, ani zarządzający platformą nie znają swoich praw, nie wiedzą też, kogo obarczyć odpowiedzialnością w przypadku nieudanej transakcji, ani gdzie składać skargi.

bDSxiIRp

Dlatego też, zdaniem parlamentarzystów, KE powinna opracować dokładne wytyczne, które doprecyzują, czy np. dana usługa hotelarska lub transportowa jest świadczona w ramach działania platformy, czy też platforma ta jedynie o niej informuje.

PE przypomniał także o konieczności uregulowania praw pracowników świadczących usługi w ramach gospodarki dzielenia się (np. kierowców Ubera). Jak podkreślono w rezolucji, "powinni oni mieć zagwarantowane uczciwe warunki pracy oraz ochronę prawną i socjalną; powinni też móc przenosić w przypadku zmiany pracy wystawiane im przez użytkowników opinie i oceny, które decydują o ich wartości na rynku cyfrowym".

Chodzi o podatki

Należy także wprowadzić jasne regulacje podatkowe wobec przedsiębiorstw działających w ramach gospodarki dzielenia się - uważają parlamentarzyści. Ich zdaniem "przedsiębiorstwa świadczące porównywalne usługi, czy to w ramach gospodarki tradycyjnej, czy też gospodarki dzielenia się, powinny mieć podobne obowiązki podatkowe".

bDSxiIRq

- Konieczna jest europejska strategia na rzecz gospodarki dzielenia się. Celem powinno być uniemożliwienie stosowania różnych zasad wobec podobnych usług, tak w tradycyjnym modelu gospodarki, jak i w gospodarce dzielenia się, zarówno pod względem dostępu do rynku, jak i poboru podatków, zapewniając tym samym uczciwą konkurencję między operatorami internetowymi i offline - powiedział podczas debaty poprzedzającej głosowanie włoski socjaldemokrata Nicola Danti.

Zdaniem PE, nowe przepisy zapewnią wszystkim przedsiębiorcom równe warunki działania, nie powinny jednak ograniczać świadczenia usług ani ich utrudniać. Europosłowie podkreślili, że gospodarka dzielenia się nie powinna być postrzegana jako zagrożenie dla tradycyjnej, ale jako gospodarka "społecznie korzystna dla obywateli UE".

Z badań Eurobarometru wynika, że 17 proc. europejskich konsumentów korzysta z usług świadczonych w ramach gospodarki dzielenia się, a 52 proc. ma świadomość, że tego typu usługi istnieją. Największą popularnością cieszą się usługi zakwaterowania (typu Airbnb), ale największy dochód przynosi transport (m.in. Uber).

bDSxiIRr

Przyjęta przez PE rezolucja nie jest wiążąca dla KE, ale jest dla niej sygnałem politycznym.

bDSxiIRK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Wojto
4 lata temu
Uber - gospodarka dzielenia się ? Co za bzdura, kto to wymyślił ? Przecież to zarobkowy przewóz osob na który tego co pamiętam trzeba mieć stosowne uprawnienia. Póki co Uber jawnie łamie prawo.
takie tam
4 lata temu
Co to znaczy gospodarka dzielenia się mieszkaniem, czy samochodem? Jeżeli już się z kimś czymś dzielę ,to samo znaczenie tego słowa wyklucza pobieranie za to opłat. Jeżeli pobieram opłatę za nocleg lub przewóz, to powinienem spełniać takie same kryteria, jak hotel (sanepid, straż pożarna, powierzchnia pokoju, dostęp do toalety...), a w przypadku przewozu osób, takie jak koncesjonowany przewóz (badania psychotechniczne dla kierowców zawodowych, badania techniczne pojazdu do przewozu osób, odpowiedni staż posiadanego prawa jazdy...). Dodatkowo opłaty ZUS i podatki takie jak inni przedsiębiorcy.
Pzdr
4 lata temu
Niedługo będą regulować pojemność spłuczki w toalecie u każdego w mieszkaniu "Dla naszego dobra", "w celu "ochrony konsumenta"
bDSxiIRL
Grzegorz
4 lata temu
Wolność i demokracja , czyli co ? Podatnik i złodziej na równych prawach ?
kokon
4 lata temu
kazdy zawód mozna podciągnąc pod te dzielenie i nie płacic zus i podatków jak teraz np uber.