Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wiek emerytalny w Niemczech. Bundesbank za podniesieniem do 69 lat, rząd przeciwny

29
Podziel się

Pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie będzie oznaczało spadek wysokości emerytury do 40 proc. ostatniego wynagrodzenia - ostrzega Bundesbank.

Wiek emerytalny w Niemczech. Bundesbank za podniesieniem do 69 lat, rząd przeciwny
(REPORTERS / Eureka Slide/REPORTER)
bDJPOZat

Niemiecki bank centralny Bundesbank opowiedział się w poniedziałek za podniesieniem wieku emerytalnego do 69 lat. Reforma miałaby być wprowadzana stopniowo do 2060 r. Rząd odrzucił sugestię bankowców.

Realizowana obecnie reforma przewiduje pracę do 67 roku życia.

Propozycja podniesienia wieku emerytalnego o kolejne dwa lata do 69 roku życia znalazła się w opublikowanym w poniedziałek miesięcznym raporcie Bundesbanku.

bDJPOZav

Zdaniem bankowców korzystna sytuacja finansowa funduszy ubezpieczeniowych w Niemczech nie powinna przesłaniać faktu, że "nieodzowne są dalsze reformy". "Dalsze wydłużanie okresu pracy nie można traktować jako tematu tabu" - czytamy w raporcie.

Autorzy wskazują na coraz dłuższy okres życia oraz malejącą liczbę dzieci.

Pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie będzie oznaczało spadek wysokości emerytury do 40 proc. ostatniego wynagrodzenia - ostrzega Bundesbank. Podniesienie wieku do 69 lat pozwoli zdaniem ekspertów na wypłatę emerytur na poziomie 44 proc.

bDJPOZaB

Rzecznik rządu Steffen Seibert oświadczył, że celem rządu jest realizacja reformy przewidującej podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat.

Obecny program przewiduje stopniowe podnoszenie co miesiąc wieku emerytalnego tak, aby w 2029 roku osiągnąć pułap 67 lat. Rząd zakłada, że składki na fundusz emerytalny do 2030 roku nie przekroczą poziomu 22 proc. (obecnie 18,7 proc.) wynagrodzenia brutto pracowników. Wymiar świadczeń ma być za 14 lat nie mniejszy niż 43 proc. ostatniego wynagrodzenia, obecnie emerytura wynosi 48 proc. poborów.

bDJPOZaW
emerytury
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(29)
Berni
5 lata temu
Ale też, Niemcy statystycznie żyją o kilka lat dłużej niż Polacy. Przez całe życie przeciętny Niemiec pracował w o wiele lepszych warunkach, mniej nadwyrężał swoje zdrowie, pracował przy pomocy lepszych narzędzi i miał więcej dni na wypoczynek i regenerację zdrowia. Mając również o wiele razy wyższe zarobki nie musiał imać się dodatkowych prac żeby utrzymać swoją rodzinę. Dlaczego o tym nie napiszecie w kontekście porównywania wieku przechodzenia na emeryturę?
qwqw
5 lata temu
Niemcy będą pracować na swych muzułmańskich gości.
Marlena
5 lata temu
No==== Niemcy na gości ktos musi pracowac . A swoja drogą banksterzy to najgorsi ludzie na swiecie bez żadnych zasad , honoru tylko kasa się liczy na ich kontach -----
bDJPOZaX
pocałosci
5 lata temu
A dlaczego nie zaokrąglić od razu wieku do okrągłej setki. To dopiero byłby widok, tysiące staruszków na wózkach, z balkonikami kroplówkami pędzących do pracy na 8 rano. Walić co dziennie na dzień dobry takich POmysłodawców w kiniol to za mało.
ZK590
5 lata temu
ILE dni urlopu przysługuje niemieckiemu robotnikowi, na jaki poziom życia może pozwolić sobie niemiecki robotnik, jakie zwroty kosztów przysługuje niemieckiemu robotnikowi za prywatne leczenie ?
...
Następna strona