Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Plan inwestycyjny KE to remedium dla unijnej gospodarki?

0
Podziel się:

Jego propozycja to uruchomienie inwestycji w Europie o wartości ponad 300 miliardów euro.

Plan inwestycyjny KE to remedium dla unijnej gospodarki?
(Anna Anagnostopulu/Money.pl)

To głośny pomysł Jean-Claude'a Junckera na pobudzenie europejskiej gospodarki i wyrwanie jej z marazmu. Zaproponowany przez niego plan, ma umożliwić uruchomienie inwestycji w Europie o wartości ponad 300 miliardów euro.

Na ostatnim szczycie Unii, uzyskał on formalną akceptację ze strony przywódców państw członkowskich. Teraz czas na konkrety.

Najpierw trzeba utworzyć specjalny fundusz. Początkowo ma się w nim znaleźć 21 miliardów euro z unijnego budżetu oraz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Później dobrze, by do wspólnej puli dołożyły się także państwa członkowskie, bo bez ich wkładów trudno będzie zrealizować liczne projekty. Na wstępnej liście życzeń dotyczących m.in. sektora energetycznego czy transportowego pojawiło się ponad 2 tysiące inwestycji.

Niemcy chcą, aby pieczę nad funduszem miał Europejski Bank Inwestycyjny. - _ Tak, by zapewnić, że projekty będą wybierane ze względów ekonomicznych, a nie politycznych _ - powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel. Francuski prezydent Francois Hollande wskazywał z kolei, że nowy instrument musi powstać jak najszybciej. - _ Jeśli będziemy czekać kolejny rok lub więcej, możemy znaleźć się w kolejnym kryzysie. Ten fundusz musi zacząć działać w ciągu kilku najbliższych miesięcy _ - mówił Hollande. Zgodnie z planem Komisji, propozycja legislacyjna w tej sprawie zostanie zaproponowana w styczniu. Bruksela liczy na szybkie przyjęcie jej wniosku, dzięki czemu fundusz mógłby ruszyć w czerwcu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tych inwestycji nie byłoby bez Unii [ZDJĘCIA] W Polsce za pieniądze unijne buduje się przede wszystkim drogi, ale nie tylko. Poznaj pozostałe projekty.
Zrzekają się wysokich odpraw. Nie dostaną... Są to niemałe kwoty, bo komisarz po jednej kadencji otrzymuje przez trzy lata odprawę w wysokości połowy swej pensji.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)