Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania żegna rok skandali finansowych

0
Podziel się:

Wkrótce, po raz pierwszy w dziejach kraju, na ławie oskarżonych może zasiąść członek rodziny królewskiej.

Wspólwinną malwersacji sąd uznał w tym rąku m.in. księżniczkę Cristinę</br>
Wspólwinną malwersacji sąd uznał w tym rąku m.in. księżniczkę Cristinę</br> (AP/Fotolink/East News)

Kończący się 2014 jest dla Hiszpanów rokiem, w którym wyszło na jaw najwięcej w historii skandali finansowych. Do więzienia trafili byli ministrowie, senatorzy i szefowie regionalnych rządów. Wkrótce, po raz pierwszy w dziejach kraju, na ławie oskarżonych może zasiąść członek rodziny królewskiej.

W grudniu sąd uznał księżniczkę Cristinę - siostrę króla Filipa VI - za współwinną malwersacji, jakiej dopuścił się jej mąż, Iniaki Urdangarin. Miesiąc wcześniej podobny werdykt sądu zmusił do dymisji minister zdrowia Anę Mato.

Skandalem roku jest malwersacja na co najmniej trzy miliardy euro, przeznaczone na kursy dla bezrobotnych w Andaluzji. Pieniądze trafiały jednak na konta lokalnych polityków, związkowców i urzędników.

Dochodzenie w sprawie o korupcję wszczęto przeciwko Jordiemu Pujolowi, który przez 34 lata rządził Katalonią, oraz Rodrigowi Rato - byłemu ministrowi finansów i byłemu prezesowi Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Nadchodzący rok będzie prawdopodobnie kojarzony z procesami sądowymi. Prowadzone dochodzenia mają zostać zamknięte, a odpowiedzialni stanąć przed sądem.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)