Notowania

Na czarnej liście linii lotniczych wszyscy przewoźnicy z Libii

Wszyscy przewoźnicy z Libii dostali zakaz latania na obszarze Unii Europejskiej. W wykazie tym jest 310 linii lotniczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrés Nieto Porras)

Wszystkie linie lotnicze z Libii trafiły na tzw. czarną listę linii lotniczych - poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas. Przewoźnicy z tego kraju nie będą mogli latać na obszarze Unii Europejskiej. W wykazie tym jest 310 linii lotniczych.

_ - Komisja Europejska zaktualizowała dzisiaj tzw. czarną listę linii lotniczych. Wszystkie linie lotnicze z Libii zostały dodane do listy. I teraz mają zakaz latania w europejskiej przestrzeni powietrznej _ - powiedział na konferencji prasowej Schinas. Dodał, że żadnego przewoźnika nie skreślono z listy.

Jak wskazała komisarz ds. transportu Violeta Bulc, ostatnie wydarzenia w Libii doprowadziły do sytuacji, w której tamtejszy urząd lotnictwa cywilnego nie jest już w stanie wypełnić swoich zobowiązań międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa libijskiego sektora lotniczego.

_ - Moim priorytetem w lotnictwie jest bezpieczeństwa pasażera, które jest niezbywalne. Jesteśmy gotowi pomóc libijskiemu sektorowi lotniczemu, gdy tylko sytuacja na miejscu na to pozwoli _ - powiedziała cytowana w komunikacie Bulc.

Zachód obawia się, że Libia stanie się państwem upadłym. Słaby rząd centralny nie dysponuje jakimikolwiek efektywnymi siłami zbrojnymi i nie jest w stanie kontrolować grup paramilitarnych, które w 2011 roku pomogły obalić wieloletnią dyktaturę Muammara Kadafiego, ale teraz rywalizują o władzę polityczną i kontrolę nad bogatymi zasobami ropy.

Komisja zauważyła jednocześnie poprawę w zakresie bezpieczeństwa na Filipinach, w Sudanie, Mozambiku i Zambii, chociaż kraje te nadal figurują na czarnej liście przewoźników. _ Mam nadzieję, że postępy tam poczynione mogą prowadzić do pozytywnej decyzji w przyszłości _ - podkreśliła Bulc.

Zaktualizowany unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego obejmuje wszystkich przewoźników lotniczych mających certyfikaty wydane w 21 państwach (łącznie 308 przewoźników podlegających całkowitemu zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej): Afganistan, Angola, Benin, Dżibuti, Erytrea, Filipiny (z wyjątkiem dwóch przewoźników), Gabon (z wyjątkiem trzech przewoźników, których działalność podlega ograniczeniom), Gwinea Równikowa, Indonezja (z wyjątkiem pięciu przewoźników), Kazachstan (z wyjątkiem jednego, którego działalność podlega ograniczeniom), Kirgistan, Republika Konga, Demokratyczna Republika Konga, Liberia, Libia, Mozambik, Nepal, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia. Wykaz obejmuje również dwóch indywidualnych przewoźników: Blue Wing Airlines z Surinamu oraz Meridian Airways z Ghany. W sumie daje to 310 przewoźników.

Lista obejmuje także 10 przewoźników lotniczych, którym zezwolono na wykonywanie lotów do UE na ściśle określonych warunkach. Chodzi o: Air Astana z Kazachstanu, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komorów, Iran Air z Iranu, TAAG Angolan Airlines z Angoli i Air Madagascar z Madagaskaru.

Pełny wykaz dostępny jest na stronie internetowej Komisji http://ec.europa.eu/transport/modes/air/safety/air-ban/index_pl.htm.

Tagi: czarna lista linii lotniczych, linie lotnicze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz