Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Angela Merkel apeluje do Niemców: Nie idźcie za prowodyrami tych demonstracji

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec w noworocznym przemówieniu odniosła się do sytuacji na Ukrainie i do fali protestów przeciwko imigrantom.

Angela Merkel apeluje do Niemców: Nie idźcie za prowodyrami tych demonstracji
(PAP/EPA)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w orędziu noworocznym, że Europa chce budować bezpieczeństwo wspólnie z Rosją, lecz nie pogodzi się z naruszaniem przez Kreml prawa międzynarodowego. Odniosła się też do fali protestów przeciwko imigrantom.

_ - To był rok, w którym mieszkańcy Europy z od dawna niespotykaną brutalnością dowiedzieli się, jakie skutki ma naruszanie fundamentów naszego europejskiego ładu pokojowego - a więc prawa do samostanowienia narodów. Tego właśnie doświadcza Ukraina ze strony Rosji _ - powiedziała Merkel w telewizyjnym wystąpieniu wyemitowanym wieczorem przez drugi program telewizji publicznej ZDF.

_ - Nie podlega dyskusji, że pragniemy bezpieczeństwa w Europie razem z Rosją, a nie przeciw Rosji. Tak samo nie podlega jednak dyskusji, że Europa nie może zaakceptować i nie zaakceptuje rzekomego prawa silniejszego, który lekceważy prawo międzynarodowe _ - zaznaczyła szefowa rządu. Merkel dodała, w 2014 roku Europa _ zrozumiała wyzwanie i stawiła mu czoła wspólnie z partnerem zza Atlantyku . Europa postanowiła, że nie da się podzielić, lecz że będzie mocniej niż dotąd działać solidarnie, aby bronić ładu pokojowego i wartości _ - powiedziała kanclerz.

Merkel podkreśliła, że jedność Europy nie jest _ celem samym w sobie _ lecz jest _ kluczem do przezwyciężenia kryzysu na Ukrainie i przeforsowania rządów prawa. Zwróciła uwagę, że skutkiem licznych wojen i kryzysów na świecie jest fala uchodźców na skalę niespotykaną od końca II wojny światowej. _Wielu (uchodźców) wręcz uciekło przed śmiercią. To oczywiste, że im pomożemy i przyjmiemy ludzi, którzy u nas szukają schronienia" - powiedziała Merkel.

Ustosunkowując się do narastającej fali protestów przeciwko uchodźcom, Merkel zauważyła, że ich uczestnicy posługują się hasłem _ my jesteśmy narodem _ z czasów, gdy Niemcy z NRD walczyli o demokrację i wolność, w rzeczywistości jednak kierują się dewizą _ wy nie należycie do nas _ z powodu koloru skóry czy religii. Szefowa rządu zwróciła się do swoich rodaków z apelem, by _ nie szli _ za prowodyrami tych demonstracji, gdyż _ w ich sercach goszczą zbyt często uprzedzenia, chłód i nienawiść _.

Demonstracje przeciwko islamizacji Niemiec i napływowi uchodźców odbywają się od miesięcy w każdy poniedziałek w stolicy Saksonii Dreźnie. Liczba uczestników tych protestów stale rośnie. W ubiegłym tygodniu w manifestacji uczestniczyło 17,5 tys. osób. W 2014 roku liczba cudzoziemców starających się o azyl w Niemczech przekroczy zapewne 200 tys. - najwięcej od połowy lat 90.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)