Notowania

wiek emertytalny
15.08.2016 19:01

Wiek emerytalny w Niemczech. Bundesbank za podniesieniem do 69 lat, rząd przeciwny

Pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie będzie oznaczało spadek wysokości emerytury do 40 proc. ostatniego wynagrodzenia - ostrzega Bundesbank.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTERS / Eureka Slide/REPORTER)

Niemiecki bank centralny Bundesbank opowiedział się w poniedziałek za podniesieniem wieku emerytalnego do 69 lat. Reforma miałaby być wprowadzana stopniowo do 2060 r. Rząd odrzucił sugestię bankowców.

Realizowana obecnie reforma przewiduje pracę do 67 roku życia.

Propozycja podniesienia wieku emerytalnego o kolejne dwa lata do 69 roku życia znalazła się w opublikowanym w poniedziałek miesięcznym raporcie Bundesbanku.

Zdaniem bankowców korzystna sytuacja finansowa funduszy ubezpieczeniowych w Niemczech nie powinna przesłaniać faktu, że "nieodzowne są dalsze reformy". "Dalsze wydłużanie okresu pracy nie można traktować jako tematu tabu" - czytamy w raporcie.

Autorzy wskazują na coraz dłuższy okres życia oraz malejącą liczbę dzieci.

Pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie będzie oznaczało spadek wysokości emerytury do 40 proc. ostatniego wynagrodzenia - ostrzega Bundesbank. Podniesienie wieku do 69 lat pozwoli zdaniem ekspertów na wypłatę emerytur na poziomie 44 proc.

Rzecznik rządu Steffen Seibert oświadczył, że celem rządu jest realizacja reformy przewidującej podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat.

Obecny program przewiduje stopniowe podnoszenie co miesiąc wieku emerytalnego tak, aby w 2029 roku osiągnąć pułap 67 lat. Rząd zakłada, że składki na fundusz emerytalny do 2030 roku nie przekroczą poziomu 22 proc. (obecnie 18,7 proc.) wynagrodzenia brutto pracowników. Wymiar świadczeń ma być za 14 lat nie mniejszy niż 43 proc. ostatniego wynagrodzenia, obecnie emerytura wynosi 48 proc. poborów.

Tagi: wiek emertytalny, emerytury, wiadomości, porady, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-08-2016

BerniAle też, Niemcy statystycznie żyją o kilka lat dłużej niż Polacy. Przez całe życie przeciętny Niemiec pracował w o wiele lepszych warunkach, mniej … Czytaj całość

15-08-2016

qwqwNiemcy będą pracować na swych muzułmańskich gości.

15-08-2016

pocałosciA dlaczego nie zaokrąglić od razu wieku do okrągłej setki. To dopiero byłby widok, tysiące staruszków na wózkach, z balkonikami kroplówkami pędzących … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (29)