Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Urząd będzie blokował strony internetowe. Kolejna granica przekroczona

100
Podziel się:

Oszuści jak gdyby nigdy nic proponują usługi za pomocą profesjonalnej i budzącej zaufanie strony internetowej i "nikt nic z tym nie robi"? Tak to może z boku wyglądać, bo usunięcie strony z sieci to dziś żmudna procedura. UOKiK chce to zmienić i zapowiada prawdziwa rewolucję. Cel: chronić klientów.

Urząd będzie blokował strony internetowe. Kolejna granica przekroczona
UOKiK przekonuje, że nie będzie nadużywał prawa do blokowania stron w internecie (Pixabay)
bEEqXZYR

Strona internetowa zachwalająca piramidę finansową jako inwestycję życia, e-sklep z bronią lub innymi towarami, na zakup których potrzebne jest zezwolenie bądź które w ogóle wyłączone są ze sprzedaży jako nielegalne? Dziś miesiącami mogą "wisieć" w sieci, bo choć różne instytucje dwoją się i troją, szybko usunąć ich nie sposób. Hamulcowym jest hostingodawca, czyli podmiot udostępniający miejsce na serwerze.

Nie bez przyczyny oszuści wybierają firmy zarejestrowane gdzieś na końcu świata: daje im to duża pewność, że wezwanie polskiego urzędu w żaden sposób nie zainteresuje usługodawcy.

W efekcie strony, które mogą wyrządzić wiele szkód, dostępne są jak gdyby nigdy nic, a policja i inne organy, konfrontowane z pytaniem, dlaczego nic z tym nie robią, mogą tylko bezradnie rozłożyć ręce.

bEEqXZYT

I to ma się zmienić.

Zobacz także: Black Friday. UOKiK tropi fałszywe promocje

Jak informuje "Puls Biznesu", Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z kilkoma ministerstwami pracuje nad przepisami, które nie uzależniają usunięcia "szkodliwej" strony od zgody ani hostingodawcy, ani nawet sądu.

bEEqXZYZ

Wprawdzie w którymś momencie prac rozważano jednak wprowadzenie rodzaju bezpiecznika w postaci zgody sądu – tak by nikt nie mógł uczynić urzędnikom zarzutów, że nadużywają swojego prawa, lecz ostatecznie z tego zrezygnowano. Powód? Obawa, że nadmiernie wydłużyłoby to postępowanie i procedura tylko teoretycznie byłaby szybka.

- Możliwość blokowania stron internetowych i ich rejestr ma służyć szybkiej oraz sprawnej eliminacji skrajnie nieuczciwych przedsiębiorców, którzy swoją działalność gospodarczą zakładają wyłącznie w celu oszukania konsumentów – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

To ma być ostateczność

bEEqXZZa

W rozmowie z "PB" szef urzędu antymonopolowego zapewnił, że narzędzie polegające na blokowaniu stron będzie stosowane rzadko i ostrożnie, głównie też wobec firm spoza UE. " - Absolutnie nie zamierzamy paraliżować handlu internetowego czy utrudniać działalności uczciwym przedsiębiorcom, a jedynie skutecznie eliminować nieuczciwe praktyki" – zapewnił prezes UOKiK.

Dziś jedynym rodzajem kontroli urzędniczej nad stronami w sieci jest rejestr nielegalnych stron hazardowych. Zaczął działać w połowie 2017 r. To firmy dostarczające internet są zobligowane do zablokowania dostępu do witryn z rejestru i przekierowania na stronę internetową Ministerstwa Finansów. Jeśli tego nie zrobią, mogą liczyć się ze sporymi karami – do 500 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEqXZZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
lisciasty
10 miesięcy temu
xD To samo było z RCB - tak, tym samym RCB który mówił żeby iść na wybory 12 lipca xD Idea słuszna w partyjnych rękach jest orężem przeciwko obywatelowi.
uokik_to_zlo
10 miesięcy temu
Nie dawać rządowi takich możliwości, nigdy, to nie wasi przyjaciele.
Ewa Anna R.
10 miesięcy temu
Po co tyle zachodu? Nie prościej byłoby zablokować wszystko oprócz kilku stron prowadzonych przez zaufane podmioty (czytaj znajomych)?
bEEqXZZv
obiektywnie
10 miesięcy temu
troche kontroli niezaszkodzi
specus
10 miesięcy temu
Kto imiennie będzie decydował o likwidacji czyjegoś biznesu? Chcę wiedzieć z góry żebym nie musiał szukać kogo mam potem zastrzelić i żeby nie oberwało się komuś przypadkowemu.
...
Następna strona