Notowania

W Szwajcarii również wykryto szkodliwą substancję w leku na cukrzycę

Szwajcarskie laboratorium farmaceutyczne wykryło szkodliwe substancje w leku z metforminą zażywanym przez chorych na cukrzycę. Nie wiadomo jeszcze, czy konieczne będzie wycofanie produktu z rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Minister Zdrowia apeluje do pacjentów, by nadal przyjmowali zapisane im leki

- Dodatkowe analizy są konieczne. Na razie nie mogę powiedzieć, czy w Szwajcarii będzie konieczne wycofywanie z rynku tych leków. To nie jest jeszcze jasne - powiedział w rozmowie z RMF FM Lukas Jaggi ze szwajcarskiego instytutu ds. leków Swissmedic. Jego zdaniem badania te mogą potrwać nawet dwa tygodnie. Dopiero wtedy zapadnie decyzja o ewentualnym wycofaniu leków z rynku.

Na szwajcarskim rynku jest około 20 produktów zawierających metforminę do leczenia cukrzycy. Nie podał informacji, w ilu lekach normy zanieczyszczenia przekroczyły dopuszczalne normy – informuje RMF FM.

Na razie szwajcarski instytut apeluje do pacjentów o nieprzerywanie leczenia metforminą.

Obejrzyj: Afera z lekiem na cukrzycę - metforminą. Były szef NIK Krzysztof Kwiatkowski: gdzieś nie dopełniono obowiązków

Kolejna afera lekowa

Na początku tygodnia "Dziennik Gazeta Prawna" ujawnił, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać szkodliwe związki chemiczne – nitrozoaminy.

Leki na cukrzycę mogły zostać zanieczyszczone. Wiceminister zdrowia zabiera głos
Leki na cukrzycę zostały zanieczyszczone. Wiceminister zdrowia zabiera głos

Minister zdrowia Łukasz Szumowski doprecyzowywał, że należy mówić nie o zanieczyszczeniu leku na cukrzycę, ale o rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy. Dodał, że prawdopodobnie te substancje w leku występowały zawsze lub od dłuższego czasu.

Przekonywał, że korzyści z przyjmowania metforminy są większe, niż ryzyko związane z NDMA. Na takim samym stanowisku stoi również Agencja Leków i Komisja Europejska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2019

LeonardoJeśli nadal będzie rządził światem kapitalizm korporacyjny, to prości ludzie o wszystkim będą dowiadywali się ostatni i na nic nie będą mieli wpływu, … Czytaj całość

07-12-2019

emerytU nas nie wykryje się tego środka i to będzie powodem że w ZUS- ie starczy na 13 i 14 a nawet na 16-tki bo metamorfina zmniejsz ilość pobierających te … Czytaj całość

07-12-2019

cukrzykaaaa i pewnie dlatego tylu umiera ..............że sobie były i już

Rozwiń komentarze (41)